بیوگرافی و زندگی نامه لیونل مسی

ورزشکاران بدون دیدگاه
 • بیوگرافی لیونل مسی

  لیونل آندرس مسی (به اسپانیایی: Lionel Andrés Messi) متولد ۲۴ ژوئن سال ۱۹۸۷ ملقب به لئو مسی، از جمله بازیکنان فوتبال کشور آرژانتین می باشد که جهت تیم ملی آرژانتین و باشگاه پاری سن ژرمن در پست مهاجم بازی میکند.‌ او تا کنون تنها فوتبالیستی است که برای هفت بار جایزه توپ طلا و ۶ بار جایزه کفش طلای اروپا را به خود اختصاص داده است. مسی در دوران ورزشکاری اش در حدود ۷۹۰ گل جهت باشگاه و تیم ملی وارد دروازه کرده و از زمان شروع ورزش حرفه ای اش، رکورددار بالاترین رقم گل یعنی ۶۷۲ گل را در جایگاه بازیکن جهت یک باشگاه می باشد.

  خلاصه زندگی نامه

  نام کامل: لیونل آندرس مسی

  تاریخ تولد: ۲۴ ژوئن ۱۹۸۷ ‏(۳۵ سال)

  زادگاه: روزاریو، آرژانتین

  قد: ۱٫۷۰ متر (۵ فوت ۷ اینچ)

  پست: مهاجم

  والدین: جورج مسی (پدر) – سلیا مسی (مادر)

  همسر: آنتونلا روکوزو

  تعداد فرزند: ۳

   درآمد: ۳۵ میلیون یورو (۲۰۲۳)

  اطلاعات باشگاهی

  باشگاه کنونی:

  اینتر میامی

  شمارهٔ پیراهن:

  ۱۰

  باشگاه‌های حرفه‌ای
  سال‌هاباشگاه‌هابازی(گل)
  ۲۰۰۳–۲۰۰۴بارسلونا سی۱۰(۵)
  ۲۰۰۴–۲۰۰۵بارسلونا بی۲۲(۶)
  ۲۰۰۴–۲۰۲۱بارسلونا۵۲۰(۴۷۴)
  ۲۰۲۱–۲۰۲۳پاری سن-ژرمن۵۸(۲۲)
  ۲۰۲۳–اینتر میامی

   

  تیم ملی
  ۲۰۰۴–۲۰۰۵زیر ۲۰ سال آرژانتین۱۸(۱۴)
  ۲۰۰۴–۲۰۰۵زیر ۲۰ سال آرژانتین۱۸(۱۴)
  ۲۰۰۸زیر ۲۳ سال آرژانتین۵(۲)
  ۲۰۰۵–آرژانتین۱۷۴(۱۰۳)

  زندگی نامه

  لیونل مسی در شهر روزاریو، سانتا فه چشم به جهان گشود. پدر او به نام خورخه هوراکیو مسی، کارگر یک کارخانه بوده و مادرش به نام سلیا ماریا کوچیتینی، به عنوان نظافتچی نیمه‌وقت مشغول به کار بود.‌ اصلیت پدر و مادر مسی متعلق به کشور ایتالیا و شهر آنکونا می باشد. در سال ۱۸۸۳ او به کشور آرژانتین نقل مکان نمود. او دو برادر بزرگتر از خود به نام های رودریگو و ماتیاس و یک خواهر به نام ماریا سل دارد. زمانی که لیونل فقط  ۵ سال داشت، فوتبال را در تیمی که پدرش مربی گری آن را برعهده داشت، یعنی تیم گراندولی شروع کرد. سپس در سال ۱۹۹۵، به شهر نیولز اولد بویز که تیم روزاریو در آن بود، رفت.‌ پس از مدتی بازی در آن تیم، مسی به عنوان پسری جوان به عنوان عضوی تاثیرگذار شناخته شد؛ به طوری که در عرض ۴ سال فقط یک بازی را غیبت نمود.

  لذا او را به نام ماشین شماره ۸۷ یعنی بر اساس سال تولدش می شناختند. هنگامی که او در سن ۱۱ سالگی بود مشخص شد که او از نظر جسمی دچار کمبود هورمون رشد می باشد. با وجودی که ریور پلاته علاقمند به رشد و ارتقاء مسی در فوتبال بود، ولی هیچ رغبتی به تقبل مخارج درمان این بیماری که بالغ بر ۹۰۰ دلار در ماه بود، نشان نداد. در آن هنگام مدیر ورزشی باشگاه بارسلونا به نام کارلوس رکساچ، از طریق خویشاوندان مسی در لیدا و کاتالونیا نسبت به توانمندی و استعداد او اطلاعاتی کسب کرده بود. از این جهت مسی به همراه خاله‌اش برای انجام یک گفتگو و دیدار به آنجا رفتند. رکساچ بدون آن که کاغذی در دست داشته باشد، توصیه نمود قرارداد مسی را بر روی یک دستمال کاغذی درج کنند.‌ در پی این اقدام، باشگاه بارسلونا هزینه ها و مخارج درمانی مسی را برعهده گرفت به این شرط که او به کشور اسپانیا نقل مکان کند. مسی در کنار پدرش به شهر بارسلون مهاجرت کرد، این شهر جایی بود که او در آموزشگاه جوانان باشگاه ثبت نام کرد.

  تا پیش از سال ۲۰۲۱، یعنی قبل از اینکه لیونل مسی از باشگاه بارسلونا خارج شود، سرتاسر دوران فعالیت حرفه ای اش را در این باشگاه طی کرده بود که شامل  قهرمانی لا لیگا، ۷ قهرمانی کوپا دل ری، ۷ قهرمانی سوپرجام اسپانیا، ۴ قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا، ۳ قهرمانی سوپرجام اروپا و ۳ قهرمانی جام باشگاه‌های جهان می باشد.‌ مسی در جایگاه یک بازی ساز مبتکر و یک گلزن کاربلد و ماهر دارای بالاترین تعداد گل در مسابقات لالیگا به میزان ۴۷۴، بیشترین هت‌تریک در لالیگا ۳۶، لیگ قهرمانان اروپا ۸، بیشترین پاس‌گل در لالیگا ۱۹۲ و کوپا آمریکا  ۱۷ است. در عین حال او در ترکیب تیم ملی کشورش به مقام قهرمانی کوپا آمریکا در سال ۲۰۲۱ و جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲ دست یافت.‌

  لیونل مسی متولد کشور آرژانتین بوده و در همانجا دوران کودکی خود را سپری کرد. او زمانی که ۱۳ سال داشت، به کشور اسپانیا منتقل شد تا به باشگاه بارسلونا ملحق شود. او نخستین بازی خود را هنگامی که در سن ۱۷ سالگی بود، یعنی در اکتبر سال ۲۰۰۴ با پیراهن تیم بارسلونا به انجام رساند. در فصل ۰۹–۲۰۰۸ مسی موقعیت خود را در جایگاه بازیکن غیرقابل تفکیک از باشگاه بارسلونا به قطعیت رساند. درست هنگامی که او نخستین سه گانه خود را در فوتبال اسپانیا در ترکیب تیم بارسلونا به دست آورد و نخستین توپ طلایش را در سال ۲۰۰۹ کسب کرد. پس از آن او با پشت سر گذاشتن ۳ فصل پر بار و درخشان و دریافت سه توپ طلای پی‌درپی دیگر طی سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ تبدیل به نخستین بازیکنی شد که برای چهار بار این جایزه را به خود اختصاص داده است.‌ مسی در فصل ۲۰۱۲–۲۰۱۱، توانست رکورد بالاترین گل های زده را طی یک فصل در لالیگا و اروپا به نام خود کند. همچنین او در جایگاه برترین گلزن تاریخ بارسلونا شناخته شد.

  پس از آن طی دو فصل بعدی، لیونل مسی بعد از کریستیانو رونالدو که به عنوان هماورد حرفه ای او تلقی می شود، در مقام دوم توپ طلا قرار گرفت، تا اینکه در فصل ۲۰۱۵–۲۰۱۴ به مناسب ترین آمادگی خود رسید. در پی آن او به عنوان برترین گلزن تاریخ لالیگا معرفی شد و باعث گردید تیم بارسلونا به دومین سه‌گانه تاریخی اش دست یابد.‌ همچنین او در سال ۲۰۱۵ پنجمین توپ طلا را دریافت نمود. لیونل مسی در سال ۲۰۱۸ مسئولیت کاپیتانی تیم بارسلونا را عهده دار شد. او در سال ۲۰۱۹ به ششمین توپ طلای خود رسید.‌ پس از آن هنگامی که او در ماه اوت سال ۲۰۲۱ از باشگاه بارسلونا جدا شد، با باشگاه پاری سن ژرمن توافقنامه‌ای امضا نمود.

  لیونل مسی در ترکیب تیم ملی آرژانتین رکورددار بالاترین بازی ملی می باشد. در عین حال او برترین گلزن تاریخ این کشور است. در سال ۲۰۰۵ او در رده جوانان قهرمانی جام جهانی جوانان فیفا را به دست آورد. تکنیک و نحوه بازی او در جایگاه یک دریبل زن با قد کوتاه و چپ پا، موجب گردید که او را با هم وطن دیرینه اش دیگو مارادونا مقایسه کنند، که مارادونا مسی را به عنوان جانشینش مطرح نمود. در ماه اوت سال ۲۰۰۵، مسی نخستین بازی خود را در سطح بزرگسالان آغاز نمود، پس از آن به عنوان جوانترین فوتبالیست جوان آرژانتینی شد که در بازی‌های جام جهانی فوتبال سال ۲۰۰۶ وارد زمین شده و گلهایی به ثمر رساند.

  در پی آن، او به مرحله نهایی کوپا آمریکا سال ۲۰۰۷ راه یافت و در جایگاه برترین بازیکن جوان این رقابت‌ها معرفی گردید. او در طی انجام بازی‌های المپیک تابستانی سال ۲۰۰۸ توانست مدال طلای المپیک را از آن خود کند. او از ماه اوت سال ۲۰۱۱، در جایگاه کاپیتان تیم ملی آرژانتین کمک به سزایی برای راهیابی کشورش به سه مرحله نهایی پی در پی انجام داد. ولی تیم آرژانتین در جام جهانی سال ۲۰۱۴، در کوپا آمریکا سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در هر سه مرحله نهایی به موفقیت نرسید.‌ در پی این امر، به رغم داشتن کارایی مناسب مسی در سطح باشگاهی، در جایگاه یک شخص بازنده در بازی های ملی شناخته شد. سرانجام توانست در کوپا آمریکا سال ۲۰۲۱ به قهرمانی برسد این پیروزی موجب گشته تا در سال ۲۰۲۱ ۷ توپ طلا شود.

  در سال ۲۰۲۲، مسی با تبدیل ضربات پنالتی به گل موجب شد که کشور آرژانتین به قهرمانی جام جهانی سال ۲۰۲۲ دست یابد. لذا او برای دومین بار جایزه توپ طلای جام جهانی را کسب نمود و با داشتن تعداد ۲۶ بازی، رکورددار بالاترین تعداد انجام بازی در رقابت‌های جام‌جهانی گردید.

  از سال ۲۰۰۶ مسی با شرکت آدیداس قراردادی امضا نمود. طبق گزارش های مجله فرانس فوتبال، مسی طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ در حدود پنج سال از شش سال مذکور را به عنوان پردرآمدترین فوتبالیست جهان معرفی شد. او در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲ به گزارش مجله فوربز در جایگاه بالاترین درآمد در میان ورزشکاران جهان اعلام گردید. پس از آن مسی در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ از میان صد شخص موثر مجله تایم در جهان قرار گرفت. در فوریه سال ۲۰۲۰، او جایزه برترین ورزشکار جهان یعنی لوریوس را کسب کرده و به عنوان نخستین فوتبالیست و نخستین ورزشکار تیمی معرفی گردید که تا کنون این جایزه را اخذ کرده بود. در ایام پایانی سال مذکور، لیونل مسی در جایگاه دومین فوتبالیستی شناخته شد که درآمد او بالاتر از یک میلیارد دلار بوده است.

  زندگی شخصی:

  لیونل مسی برای مدتی با ماکارنو لموس اهل روزاریو ارتباط عاطفی برقرار کرده بود. بیان شده پس از گذشت چند روز از رسیدن به سلامتی کامل مسی از مصدومیت و چند روز مانده به شروع جام جهانی ۲۰۰۶، این دختر از طریق پدرش به او معرفی گردید. در عین حال مسی چندی نیز ارتباطی با یک مدل آرژانتینی، به نام لوچیانو سالازار داشته است.

  در ژانویه سال ۲۰۰۹، مسی در برنامه تلویزیونی ها تریک بارسا که از شبکه ۳۳ پخش می شد، بیان کرد:

  «من یک دوست‌دختر دارم که در آرژانتین زندگی می‌کند. من راحت و خوشحال هستم.»

  در کارناوالی که در شهر سیتخس پس از داربی بارسلونا_اسپانیول، برگزار می شد با دختری به نام آنتونلا روکازو مشاهده شد. روکازو از اهالی روزاریو بود. در دوم ژوئن سال ۲۰۱۲، مسی در دیدار در مرحله مقدماتی جام جهانی سال ۲۰۱۲ در برابر تیم اکوادور گلی به ثمر رسانده و با ارسال یک پاس گل پیروزی ۴ بر ۰ آرژانتین را به قطعیت رساند. او در این دیدار و پس از گلزنی بیست و سومین گل ملی اش جهت تیم آرژانتین، زمانی که دوست دخترش هفته دوازدهم بارداری را طی میکرد با قرار دادن یک توپ در زیر لباسش به جشن پرداخت. روکازو در انتشار پیامی از صفحه توییترش بیان کرد که در انتظار به دنیا آمدن فرزندش در ماه سپتامبر است.

  در نهایت در دوم نوامبر سال ۲۰۱۲، پسر مسی به دنیا آمد که او و دوست دخترش او را تیاگو نام نهادند و او برای نخستین بار پدر شد. او در صفحه فیسبوکش پیامی در خصوص پدر شدنش درج کرد:

  «امروز من خوشبخت‌ترین مرد دنیا هستم، پسرم به دنیا آمد و خدا را برای این هدیه شکر می‌کنم!»

  لئو اسم پسرش و اثر دست او را بر ساق پای چپش خالکوبی نمود.

  مسی جهت جشن تولد نخستین پسرش، خود و فرزندش را به عضو انجمن تبلیغاتی یونیسف در آورد. اشخاصی که در انجمن رسانه ای_اجتماعی نام نویسی و شرکت می کردند، این فرصت به آنها داده میشد که یک جفت از کفش های مسی به همراه یک تیشرت امضا شده او، جایزه بگیرند.

  مسی دارای سه پسر خاله بوده که آنها نیز به طور حرفه‌ای به فوتبال می پردازند. ماکسی بیانکو چی در باشگاهی باهیای برزیل در پست بال مشغول بوده و همچون مسی اهل شهر روزاریو است. او فرزند مارسلا کوچیتینی، خواهرِ سلیا ماریا مادر مسی بوده که حدوداً سه سال پس از لئو متولد شد. دومین پسر خاله اش، برونو ۱۴ سال داشت که در تیم جوانان نیوول به بازی می پرداخت. سومین پسرخاله اش به نام امانوئل بیانکوچی، در پست هافبک در تیم باهیای برزیل همراه برادرش ماکسی به فوتبال می پردازد.

  مسی دارای مذهب مسیحیت کاتولیک بوده و اعتقادات زیادی دارد. او در سال ۲۰۱۳ در کنار یوفون دروازه بان تیم ملی ایتالیا، با پاپ فرانسیس که از طرفداران یکی از تیم های آرژانتین به نام باشگاه سن لورنزو بود، در واتیکان رم دیدار و ملاقاتی داشت و بیان کرد:

  «بی شک امروز یکی از خاصترین روزهای زندگی من است. ما باید هم داخل و هم بیرون زمین فوتبال بهتر باشیم.»

  لیونل مسی از هنگامی که عازم اسپانیا شد به ارتباط نزدیکش با اعضای خانواده و روزاریو ادامه داد و برای کمک و یاری آنها اقدامات مهمی انجام داد. او هر روز به توسط تلفن و ارسال پیام با دوستان و خانواده‌اش ارتباط برقرار می کرد. یک روز که او در بوینس آیرس به همراه تیم ملی آرژانتین مشغول تمرین بود، پس از پایان تمارین بی درنگ، فاصله سه ساعته با شهر روزاریو را با ماشین پشت سر گذاشته و شام را در کنار اعضای خانواده‌اش میل کرده و شب در میان آن ها گذراند.‌ سپس روز بعد جهت تمرین به بوینس آیرس مراجعت نمود. در عین حال او مالکیت منزل قدیمی اش در روزاریو را همچنان در اختیار دارد، با وجودی که خانواده‌اش دیگر در آنجا ساکن نیستند. او در یک ساختمان مسکونی یک پنت هاوس تهیه کرده که مادرش در آنجا سکونت دارد. چرا که پدرش، اغلب ایامش را در اسپانیا کنار او می گذراند.

  خانواده و همسر لیونل مسی:

  همسر لیونل مسی به نام آنتونلا روکوزو، از جمله مدل های مشهور و زیبای کشور آرژانتین است. او در بیست و ششم فوریه سال ۱۹۸۸ متولد شد. هنگامی که لئو در سن ۹ سالگی و آنتونیا هشت سال داشت، آنها مدتی با هم آشنا بودند هنگام مسی توجه اش بسیار به این دختر کوچک متمایل گشته بود ولی با مهاجرت او به تیم بارسلونا این ارتباط گسسته شد.

  پس از چند سال یکی از دوستان مشترک شان به نام آنتونیا درگذشت. لذا لیونل جهت سپری کردن تعطیلات و گذراندن ایام در زادگاهش عازم آرژانتین شد. او برای تسلا و غمگساری به آنتونلا اوقاتی را اختصاص داد تا اندکی از نگرانی و ناراحتی دوست دوران کودکی اش کم کند.

  پس از آن برخلاف فاصله مکانی زیادی که میان مسی و آنتونیا وجود داشت (آنتونیا در حال تحصیل در آرژانتین بوده و لئو در باشگاه بارسلونا بازی می کرد) این ارتباط ادامه پیدا کرده و گسترش یافت. به طوری که آنها همچون یک روح ناگسستنی شدند. هم اکنون آنها در کشور فرانسه ساکن بوده و دارای سه پسر به نامهای تیاگو متولد ۲۰۱۲، متئو متولد ۲۰۱۵ و کیورو متولد ۲۰۱۸ هستند.

  مراسم عروسی مسی:

  لیونل مسی همسر و فرزندان

  لیونل مسی ستاره درخشان فوتبال و همسرش که از ایام کودکی با یکدیگر آشنایی داشتند، سرانجام در سال ۲۰۱۷ طی یک مراسم زیبا به سبک آرژانتین، جشن ازدواجی برای خود برپا کردند.

  قابل ذکر است که آنها در یک جشن حدوداً ساده و با شرکت ۲۵۰ نفر از مهمانان جشن ازدواج خود را برپا کردند. در این جشن تعداد ۳۰۰ نیروی امنیتی و ۱۵۰ خبرنگار جهت گزارش حضور داشتند.

  در کنار حاضر بودن نیروهای پلیس در حجم زیاد جهت برقراری امنیت در پیرامون هتلی که عروسی در آن برگزار میشد، شرکت‌های امنیتی خصوصی نیز جهت کنترل و نظارت بر محیط داخل سالن استخدام گردیدند.

  تعداد زیادی از چهره های شناخته شده جهان فوتبال در کنار همسرانشان با جت شخصی به ترتیب جهت شرکت در این مراسم به شهر روساریو آرژانتین وارد می شدند. از چنین مهمانان سرشناسی می‌توان به  سرخیو آگوئرو، کارلس پویول، ژاوی هرناندز، و سسک فابرگاس اشاره کرد که در جشن ازدواج مسی شرکت داشتند.

  خانه مسی در اسپانیا:

  همانگونه که قبلاً بیان شد لیونل مسی سال ها در تیم بارسلونا به طور حرفه ای به ورزش فوتبال پرداخت و منزل او در این شهر اصولاً یکی از جالب توجه ترین منازل می باشد. منزل مسی در شهر بارسلونا از جمله لوکس ترین و مدرن ترین خانه های جهان محسوب می شود که دارای وسعتی به میزان ۱۰ هزار متر مربع است. او در سال ۲۰۱۰ اقدام به خرید این ملک نمود. محاسباتی که در خصوص ارزش مادی این خانه انجام شد، آن را در حدود ۱۲ میلیون دلار تخمین زد. این خانه در منطقه بلامار و در ۳۲ کیلومتری اطراف قسمت شمالی شهر بارسلونا قرار داشته که در زمره مناطق اشراف و دولتمند آن محسوب شده و طبیعت زیبا و و دلنشینی دارد. این منزل ۱۹ کیلومتر از از استادیوم نیوکمپ به عنوان ورزشگاه اصلی تیم بارسلونا فاصله داشته و بسیار فاصله کمی از زمین تمرین باشگاه دارد. از جمله نکته های حائز اهمیت این خانه، می توان به انجام طراحی و معماری توسط معمار سرشناس به نام Luis Garrido اشاره کرد که در همه بخش های آن نمادهای فوتبالی و مرتبط با آن به کار گرفته شد.

  درخصوص نمای بیرونی این خانه می توان به شکل دایره وار آن اشاره کرد که از نمای بالا همچون توپ فوتبال طراحی و اجرا شده که نیمی از سقف آن از جنس شیشه و نیم دیگرش از جنس چمن است. این بنای مجلل و پر زرق و برق به شکل دایره در وسط یک زمین مستطیلی شکل قرار داشته که نمایی از یک زمین بازی فوتبال را در اذهان متصور می کند. ابتدای ورودی این زمین مستطیلی یا نیمه اول آن کاملاً چمن شده و نیمه دیگرش دارای یک استخر در ابعاد بزرگ است. در عین حال یک باغ کوچک و دلنشین در خارج از خانه او تعبیه گردیده که اعضای خانواده‌اش در این باغ لحظات بیکاری خود را می گذرانند. شنیده شده به علت محدودیت های زیست محیطی مجوز پرواز بر روی این خانه صادر نگردیده است.

  کلکسیون ماشین های لیونل مسی

  ماشین های لیونل مسی

  در این مبحث تعدادی از برجسته ترین خودروهایی که این ستاره درخشان کوچک اندام، در کلکسیون خود دارد، بیان می کنیم. آنها شامل برترین ماشین ها متعلق به مهم ترین شرکت های خودروسازی می باشد‌.

  • فراری F430 Spider
  • مازراتی گرن‌توریسمو MC Stradale
  • آئودی R8 اسپایدر
  • مازراتی گرن توریسمو S
  • کادیلاک اسکالید
  • آئودی Q7/تویوتا Prius
  • لکسوس ۴*۴
  • آئودی A7
  • مرسدس SLS
  • پاگانی زوندا
  • لکسوس RX 450h
  • لندرور مدل Vogue Range Rover
  • مینی کوپر

  شبکه های اجتماعی لیونل مسی

  اینستاگرام:

  طبق آخرین آمار در ۲۲ مارس ۲۰۲۳، لیونل مسی در صفحه شخصی شبکه اجتماعی اینستاگرام دارای میلیون ۴۴۸ فالوور بوده که جایگاه دوم از لیست ۵۰ حساب کاربری با بالاترین تعداد دنبال‌ کننده در شبکه اجتماعی اینستاگرام را پس از کریستیانو رونالدو خود اختصاص داد.

  آدرس پیج لیونل مسی در شبکه اجتماعی اینستاگرام: leomessi@

  توییتر:

  آدرس پیج لیونل مسی در شبکه اجتماعی توییتر: WeAreMessi@

  فیسبوک:

  آدرس پیج لیونل مسی در شبکه اجتماعی فیسبوک: leomessi

  افتخارات

  جام جهانی:

  قهرمان:

  ۲۰۲۲ قطر

  نایب قهرمان:

  ۲۰۱۴ برزیل

  کوپا آمریکا:

  قهرمان:

  ۲۰۲۱ برزیل

  نایب قهرمان:

  ۲۰۰۷ ونزوئلا

  نایب قهرمان:

  ۲۰۱۵ شیلی

  نایب قهرمان:

  ۲۰۱۶ ایالات متحده

  سوم ۲۰۱۹:

  برزیل

  جام قهرمانان کونمبول–یوفا:

  قهرمان:

  ۲۰۲۲ انگلستان

  بازی‌های المپیک:

  مدال طلا – جایگاه اول    ۲۰۰۸ پکن

  جام جهانی زیر ۲۰ سال:

  قهرمان:

  ۲۰۰۵ هلند

  قهرمانی زیر ۲۰ سال آمریکای‌ جنوبی:

  سوم:

  ۲۰۰۵ کلمبیا

  • ارقام ارایه شده مربوط به مسابقات و گل های انجام شده در لیگ داخلی بوده و در تاریخ ۱۹ مارس سال ۲۰۲۳ بروزرسانی شده است.
  • آمار ذکر شده مرتبط با رقابت‌ها و گل های ملی، در تاریخ ۱۸ دسامبر سال ۲۰۲۲ بروزرسانی شد.

  تیم‌های باشگاهی

  لیونل مسی در اینتر میامی

  بارسلونا:

  در وهله نخست لیونل مسی در سال های ۲۰۰۰ الی ۲۰۰۳ در تیم نوجوانان بارسلونا و در پی آن در تیم مبتدیان A و B بارسلونا به انجام بازی می پرداخت. او در تیم مبتدیان A موفق شد ۲۷ گل را در طی ۳۰ دیدار وارد دروازه حریف کند. در سال ۲۰۰۳ او به علت چالش ها و مسائل مالی که باشگاه با آن درگیر بود، تا یک قدمی خروج از باشگاه پیش رفت، ولی در این میان مربی تیم جوانان به نام سسک فابرگاس مدیر باشگاه را راضی کرد تا مسی را در تیم نگه دارند. ولی مربی مذکور، به علت این شرایط از باشگاه خارج شد. طی فصل ۰۴–۲۰۰۳ مسی با زدن رکوردی حیرت انگیز در ترکیب پنج تیم به بازی پرداخت.

  ابتدا او نخستین بازی اش را در تیم مبتدیان B با به ثمر رساندن یک گل شروع کرده و به تیم A صعود نمود که در ترکیب این تیم با به میدان رفتن در ۱۴ بازی، تعداد ۲۱ گل را به دروازه حریف نشاند. در پی این امر، در تاریخ بیست و نهم نوامبر سال ۲۰۰۳ مسی در ترکیب تیم C بارسلونا شروع به کار کرده و پس از آن در ششم ماه مارس سال ۲۰۰۴ در تیم B بارسلونا به میدان رفت. او در این فصل جهت هر دو تیم به میدان رفته و در طی ۱۰ بازی پنج گل را به دروازه حریف نشاند. سپس در پنج دیدار بعدی نتوانست گلی را به نام خود ثبت کند.‌ مسی به عنوان بازیکن فوتبال کشور آرژانتین میباشد که جهت باشگاه بارسلونا در اسپانیا به میدان رفته و همچنین در ترکیب تیم ملی آرژانتین در پست مهاجم بازی می کند. او نخستین و تنها بازیکن تاریخ فوتبال جهان است که تاکنون شش بار عنوان برترین بازیکن سال فوتبال جهان و هفت بار جایزه توپ طلا و شش بار جایزه کفش طلای اروپا را به خود اختصاص داده است.

  از این رو مسی از نظر بسیاری از کارشناسان و متخصصان نام آور فوتبال، به عنوان برترین بازیکن تاریخ فوتبال شناخته می شود. برای نخستین بار در تاریخ شانزدهم نوامبر سال ۲۰۰۳، او به طور رسمی در ترکیب اصلی تیم بارسلونا وارد زمین شد. در آن زمان او فقط ۱۶ سال و ۱۴۵ روز داشته و در بازی دوستانه مقابل تیم پورتو به انجام بازی پرداخت. در تاریخ شانزدهم اکتبر سال ۲۰۰۴، یعنی با گذشت تنها کمتر از یک سال، سرمربی بارسلونا به نام فرانک ریکارد، مسی را در برابر تیم اسپانیول وارد زمین کرد تا به نخستین رقابت خود در دیدارهای لالیگا بپردازد. در این تاریخ او در سن ۱۷ سال و ۱۱۴ روز بوده است.

  مسی تا به اکنون به عنوان سومین بازیکن جوان تیم بارسلونا بوده که در لالیگا وارد میدان شد. جوانترین فوتبالیستی که در لیگ برای این باشگاه به بازی پرداخت بویان کرکیچ بوده که در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۷ به این رکورد رسید. در تاریخ یکم ماه می سال ۲۰۰۵ مسی اولین گل خود را با پیراهن تیم بارسلونا در مقابل آلباسته به ثمر رساند در این هنگام او ۱۷ سال و دوماه و ۷روز سن داشته و این امر موجب شد که به عنوان جوانترین گلزن تاریخ بارسلونا در لالیگا شناخته شود. لازم به ذکر است این موضوع تا هنگامی که کرکیچ در سال ۲۰۰۷ با ارسال پاس گل مسی، توانست این رکورد را به خود اختصاص دهد، دوام داشت.

  مسی در خصوص فرانک رایکارد، سرمربی سابقش چنین گفته بود:

  «حقیقتا علت اصلی رشد و ارتقاء من ریکارد می باشد. چرا که درست زمانی که من تنها در سن شانزده یا هفده سالگی بودم، اطمینانی که او نسبت به من داشت، هیچ وقت از ذهن من پاک نمی شود.»

  فصل ۲۰۰۵–۲۰۰۶:

  «من بازیکنی را دیده‌ام که جایگاهم در فوتبال آرژانتین را به ارث خواهد برد و او نامش مسی است.»

  دیگو مارادونا در ۱۸ سالگیِ مسی، در فوریه ۲۰۰۶

  در شانزدهم سپتامبر، باشگاه بارسلونا برای دومین بار در طول سه ماه بیان کرد که به تمدید قرارداد لیونل مسی پرداخته است:

  «زمان آن رسیده که قرارداد او را که در حال حاضر به عنوان بازیکن اصلی این تیم محسوب می‌شود، ارتقا دهیم. لذا تا ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ این قرارداد را تمدید کردیم.»

  در تاریخ بیست و ششم سپتامبر سال ۲۰۰۵ لیونل مسی رسما به عنوان شهروند کشور اسپانیا محسوب شد. پس از آن او برای انجام نخستین رقابت خود در فصل ۲۰۰۵–۲۰۰۶ لیگ دسته اول اسپانیا مهیا شد. لیونل مسی نخستین دیدار اروپایی اش را در تاریخ بیست و هفتم دسامبر در برابر تیم ایتالیایی اودینزه در لیگ قهرمانان اروپا به انجام رساند. طرفداران در ورزشگاه نیوکمپ متعلق به باشگاه بارسلونا، به علت کنترل مسی بر روی توپ و ارسال پاس های ترکیبی با رونالدینیو او را تشویق می کردند که این امر موجب شده بود که تیم بارسلونا در این رقابت به امتیاز لازم دست یابد.

  مسی در طی هفده دیدار لیگ، توانست شش گل به دروازه حریف زده و در انجام شش بازی در لیگ قهرمانان نیز یک گل به ثمر رساند. در تاریخ هفتم مارس سال ۲۰۰۶ فصل بازی او پیش از رسیدن به زمان مشخص خاتمه یافت. این امر نشات گرفته از آسیبی بود که در ناحیه عضله پای دومش، در بازی برابر تیم چلسی در مرحله دوم لیگ قهرمانان به او رسیده بود. در آخر این رقابت ها تیم بارسلونا با مربیگری رایکارد به عنوان قهرمان اسپانیا و اروپا شناخته شد.

  فصل ۲۰۰۶–۲۰۰۷:

  طی فصل ۲۰۰۶–۲۰۰۷، لیونل با به ثمر رساندن تعداد ۱۴ گل در ۲۶ دیدار، توانست موقعیت خود را در جایگاه یک بازیکن کلیدی به قطعیت برساند. در تاریخ دوازدهم ماه نوامبر، او در دیدار برابر تیم ساراگوسا از قسمت استخوان پا دچار آسیب شد که این امر موجب گشت به مدت سه ماه از شرکت در رقابت های فوتبال دور بماند. پس از پشت سر گذاشتن دوران مصدومیت، او در تاریخ یازدهم فوریه در برابر تیم ریسینگ سانتاندر در نیمه دوم بازی در ازای تعویض یک بازیکن وارد میدان شد.

  در یازدهم مارس، او با آمادگی جسمانی کامل در ال کاسینو حضور یافت و توانست هت تریک نماید تا تیم بارسا بتواند با ده نفر بازیکن، نتیجه سه بر سه را برای خود رقم بزند. با انجام هت تریک در این دیدار، مسی پس از ایوان زامورانو– که در فصل ۱۹۹۴–۱۹۹۵ جهت تیم رئال هت تریک نموده بود، در جایگاه نخستین فوتبالیستی شناخته شد که در ال کلاسیکو این امر را به انجام رساند. تا پایان یافتن این فصل، او گل های بیشتری را به ثمر رساند.‌ به طوری که تعداد ۱۱ گل از کل ۱۴ گلی که در فصل مذکور به دروازه حریف نشاند، در ۱۳ دیدار آخرش به انجام رسیده بود.

  با توجه به اینکه بازی مسی اغلب اوقات با مارادونا قیاس می شود، او موفق شد از این سنجش سربلند بیرون بیاید. از آن جهت که او در بازی های این فصل با به ثمر رساندن گل های خاصی خاطره مارادونا را در اذهان متجلی کرد. در ۱۸ آوریل سال ۲۰۰۷، او در دیدار مرحله نیمه نهایی کوپا دل ری برابر تیم ختافه، دو گل نثار دروازه کرد، که یکی از آنها تشابه زیادی با گل مثال زدنی دیگو مارادونا در دیدار برابر تیم انگلیس در رقابت های جام جهانی سال ۱۹۸۶ که به عنوان بهترین گل صد سال اخیر مشهور شد، داشته است.

  اغلب رسانه های ورزشی در حال تحلیل و بررسی تشابه گل مسی و گل مارادونا بوده و از طرفی دیگر رسانه های اسپانیا او را به «مسی دونا» ملقب کردند. برای زدن گل مذکور، او حدودا  به اندازه دیگو یعنی ۶۲ متر یا ۲۰۳ فوت در این رقابت دوبد، تعداد همانند بازیکن را از سر راه کنار زد که با در نظر گرفتن دروازه بان شش نفر بوده و از نقطه ای شبیه آن، گل را به سمت دروازه شلیک کرد. در عین حال از محل پرچم کرنر دویدن خود را شروع کرد. مراحلی که گفته شد، درست گام هایی است که در ۲۱ سال قبل از آن مارادونا در رقابتی در مکزیک آن را طی کرده بود.

  در گفتگوی خبری پس از این دیدار، یکی از هم تیمی های مسی به نام دکو بیان کرد:

  «این گل برترین گلی بود که در سرتاسر عمر خود ناظر آن بودم.»

  در دیدار برابر تیم اسپانیول باز هم لیونل مسی گلی را به دروازه زد که نقاط یکسان و مشابه فراوانی با گل «دست خدای مارادونا» در برابر تیم ملی انگلیس در نیمه نهایی جام جهانی داشته است. در این گل، ابتدا او خود را به محل توپ رسانده و از طریق دستش توپ را به جانب پشت دروازه بان حریف یعنی کارلوس کامنی ارسال کرد. زدن این گل انتقاد و شکایت بازیکنان تیم اسپانیول را موجب گشت و بازبینی مجدد این حرکت، خطای هند لیونل مسی را مشخص کرد. در این هنگام رایکارد به عنوان سرمربی بر آن شد که مسی را از منطقه چپ زمین به قسمت راست جابجا کرده تا او موفق شود، از آن ناحیه به طرف مرکز محوطه جریمه دویده و با استفاده از پای چپ شوتی را به سمت دروازه ارسال کند که در وهله نخست مسی با این امر موافق نبود.

  فصل ۲۰۰۷–۲۰۰۸:

  در فصل ۲۰۰۷–۲۰۰۸، لیونل مسی جهت جایزه تیم برتر ۱۱ نفره فیفا در پست مهاجم انتخاب شد. طی تحقیقی که در شماره آنلاین روزنامه اسپانیایی مارکا صورت گرفت، مشخص شد که مسی با دریافت ۷۷ درصد از آرا به عنوان برترین بازیکن جهان معرفی می شود. تعدادی از نویسندگان ورزشی روزنامه‌های شهر بارسلونا همچون ال موندو دیپورتیوو و اسپورت معتقد بودند که توپ طلای اروپا به لیونل مسی تعلق دارد. نظری که فرانتس بکن باوئر از آن حمایت و پشتیبانی کرد.‌ برخی از چهره‌های مطرح عرصه فوتبال، همچون فرانچسکو توتی اظهار داشتند که آنها لیونل مسی را به عنوان یکی از برترین بازیکن های فعلی فوتبال در سراسر جهان قلمداد می کنند. در فصل مذکور مسی جهت دریافت توپ طلای اروپا بعد از کاکا و کریستیانو رونالدو در مقام سوم بود. در عین حال او جهت جایگاه برترین بازیکن جهان در سال ۲۰۰۷، برای دومین بار بعد از کاکا در مقام دوم قرار گرفت. او جهت جایزه فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال، پس از کاکا و آندره آ پیرلو تعیین گردید.

  در تاریخ بیست و هفتم فوریه، لیونل مسی در صدمین دیدار رسمی خود با پیراهن تیم بارسلونا در مقابل والنسیا به زمین رفت. ولی پس از گذشت چند روز، به علت آسیبی که در چهارم مارس در لیگ قهرمانان اروپا و دیدار مقابل سلتیک به آن دچار شده بود، برای مدت ۶ هفته از حضور در میدان ورزشی محروم شد. آسیب دیدگی او به علت پارگی عضله در ناحیه ران چپش بود. این امر برای بار چهارم بود که طی سه فصل پیشین، مسی به این شکل مصدومیت دچار شد. او در فصل مذکور از لیگ قهرمانان ۶ گل را نثار دروازه حریف کرده و یک پاس گل ارسال نمود. ولی بارسلونا در مرحله نیمه نهایی مقابل تیم منچستر یونایتد پرچمدار قهرمانی این فصل لیگ قهرمانان، بازی را واگذار کرد. لیونل مسی در خاتمه این فصل در طی همه دیدارها تعداد ۱۶ گل به ثمر رسانده و ۱۳ بار پاس گل ارسال کرده بود.

  فصل ۲۰۰۸–۲۰۰۹:

  بلافاصله پس از خارج شدن رونالدینیو از باشگاه بارسلونا، پیراهن شماره ۱۰ او را به لیونل مسی دادند. در طی این فصل، او جهت جایزه برترین بازیکن جهان در سال ۲۰۰۸، با داشتن ۶۷۸ امتیاز در مقام دوم قرار گرفت. در عین حال مسی برای جایزه برترین بازیکن بازیساز فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال، در دو سال پی در پی در مقام دوم تعیین گردید.

  در سال ۲۰۰۹، لیونل مسی نخستین هت تریک خود را در کوپا دل ری و در دیدار مقابل تیم اتلتیکو مادرید انجام داد که سرانجام بارسلونا این بازی را با نتیجه سه بر یک به نفع خود خاتمه داد. در یکم فوریه سال ۲۰۰۹، او در جایگاه بازیکن ذخیره در نیمه دوم به میدان آمده و دو گل را نثار دروازه کرد. لذا در حالیکه بارسلونا با نتیجه یک بر صفر مقلوب ریسینگ سانتاندر شده بود، در آخر با نتیجه دو بر یک به پیروزی رسید. در بازی مذکور، دومین گل مسی به عنوان پنج هزارمین گل تیم بارسلونا در تاریخ لیگ برتر اسپانیا محسوب می شد. در تاریخ هشتم آوریل سال ۲۰۰۹، او توانست دومین گل خود را در مقابل تیم بایرن مونیخ در لیگ قهرمانان اروپا به دروازه حریف زده و رکورد تازه‌ای را با ۸ گل زده در این مسابقات به نام خود درج کند.

  لیونل مسی در دیدار مقابل تیم رئال مادرید که در سانتیاگو برنابئو  برگزار شد، دو گل به ثمر رساند که سی و پنجمین و سی و ششمین گل او در آن فصل محسوب شده و رئال مادرید با نتیجه ۲ بر ۶ در آن دیدار مغلوب شد. این شکست سخت ترین باخت تیم رئال از سال ۱۹۳۰ تا به آن هنگام بوده است. در دیدار مقابل تیم اتلتیکو بیلبائو، مسی یک گل به دروازه حریف نشانده و دو پاس گل نیز ارسال کرد که سرانجام بارسلونا این دیدار را با نتیجه ۴ بر ۱ به نفع خود خاتمه داده و مسی نخستین جام کوپا دل ری خود را در تاریخ سیزدهم می دریافت کرد. به یاری او تیم بارسلونا توانست دومین قهرمانی خود در لالیگا را کسب کند.

  در بیست و هفتم ماه می، مسی با به ثمر رساندن گلی در دقیقه هفتادم بازی در مرحله نهایی لیگ قهرمانان اروپا، باعث شد بارسلونا به قهرمانی برسد. در عین حال او در آن فصل لیگ قهرمانان، به عنوان برترین گلزن و جوانترین آقای گل تاریخ این مسابقات با داشتن ۹ گل گردید. در فصل مذکور مسی در جایگاه مهاجم سال یوفا و بازیکن باشگاهی سال یوفا تعیین شد. در آن فصل، تیم بارسلونا جام های کوپا دل ری، لا لیگا و لیگ قهرمانان اروپا را به خود اختصاص داد. این موضوع برای نخستین بار بود که در طی تاریخ فوتبال یک تیم اسپانیایی، سه جام متفاوت را طی یک فصل کسب کرد. در این فصل مسی، بازی ها را با به ثمر رساندن ۳۸ گل و ۱۸ پاس گل خاتمه داد.

  فصل ۲۰۰۹–۲۰۱۰:

  آرسن ونگر، سرمربی تیم آرسنال، پس از آن که در چهارم آوریل سال ۲۰۱۰، تیمش در برابر بارسلونا با نتیجه یک بر چهار مغلوب شد، این جملات را بیان کرد.

  «هر زمان که او پا به توپ می تازد، غیر قابل کنترل می شود…. او همچون بازی های پلی استیشن بوده و قادر است از همه اشتباهات ما به نفع خود استفاده کند.»

  پس از کسب سوپرجام فوتبال یوفا در سال ۲۰۰۹، پپ گواردیولا، سرمربی بارسلونا رسماً بیان کرد که لیونل مسی برترین بازیکنی است که او تاکنون دیده است. احتمالاً به این علت بود که در این فصل گواردیولا مصمم شد مسی را از جایگاه ناحیه راست به موقعیت چپ جابه جا کرده تا از این طریق به عنوان «۹کاذب» در مرکز خط حمله بارسلونا به بازی بپردازد. در تاریخ هجدهم ماه سپتامبر، مسی توافقنامه تازه ای با باشگاه بارسلونا امضا نمود که در آن دستمزدش به مقدار ۲۵۰ میلیون یورو مقرر شده و تا سال ۲۰۱۶ پابرجا بود. داشتن این دستمزد باعث شد، مسی همچون زلاتان ابراهیموویچ با برخورداری از حقوق سالیانه به میزان ۵.۹ میلیون یورو به عنوان گران ترین بازیکن لالیگا شناخته شود.‌

  همچنین بخوانید:  بیوگرافی و زندگی نامه کیلیان امباپه

  در یکم دسامبر سال ۲۰۰۹ لیونل مسی با تفاضل چشمگیر گل زده نسبت به کریستیانو رونالدو، یعنی ۴۷۳ گل در مقابل ۲۳۳ گل، توانست توپ طلای اروپا را از آن خود کند. در عین حال او جهت جایزه برترین بازی ساز فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال، پس از ژاوی هرناندز در مقام دوم تعیین گردید.

  در نوزدهم دسامبر در مرحله نهایی جام باشگاه های جهان که در شهر ابوظبی برگزار شد، مسی گل پیروزی تیم بارسلونا در برابر تیم استودیانتس را وارد دروازه کرده و باعث شد، ششمین افتخار باشگاهی در آن سال به بارسلونا تعلق گیرد. تنها پس از گذشت دو روز، او در جایگاه برترین بازیکن سال جهان اعلام شده و موفق شد کریستیانو رونالدو، ژاوی، کاکا و آندرس اینستا را برای دریافت این مقام پشت سر گذارد. برای نخستین بار بود که او به دریافت این جایزه نائل گشته و نخستین آرژانتینی بود که این سرفرازی را در کارنامه خود به ثبت رسانده بود. در دهم ژانویه سال ۲۰۱۰، او نخستین ها تریک خود را در فصل مذکور در دیدار برابر تیم تنریفه انجام داده و موجب برتری پنج بر صفر بارسلونا شد. در هفدهم ژانویه، مسی صدمین گل این فصل تیم بارسلونا را در مقابل سویا به دروازه نشاند و در برتری چهار بر صفر تیمش تاثیر بسزایی داشت.

  در دیدار مقابل تیم والنسیا مسی با انجام هت تریک موجبات برتری خانگی تیمش گردید. پس از آن با اقدام به هت تریک دیگری مقابل تیم رئال زاراگوزا، آرسنال را با نتیجه چهار بر دو برابر آن تیم به پیروزی رساند. او دویستمین رقابت خود را در تاریخ بیست و چهارم مارس سال ۲۰۱۰، در لالیگا برابر تیم اوساسونا به انجام رساند.

  در تاریخ ششم آوریل سال ۲۰۱۰، مسی برای نخستین بار در بازی های حرفه ای در طی یک دیدار، توانست چهار گل را به ثمر رساند و با انجام گل مقابل تیم آرسنال در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، باعث پیروزی خانگی تیمش گردید. انجام گل های مذکور موجب گشته تا از ریوالدو پیشی گرفته و برترین گلزن باشگاه بارسلونا در لیگ قهرمانان اروپا در همه ادوار گردد. در فصل مذکور، مسی در دیدار نهایی لیگ، در نیمه اول برابر تیم وایادولید دو گل را به دروازه حریف شلیک کرد تا رکورد ۳۴ گل رونالدو طی یک فصل را که در سال ۱۹۹۷ ثبت شده بود، پشت سر گذارد. در سوم ژوئن سال ۲۰۱۰ او برای دومین سال عنوان بازیکن سال لالیگا را از آن خود کرد. مسی فصل مذکور را با انجام ۴۷ گل در همه مسابقات خاتمه داد. او با رکورد رونالدو در فصل ۹۷–۱۹۹۶ برابری کرده و ۱۱ پاس گل نیز ارسال کرد.

  فصل ۲۰۱۰–۲۰۱۱:

  پپ گواردیولا سرمربی وقت بارسلونا:

  «تأسف می خورم برای اشخاصی که قصد رسیدن به جایگاه مسی دارند، چرا که این عمل نشدنی است، مسی فرد بی نظیری است.»

  در بیست و یکم اوت، در نخستین دیدار فصل در برابر تیم سویا در رقابت‌های سوپرجام فوتبال اسپانیا، که با نتیجه چهار بر صفر به نفع بارسلونا خاتمه یافت، مسی اقدام به هت تریک کرده و موجب رسیدن تیم بارسلونا به نخستین جام خود شد، این امر در حالتی بود که بارسا در دیدار رفت بازی، با نتیجه یک بر صفر مغلوب گشته بود. در بیست و نهم اوت سال ۲۰۱۰ لالیگا، در برابر تیم ریسینگ سانتاندر، او تنها با گذشت ۳ دقیقه از آغاز بازی گلی را به ثمر رساند.‌ در لیگ قهرمانان اروپا نیز، مسی بازی درخشانی از خود به نمایش گذاشت، چرا که در برابر تیم پاناتینایکو که با پیروزی پنج بر یک بارسلونا پایان رفت، او دو بار گلزنی کرده و دو پاس گل ارسال کرد.‌

  در تاریخ نوزدهم سپتامبر سال ۲۰۱۰، در دیدار برابر تیم آتلتیکو مادرید که در هفته سوم لالیگا برگزار شد، در دقیقه نود و دوم بازی، مسی به علت تکل خشونت آمیز توماس اویفالوشی از قسمت مچ پا دچار آسیب دیدگی شد. در وهله اول تصور می شد که مچ پای او دچار شکستگی شده، لذا عده‌ای معتقد بودند که لازم است او به مدت شش ماه از حضور در زمین فوتبال اجتناب کند. ولی پاسخ ام آر آی او مشخص کرد که رباط های داخلی و خارجی مچ پای راستش به شدت پیچ خورده بود.

  یکی از بازیکنان هم تیمی اش به نام داوید ویا پس از خاتمه بازی و مشاهده مجدد فیلم این دیدار گفته بود:

  «تکلی که به مسی زده شد وحشیانه بود.»

  او در ادامه بیان کرد، در گذشته تصور می کرده مدافع تیم اتلتیکو به طور سهوی و غیر عمد تکل مذکور را بر روی مسی انجام داده است.

  چنین سخنانی انعکاس وسیعی در سطح رسانه ها، خبرنگاران و نشریات داشت و موجب شد موضوع برقراری انصاف و عدالت نسبت به همه بازیکنان در مسابقات مطرح گردد. در دیدار برابر تیم آلمریا، مسی در این فصل برای بار دوم توانست اقدام به هت تریک نموده و باعث پیروزی هشت بر صفر تیم بارسلونا شد. او موفق گردید آمار گلهای زده اش را در لالیگا به تعداد ۱۰۰ عدد افزایش دهد.

  در سال ۲۰۱۰ مسی برنده جایزه توپ طلای فیفا گردید و موفق شد، در جایگاهی بالاتر از هم تیمی هایش ژاوی و اینسیتا حاضر شود. او چهار دفعه متوالی در لیست منتخب کسب جایزه برترین بازیکن سال جهان حضور داشت. در تاریخ پنجم فوریه، تیم بارسلونا مقابل آتلتیکو مادرید در باشگاه نیوکمپ به رکورد بالاترین پیروزی متوالی با نتیجه سه بر صفر رسیده و رکورددار ۱۶ برتری پی در پی در لالیگا گردید. در این دیدار مسی با شلیک سه گل در دروازه حریف و به قطعیت رساندن پیروزی تیم بارسلونا، با پایان یافتن دیدار گفت:

  «من مفتخر هستم که رکورد فوتبالیست مهمی همچون دی استفانو را شکستم. با وجودی که رکورد مذکور برای مدت زمان مدیدی دور از دسترس بود، از این جهت رسیدن به آن در حد زیادی مشکل بوده و ما با غلبه بر یک تیم قدرتمند به آن رسیدیم. تیمی که احتمالاً در موقعیت سختی قرار می گیرد، این شرایط را حادتر میکند.»

  برای مدت یک ماه لیونل مسی نتوانست گلی به دروازه بنشاند و در نهایت در دیدار مقابل تیم آلمریا، او گلی به ثمر رسانده و در پی آن دومین گلش، به عنوان چهل و هفتمین گل این فصل محسوب شده که باشگاه بارسلونا را به رکورد فصل گذشته رساند. در دوازدهم آوریل سال ۲۰۱۱، او با زدن گل در لیگ قهرمانان اروپا و در دیدار برابر تیم شاختار دونتسک گلزنی کرده و رکورد تازه‌ای از خود ثبت کرد. با این رکورد زنی مسی در جایگاه برترین گلزن بارسلونا در طی یک فصل، در همه زمان ها ملقب شد. هشتمین گل او در ال کلاسیکو، در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو به انجام رسید. در بیست و سوم آوریل، او پنجاهمین گل این فصل را در مقابل تیم اوساسونا وارد دروازه کرد و پیروزی خانگی دو بر صفر تیمش را مسجل نمود. در دقیقه ۹۰ بازی مذکور، او با تعویض در ازای یک بازیکن به زمین وارد شده بود. این فصل را مسی با بالاترین تعداد پاس گل، یعنی ۱۸ پاس، به اتمام برد.

  در سیم ماه آوریل، تیم بارسلونا در مرحله نهایی کوپا دل ری در مقابل تیم رئال مادرید بازی را به حریف واگذار کرد. در آن دیدار مسی یک پاس گل به پدرو ارسال کرده که گل مذکور به علت آفساید با سوت داور باطل شد. در پی آن کریستیانو رونالدو گل این بازی را در وقت اضافه به دروازه بارسلونا زد. در این رقابت مسی در کنار کریستیانو رونالدو با داشتن هفت گل به عنوان برترین گلزن اعلام شد.

  در دور نخست مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان، مسی بازی چشمگیری از خود به نمایش گذاشته و توانست برای دو دفعه دروازه تیم رئال مادرید را بازگشایی کرده و پیروزی دو بر صفر تیمش را مسجل کند. دومین گل او در این دیدار که با دریبل چند بازیکن به انجام رسید، یکی از برترین گل ها معرفی شد. در مرحله نهایی در ورزشگاه و میلی مسی گلی را برای بارسلونا به ثمر رساند تا به واسطه آن بارسا به سومین افتخارش در لیگ قهرمانان طی ۶ سال پیش نائل آید. پیروزی مذکور به عنوان چهارمین قهرمانی این تیم در لیگ قهرمانان اروپا در همه دوره ها بوده استگلاین گل در جایگاه دوازدهمین گل مسی در این فصل از لیگ قهرمانان بوده که باعث شد به رکورد ۱۲ گل رود فان نیستلروی جهت زدن گل در یک دیدار اروپایی دست یابد. از آن جهت که این جام در سال ۱۹۹۲ به نام لیگ قهرمانان اروپا تغییر کرد. خوزه آلتافینی با داشتن ۱۴ گل رکورد دار بالاترین گل های زده در یک بازی اروپایی بود که در فصل بعدی مسی توانست به این رکورد برسد. او در فصل ۱۱–۲۰۱۰، با انجام ۵۳ گل و ۲۴ پاس گل در همه مسابقات، به آن خاتمه داد.

  فصل ۲۰۱۱–۲۰۱۲:

  لیونل مسی در بازی سوپر جام فوتبال اسپانیا در برابر تیم رئال مادرید موفق شد در دو بازی رفت و برگشت سه گل و دو پاس گل ارسال کرده تا تیم بارسلونا مجموعاً با نتیجه ۵ بر ۴ به پیروزی برسد. بازی درخشان او در رقابت های بعدی نیز انجام گرفت و در دیدار مقابل تیم پورتو با وجود پاس کم قدرت مدافع تیم حریف به نام فردی گوارین، از آن به نفع خود بهره برد و گل دیگری را به دروازه حریف نشاند. در پی این امر پاس گلی به سسک فابرگاس ارسال کرده تا تیمش این دیدار را با نتیجه دو بر صفر به پیروزی برسد.  در سوپر جام فوتبال اروپا او موفق شد، گلی به ثمر رساند. چرا که بازی مذکور تنها دیدار رسمی بود که تاکنون در آن گلی به دروازه نزده بود.

  در ماه اوت، لیونل مسی با طی کردن لادیسلائو کوبالا با تعداد ۱۹۴ گل، در جایگاه دومین گلزن برتر معرفی شد. در این جایگاه او پس از سزار رودریگز آلوارز با داشتن ۲۳۳ گل قرار گرفت. این تعداد از گلها در همه دیدارهای رسمی محسوب می شد.

  در تاریخ بیست و هشتم سپتامبر، مسی نخستین گل خود را در لیگ قهرمانان در دیدار برابر تیم باته بوریسف به دروازه نشاند. در طی این دیدار او دوبار گلزنی نمود. در بازی مذکور، او به عنوان دومین گلزن برتر تاریخ باشگاه بارسلونا معرفی شده و توانست به رکورد لادیسلائو کوبالا با تعداد ۱۹۴ گل در بازی‌های رسمی دست یابد. پس از آن که مسی در مقابل تیم ریسینگ سانتاندر گلزنی نمود، توانست از رکورد کوبالا جلو بزند. در دیدار مقابل تیم ویکتوریا پلژن، او توانست دوبستمین گل باشگاه بارسلونا را در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا وارد دروازه کند. در آن دیدار مسی اقدام به هت تریک نموده و دو گل دیگر را به دروازه حریف نشاند.

  در دیدار مقابل تیم سانتوس در مرحله نهایی جام باشگاه های جهان مسی توانست گلی به ثمر رساند. او در جایگاه برترین بازیکن میدان معرفی شده و توپ طلای آن مسابقات را به خود اختصاص داد.

  لیونل مسی توانست با پشت سر گذاشتن هم تیمی خود به نام ژاوی و همچنین بازیکن تیم رئال کریستیانو رونالدو، برنده جایزه برترین بازیکن سال یوفا در سال ۲۰۱۱ گردد. او در همان سال جایزه توپ طلای جهان فیفا را با غلبه بر ژاوی و کریستیانو رونالدو به دست آورد. با دریافت مجدد جایزه توپ طلا، مسی به عنوان چهارمین نفری گردید که برای سه بار به این افتخار نائل آمده است. تا پیش از مسی اشخاصی همچون یوهان کرایف، میشل پلاتینی و مارکو فان باستن در کارنامه حرفه ای خود دارای سه جایزه توپ طلا بودند. در عین حال او پس از پلاتینی به عنوان دومین نفری بود که موفق شد سه بار پی در پی این جایزه را کسب کند. در پی این امر، مسی جایزه بهترین گلزن جهان سال ۲۰۱۱ را از فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال دریافت نمود.

  در نوزدهم فوریه سال ۲۰۱۲ مسی در ۲۰۰ میلیون بازی‌اش در لالیگا در مقابل تیم والنسیا توانست ۴ گل را به دروازه نشاند در طی این دیدار آغاز سال توانست با نتیجه ۵ بر یک به برتری برسد در هفتم مارس، مسی نخستین فوتبالیستی شد که از هنگام تشکیل لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۹۲، موفق شد در یک دیدار پنج گل را به ثمر رساند.‌ در این بازی تیم بارسلونا توانست بایرلورکوزن را با نتیجه هفت بر یک مغلوب نماید.

  پس از آن که مسی رکورد تازه ای از گلزنی اش در تیم بارسلونا به نمایش گذاشت، یوهان کرایف در ماه مارس ۲۰۱۲ چنین گفت:

  در حقیقت (مسی) جهت جهان فوتبال همچون یک گنج می باشد. چرا که او برای همه کودکان در سرتاسر دنیا همچون یک الگو است. قادر است در محیط نیم متری به جانب راست و چپ حرکت کند، تصور می شود که توپ به جسم او چسبیده است. دیگو مارادونا نیز تا حدودی به او شباهت داشت. این موضوع ممکن است منشأ گرفته از پایین بودن مرکز ثقل این دو نفر باشد.

  در بیستم مارس، در بازی مقابل تیم گرانادا، مسی سه گل به دروازه نشاند و توانست در جایگاه بهترین گلزن تاریخ باشگاه بارسلونا و اسطوره این تیم، به نام سزار رودریگز دست یابد. قبل از آن رودریگز رکورد مذکور را با زدن ۲۳۲ گل به نام خود ثبت کرده بود.

  در تاریخ سوم آوریل، لیونل مسی در دور دوم مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان مقابل تیم آ ث میلان در ضربات پنالتی دو گل را به ثمر رسانده  توانست رکوردش را از ۱۲ گل طی یک فصل از لیگ قهرمانان اروپا ارتقا دهد. در پی انجام این گل، او توانست به رکورد ۱۴ گل خوزه آلتافینی دست یابد. خوزه آلتافینی گل های مذکور را در جام باشگاههای اروپا پیش از تغییر نام آن به لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۹۲ در فصل ۱۹۶۲–۶۳ به ثمر رسانده بود. مسی موفق نشد در مرحله نیمه نهایی گلی را به دروازه نشاند، هرچند در دور دوم مرحله نیمه نهایی یک پاس گل ارسال کرده بود. تیم بارسلونا طی آن مرحله در مقابل تیم چلسی مغلوب شده و از راهیابی به مرحله نهایی ناکام ماند. در بازی دوم مسی یک پنالتی حیاتی را به باد فنا داد. در صورتی که پنالتی مذکور تبدیل به گل می شد، بارسلونا قادر بود با شمارش گل ها به مرحله نهایی راه یابد. در آن فصل از لیگ قهرمانان، تیم چلسی به پیروزی رسید.

  در یازدهم آوریل، لیونل مسی توانست شصت و یکمین گل این فصل را مقابل تیم ختافه به دروازه حریف وارد کرده و دو پاس گل نیز ارسال کند. در دوم ماه می، لیونل مسی در دیدار برابر تیم مالاگا اقدام به هت تریک نموده و توانست رکورد گرد مولر را با داشتن ۶۷ گل در فصل ۱۹۷۲–۷۳ با زدن ۶۸ گل پشت سر گذاشته و به عنوان برترین گلزن تاریخ لیگ های اروپا ملقب شد.‌ رکورد مذکور جهت گل های زده شده یک فصل محسوب می شود. پس از آن در پنجم ماه می، مسی در مقابل تیم اسپانیول ۵ گل را به ثمر رساند تا آمار گل هایش را به تعداد باورنکردنی ۷۲ گل ارتقا دهد و پس از آرشی استارک در تیم بتلهم استیل به عنوان دومین بازیکنی شناخته شد که رقم هفتاد گل را در یک فصل به نام خود ثبت کرد. استارک در فصل ۱۹۲۴–۲۵ به این مقام نائل آمده بود.

  در بیست و پنجم ماه می، لیونل مسی در مرحله نهایی کوپا دل ری گلی به دروازه نشاند و بارسلونا توانست بیست و ششمین جام اسپانیایی اش را در تاریخ باشگاه کسب کند. در این میان مسی گل های زده اش را به تعداد ۷۳ گل در همه مسابقات آن فصل ارتقا داد. این دیدار به عنوان آخرین رقابتی بود که گواردیولا در جایگاه سرمربی شرکت داشت. در عین حال قهرمانی مذکور، به عنوان دومین قهرمانی در کوپا دل ری جهت مسی محسوب می شد، از آن جهت که در سال گذشته تیم بارسلونا در مرحله نهایی جام مذکور را از دست داده بود. در عین حال عنوان مذکور، چهاردهمین جایگاه قهرمانی بارسلونا طی چهار فصل سرمربیگری پپ گواردیولا محسوب می شد. با وجودی که در فصل گذشته بارسلونا چهارمین قهرمانی پی درپی را در لالیگا با مربیگری گواردیولا از دست داد و پس از تیم رئال مادرید در رتبه دوم جدول قرار گرفته بود، ولی مسی در فصل ۱۲–۲۰۱۱ توانست برای باز دوم در جایگاه برترین گلزن در لالیگا معرفی شده و رکورد ۵۰ گل را برای خود به ثبت رساند. در فصل مذکور، او بالاترین پاس گل را پس از مسعود اوزیل با ۱۶ پاس گل ارسال کرده بود. اوزیل در آن تر است تعداد ۱۷ پاس‌گل در کارنامه خود داشت. در عین حال لیونل مسی برای چهارمین دفعه پی در پی با انجام ۱۴ گل به عنوان آقای گل لیگ قهرمانان فوتبال اروپا شناخته شد. در نهایت او با انجام ۷۳ گل و ۲۹ پاس گل در همه مسابقات باشگاهی بیشتر از هر فوتبالیست دیگری، به این فصل خاتمه داد.

  فصل ۲۰۱۲–۲۰۱۳:

  در دیدار اول بارسلونا در فصل ۲۰۱۲–۲۰۱۳، برابر تیم رئال سوسیداد مسی گلزنی نموده تا در پیروزی پنج بر یک تیمش در ورزشگاه نیوکمپ، سهم بسزایی داشته باشد. در تاریخ بیست و سوم ماه اوت، در دور نخست سوپر کاپ اسپانیا، او با زدن یک ضربه پنالتی، گل دیگری را به دروازه تیم رئال مادرید وارد کرد، تا بارسا با نتیجه ۳ بر ۲ به پیروزی برسد. در دیدار پس از آن مقابل تیم اوساسوناا مجددا گلی به ثمر رسانده و باعث پیروزی دو بر یک تیمش گردید. در دور دوم سوپر جام فوتبال اسپانیا، لیونل مسی با انجام یک ضربه آزاد قفل دروازه رئال مادرید را شکست، ولی سرانجام تیم بارسلونا که با ۱۰ نفر مشغول بازی بود، مغلوب تیم حریف گردید.

  در این دیدار گل پیروزی تیم رئال را کریستیانو رونالدو به دروازه بارسا وارد کرد. همچنین گلی که مسی در این بازی به ثمر رسانده بود، به عنوان پانزدهمین گل در ال کلاسیکو بوده و او را در جایگاه بهترین گلزن تاریخ بارسلونا در ال کلاسیکو و دومین گلزن برتر تاریخ مسابقات ال کلاسیکو پس از آلفردو دی استفانو با ۱۸ گل قرار داد. در رکورد مذکور، مسی با رائول اسپانیایی به برابری رسید.‌ در طی این فصل او در کنار کریستیانو رونالدو، هر یک با داشتن ۱۷ رای، در جایگاه برترین بازیکن اروپا در سال ۲۰۱۲ در مقام دوم جای گرفت. آندرس اینستا هم تیمی مسی به این جایگاه دست یافت. در دوم سپتامبر، مسی در مقابل تیم والنسیا از نقطه کرنر پاس گلی به هم تیمی اش آدریانو کریا ارسال کرد و باعث شد تنها گل بازی به ثمر نشیند.

  در پانزدهم سپتامبر بود در مقابل تیم ختافه دو گل دیگر را به دروازه حریف نشاند. پس از آن در بیستم سپتامبر، در نخستین دیدار آن فصل لیگ قهرمانان اروپا مقابل تیم اسپارتاک مسکو گلی به دروازه ۱۰۰تا این دیدار با برتری ۳ بر ۲ بارسلونا خاتمه یابد. با زدن گل مسی در آن دیدار، او تعداد گل هایش را در آن فصل در همه مسابقات به ۱۰ گل افزایش داد.

  در یازدهم نوامبر، در دیدار برابر تیم رئال مایورکا مسی دو گل به ثمر رساند که به عنوان هفتاد و پنجمین و هفتاد و ششمین گل در فصل مذکور محسوب شده و پله را با ۷۵ گل در یک فصل پشت سر گذاشت. پله در سال ۱۹۵۸ رکورد مذکور را به نام خود ثبت کرده بود. در این هنگام مسی با اختلاف نه گل، از گل‌های زده اسطوره آلمانی به نام گرد مولر فاصله داشت. رکورد مولر در کتاب رکوردهای جهانی گینس و در طی یک سال تمام شمارش گشته بود. وی موفق شد، هفتاد و هفتمین و هفتاد و هشتمین گلش را در ورزشگاه نیوکمپ مقابل تیم رئال زاراگوزا به دروازه حریف نشانده تا تنها هفت گل با رکورد مولر اختلاف داشته باشد.

  مسی در مقابل تیم اسپارتاک مسکو دو گل به ثمر رساند که به عنوان هفتاد و نهمین و هشتادمین گلش محسوب شده تا اختلاف گل هایش را با مولر به پنج گل کاهش دهد. در بیست و پنجم نوامبر، او در دیدار مقابل تیم لوانته دو بار گلزنی کرده و تنها سه گل با رکورد مولر آلمانی فاصله داشت. در یکم دسامبر لیونل مسی در برابر تیم اتلتیکو بیلبائو دو گل دیگر به دروازه حریف زد، تا فقط یک گل لازم باشد تا او را به رکورد اسطوره آلمانی در سال ۱۹۷۲ برساند. در عین حال او با زدن این گل به عنوان بهترین گلزن بارسلونا در تاریخ این باشگاه معرفی شد. تا قبل از آن این رکورد به نام سزار رودریگز آلوارز با زدن ۱۹۰ گل ثبت شده بود. سرانجام در نهم دسامبر، مسی در برابر تیم رئال بتیس دو بار گلزنی کرده و آمار گل هایش را به ۸۶ عدد افزایش داد و رکورد ۸۵ گل مولر را در هم شکست. در سال ۱۹۷۲ مولر برای تیم بایرن مونیخ و تیم ملی فوتبال آلمان، گل های مذکور را به دروازه نشانده بود. پس از آن که مسی رکورد گرد مولر را پشت سر گذاشت، یک پیراهن شماره ۱۰ خودش را که امضا کرده و در آن درج نموده بود «احترام و تحسین» برای مولر ارسال کرد.

  در دوازدهم دسامبر مسی تعداد گل هایش را پس از زدن دو گل در مقابل تیم کوردوبا، در دور اول مسابقات کوپا دل ری به میزان ۸۸ عدد افزایش داد. در شانزدهم دسامبر او دو بار در مقابل تیم اتلتیکو مادرید گلزنی کرده تا ارقام گلش را به نود رسانده و باعث پیروزی چهار بر یک تیمش شود. در نهایت مسی با زدن گلی در برابر رئال وایادولید، مجموع گل هایش را به ۹۱ افزایش داد. گل مذکور در این دیدار به عنوان آخرین گل مسی در این سال بود. ولی فیفا با بهانه قرار دادن مسائل و مشکلات تصدیق و تایید، از قبول رکورد بیشترین گل در یک سال تمام اجتناب می کند. در هجدهم دسامبر سال ۲۰۱۲، باشگاه بارسلونا بیان کرد که قرارداد مسی را تا تاریخ ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۸ تمدید کرد. این قرارداد در هفتم فوریه سال ۲۰۱۳ به امضای طرفین رسید.

  در هفتم ژانویه سال ۲۰۱۳، مسی برنده جایزه توپ طلای فیفا گردید و برای دومین بار کریستیانو رونالدو را جهت کسب جایگاه برترین بازیکن سال جهان پشت سر گذاشت. در آن سال آندرس اینیستا در جایگاه سوم این عنوان نشست. مسی با دریافت این مقام به عنوان تنها فوتبالیست تاریخ جهان شد که برای چهار با توپ طلای جهان را از آن خود کرده است.

  او پس از دریافت این جایزه گفته بود:

  «خیلی حیرت انگیز است»

  و همچنین در ادامه بیان کرد:

  «به هیچ وجه قابل وصف نیست!»

  با کسب این عنوان، گفتگوهایی در خصوص قیاس و تطبیق مسی با مشاهیری همچون مارادونا و پله در میان رسانه ها و نشریات ورزشی شدت گرفت.

  در ۲۷ ژانویه سال ۲۰۱۳، در مقابل تیم اوساسونا مسی توانست ۴ گل را به دروازه نشانده و پیروزی پنج بر یک تیمش را حتمی کند. یکی از این چهار گل زده ۲۰۰ تومن گل در لالیگا محسوب شده که مسی را به عنوان هشتمین و جوانترین بازیکنی معرفی کرد که این تعداد گل را در لالیگا به ثبت رسانده بود. گل های مسی در فصل مذکور لالیگا به سی و سه گل و مجموعه گل های او را در همه مسابقات به ۴۴ گل رساند. در شانزدهم فوریه سال ۲۰۱۳، مسی در دیدار برابر تیم گرانادا رقم گل هایش را در تیم بارسلونا به ۳۰۰ عدد افزایش داده و پس از آن در انجام رقابت در سیصد و شصت و پنجمین بازی رسمی با پیراهن بارسلونا، آن را به تعداد ۳۰۱ گل ارتقا داد. در دوم مارس سال ۲۰۱۳، در دیدار مقابل تیم رئال مادرید او با زدن یک گل توانست با نتیجه دو بر یک بارسلونا را به برتری رساند. با زدن گل مذکور، مسی توانست به رکورد ۱۸ گل آلفردو دی استفانو در ال کلاسیکو دست یابد. در ۹ ماس سال ۲۰۱۳، پس از آنکه او در ازای تعویض یک بازیکن پا به میدان گذاشت، در مقابل دیپورتیو لاکرونیا در هفدهمین دیدار پی در پی اش در لیگ گلی به ثمر رسانده و باعث تغییر رکورد جهانی گردید. مسی رکورد گل هایش را در دیدار مقابل تیم اتلتیکو مادرید به تعداد ۳۳ گل در ۲۱ دیدار رساند.

  لیونل مسی توانست در دوازدهم مارس، در دور دوم یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان، دو بار در برابر تیم آث میلان گلزنی کرده و باعث پیروزی ۴ بر صفر بارسلونا گردد. با به ثمر رساندن اولین گل در این دیدار، به گفتگوی قیاس او با دیگو مارادونا شدت بخشید. چرا که گل مذکور شباهت زیادی به گل دیگو مارادونا در مقابل تیم یونان در جام جهانی ۱۹۹۴ داشته است. در هفدهم مارس سال ۲۰۱۳، پس از جابجایی اینیستا در دیدار مقابل رایو وایکانو، او برای نخستین بار در یک دیدار رسمی با پیراهن بارسلونا بازوبند کاپیتانی را به بازو بست. در تاریخ سی‌ام مارس، مسی در نوزدهمین بازی پی در پی اش در آن فصل از لالیگا، دومین گل بارسلونا را مقابل تیم سلتا ویگو به دروازه حریف وارد کرده و تبدیل به نخستین فوتبالیست در تاریخ لالیگا شد که در همه رقابت های پی در پی مقابل همه تیم ها گل هایی به ثمر رسانده بود.

  در دوم آوریل سال ۲۰۱۳، پس از آن که مسی در مقابل تیم پاریس سنت ژرمن گلی به دروازه شلیک کرد، در عضله پشت ران پای چپش دچار کشیدگی شده و در نیمه اول تعویض گردید. پس از آن مشخص شد که این احتمال هست، او به علت آسیب دیدگی تا خاتمه این فصل، در تیم بارسا بازی نکند. در دور دوم یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان، تیم پاریس سنت ژرمن یک گل در دروازه‌ بارسا جای داد. با وجودی که مسی جهت پایان یافتن دوره درمانش بر روی نیمکت ذخیره ها بود، ولی در نیمه دوم به میدان وارد شد و در نهایت بارسا با تعامل متقابل مسی و داوید ویا و گلی که پدرو رودریگز به ثمر رساند، این دیدار را با نتیجه تساوی پایان داده و در پی آن به مرحله نیمه نهایی راه یافت. تیم بارسلونا در مرحله نیمه نهایی در مقابل پیروز آن فصل لیگ قهرمانان، یعنی تیم بایرن‌مونیخ مغلوب شد. در عین حال بارسا در نیمه نهایی کوپا دل ری مقابل رئال مادرید بازی را واگذار کرد. ولی همچنان این تیم برای دستیابی به قهرمانی در لالیگا همت و تلاش خود را مصروف داشته و باعث شد به رکورد ۱۰۰ امتیاز که در فصل گذشته به آن رسیده بود، دست یابد. مسی توانست مجددا برای دو سال پی در پی با زدن ۴۶ گل آقای گل لالیگا گردد. در فصل مذکور او تعداد ۱۲ پاس گل برای هم تیمی هایش فرستاده بود. در آن فصل مسی در همه مسابقات باشگاهی اش، تعداد ۶۰ گل به دروازه حریف نشانده و ۱۶ پاس گل ارسال کرده بود.

  فصل ۲۰۱۳–۲۰۱۴:

  مسی برای سه سال پی درپی در کنار فرانک ریبری و کریستیانو رونالدو جهت جایزه برترین بازیکن سال یوفا انتخاب شد که ریبری توانست این جایزه را با داشتن ۳۶ رای به خود اختصاص داده و مسی با ۱۴ رای در مقام دوم قرار گرفت. در این میان رونالدو فقط ۳ رای را با خود هم نظر کرده بود. در هجدهم اوت سال ۲۰۱۳ در فصل ۲۰۱۳–۱۴، مسی با به ثمر رساندن دو گل و یک پاس گل در مقابل تیم لوانته شروع کرده و بارسلونا موفق شد این دیدار را با نتیجه ۷ بر صفر به نفع خود خاتمه دهد. در بیست و هشتم ماه اوت، تیم بارسا به علت تفاضل گل بیشتر این تیم در خانه حریف، جهت کسب سوپرکاپ اسپانیا، از سد تیم اتلتیکو مادرید گذشت.

  در یکم سپتامبر، لیونل مسی توانست بیست و سومین هت تریکش را در مقابل تیم والنسیا به انجام رساند. با زدن این گل ها مسی به عنوان ششمین گلزن برتر تاریخ لالیگا ملقب شد. او در دریافت این جایگاه کوئینی را با داشتن ۲۱۹ گل شکست داد. در هجدهم سپتامبر، او در نخستین پیروزی بارسا در لیگ قهرمانان اروپا اقدام به بیست و چهارمین هت تریکش در خانه و در برابر تیم آژاکس آمستردام نمود. در آن دیدار بارسلونا با پیروزی چهار بر صفر به بازی پایان داد. زدن گل های مذکور موجب شد، مسی تبدیل به دومین گلزن برتر تاریخ لیگ قهرمانان اروپا با داشتن ۶۲ گل گردد. اولین گلزن برتر تاریخ لیگ قهرمانان اروپا رائول گونزالس می باشد. مسی در عین حال با زدن ۶۲ گل به عنوان چهارمین گلزن برتر تاریخ مسابقات اروپایی ملقب شد. او با انجام این هت تریک به عنوان تنها فوتبالیستی شد که در لیگ قهرمانان اروپا برای چهار بار هت تریک کرده است. در دهم نوامبر، او در دیدار مقابل تیم رئال بتیس دچار آسیب شده و تا ژانویه ۲۰۱۴ از زمین مسابقه فاصله گرفت. آسیب دیدگی مذکور به عنوان سومین مصدومیت فصلش محسوب می شد. بارسا توانست در آن دیدار با نتیجه چهار بر یک به پیروزی برسد.

  در هشتم ژانویه سال ۲۰۱۴، مسی به میدان مسابقه برگشت و در دیدار برابر تیم ختافه در کوپا دل ری دو گل به ثمر رسانده و پیروزی چهار بر صفر تیمش را حتمی کرد. در سیزدهم ژانویه او جهت دریافت توپ طلای فیفا در سال ۲۰۱۳، پس از کریستیانو رونالدو در مقام دوم قرار گرفت. در پانزدهم فوریه او در مقابل تیم رایو وایکانو دو بار گل به ثمر رسانده و پیروزی ۶ بر صفر بارسلونا را در آن دیدار به قطعیت رساند. با انجام دو گل مذکور، مسی توانست رکورد هم وطنش آلفردو دی استفانو را پشت سر گذاشته و با زدن ۲۲۸ گل به رکورد رائول اسپانیایی دست یافت و به عنوان سومین گلزن برتر تاریخ لالیگا ملقب شد.

  در شانزدهم مارس سال ۲۰۱۴، مسی در برابر تیم اوساسونا اقدام به هت تریک نموده و با پشت سر گذاشتن رکورد پائولینو آلکانترا، به عنوان برترین گلزن بارسلونا در همه مسابقات با درنظرگرفتن دیدارهای دوستانه ملقب شد. البته در این دیدار تیم بارسا با نتیجه ۷ بر صفر به برتری رسید. در بیست و سوم ماه مارس، لیونل مسی در دیدار برابر تیم رئال مادرید در سانتیاگو برنابئو هت تریک انجام داده و با جلو افتادن از دی استفانو به عنوان برترین گلزن تاریخ مسابقات ال کلاسیکو شناخته شد. در آن دیدار تیم بارسلونا با نتیجه ۴ بر ۳ به پیروزی رسید. این گلزنی موجب شد، مسی به عنوان دومین گلزن برتر لالیگا پس از هوگو سانچز معرفی شود.

  مسی فصل مذکور را فقط با یک قهرمانی، یعنی سوپرکاپ اسپانیا خاتمه داد. تیم بارسلونا در لالیگا پس از اتلتیکو مادرید که در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، آنها را مغلوب کرد، در مقام دوم قرار گرفت.‌ در عین حال با سا در کوپا دل ری مقابل تیم رئال مادرید بازی را به حریف واگذار کرد. ولی در آن مسابقات مسی آقای گل گردید. این فصل را مسی با به ثمر رساندن ۴۱ گل و ارسال ۱۵ پاس گل در همه مسابقات خاتمه داد. ولی تعداد ۲۸ گل او در حمایت از مقام آقای گلی  اش کافی نبوده و این جایگاه را به کریستیانو رونالدو داد. رونالدو در این فصل تعداد ۳۱ بار گلزنی کرده بود. در شانزدهم ماه مه سال ۲۰۱۴، مسی با بارسلونا جهت بستن یک قرارداد تازه توافق کرد.

  فصل ۲۰۱۴–۲۰۱۵:

  طی فصل ۲۰۱۴–۲۰۱۵ لالیگا، مسی مقابل تیم الچه شروع به گلزنی کرده و موفق شد دو بار قفل دروازه حریف را بشکند.‌لیونل در دیدار بعدی بارسلونا در برابر کیم ویارئال پاس گلی به ساندرو رامیرز ارسال کرده و تک گل بازی را به ثبت رساند، با وجودی که در این دیدار از قسمت عضله ران پای راست اش دچار آسیب گشته بود. در بیست و هفتم سپتامبر، مسی در مقابل تیم گرانادا چهارصدمین گل دوران حرفه ای فوتبالش را وارد دروازه کرد. تنها پس از گذشت چند دقیقه او دومین گل بارسلونا را به ثمر رسانده و دو پاس گل نیز ارسال کرده بود. این دیدار با پیروزی شش بر صفر بارسلونا خاتمه یافت. در گفتگوی خبری پس از اتمام این دیدار مسی از طرف سرمربی تیمش لوییز انریکه مورد تحقیر و ستایش قرار گرفت.

  انریکه گفته بود:

  «گویا مسی توسط یک عصای جادویی لمس شده‌ است.»

  در هجدهم اکتبر لیونل توانست ۲۵۰ دوبست و پنجاهمین گل خود را در مسابقات لالیگا ثبت کرده و پیروزی سه بر صفر بارسا را در برابر تیم ایبار موجب شود. در بازی مذکور، او یک پاس گل نیز ارسال کرده بود. گل مسی در این دیدار او را در یک قدمی تلمو زارا با داشتن ۲۵۱ گل، به عنوان رکورددار بیشترین گل فوتبالیست تاریخ مسابقات لالیگا جلو برد.‌ در شانزدهم اکتبر همان هفته، لیونل مسی دهمین سالگرد قرار گرفتن در باشگاه بارسلونا را جشن گرفت. در پنجم نوامبر او در دیدار برابر تیم آژاکس دو بار گلزنی کرده و باعث صعود تیم بارسلونا به مرحله حذفی لیگ گردید با انجام این گل با داشتن ۷۱ گل در این مسابقات به رکورد رائول دست یافت. هنگامی که مسی در هفته بیست و ششم در بازی مقابل تیم رایو وایکانو بیست و چهارمین هت تریکش را در لالیگا به انجام رساند، توانست رکورد تلمو زارا پشت سر گذاشته و به عنوان رکورددار هت تریک لالیگا شناخته شود. پس از آن مسی با اقدام به هت تریک در مقابل تیم سویا با شکستن رکورد تلمو زارا با ۲۵۱ گل، موفق شد با داشتن ۲۵۳ گل، به عنوان آقای گل تاریخ لالیگا معرفی شود. در خاتمه این فصل، او در جایگاه برترین بازیکن فصل اروپا برگزیده شد.

  همچنین بخوانید:  بیوگرافی و زندگی نامه کریستیانو رونالدو

  فصل ۲۰۱۵–۲۰۱۶:

  در فصل ۲۰۱۵–۲۰۱۶، بارسلونا با نتیجه ۵ بر ۴ در برابر تیم سویا در رقابت‌های سوپر جام اروپا، در وقت اضافه انجام گرفت، به برتری رسید. در این دیدار مسی از ضربات آزاد توانست ۲ بار گلزنی کند.

  در فصل ۲۰۱۵–۲۰۱۶، مسی با قرار گرفتن در ترکیب اصلی تیم، توانستند در ۵ بازی طی ۶ هفته موفقیت خوبی را برای خود رقم بزنند. در دیدار برابر تیم لاس پالماس مسی به علت مصدومیت توسط بازیکنی به نام لیگامنت، در دقیقه دهم از تیم تعویض گردید و برای ۶ هفته به استراحت پرداخت. پس از آن او به ترکیب تیم بازگشته و در برخی دیدارها بازوبند کاپیتانی را بر بازو می بست.‌ ولی از هنگام بازی در برابر تیم رئال مادرید در هفته دوازدهم تا هفته سی و یکم که مجدداً در برابر رئال مادرید به رقابت پرداخت، بازی درخشانی از خود ارائه داد. پس از آن بارسا در لیگ قهرمانان در برابر تیم اتلتیکو مادرید مغلوب شده و در دور یک چهارم نهایی از مسابقات کنار رفت. ولی در جام حذفی با پیروزی مقابل تیم سویا به قهرمانی رسید. در یازدهم ژانویه سال ۲۰۱۶، لیونل مسی موفق شد به پنجمین جایزه توپ طلای خود دست یافته و رکورد دیگری از خود به جای گذارد.

  فصل ۲۰۱۶–۲۰۱۷:

  در زمانی که آندرس اینیستا به علت مصدومیت در رقابت‌ها حضور نداشت، مسی در آغاز فصل ۱۷–۲۰۱۶، جام قهرمانی سوپر جام اسپانیا را در جایگاه کاپیتان بارسلونا به افتخار بالا برد. در دیدار رفت تیم بارسا با دو گلی که مونیر انجام داد به برتری رسیده و در دیدار برگشت با گل و ارسال پاس گل مسی، بارسا توانست با نتیجه ۳ بر صفر پیروز میدان شود. پس از گذشت سه روز، مسی دو بار گلزنی کرده و یک پاس گل ارسال کرد تا تیم بارسا در نخستین دیدار فصل تازه لالیگا، با نتیجه ۶ بر ۲ مقابل تیم رئال پیشتاز باشد.

  در سیزدهم سپتامبر سال ۲۰۱۶، لیونل نخستین هت تریک خود را طی این فصل در دیدار برابر تیم سلتیک در هفته اول لیگ قهرمانان اروپا با برتری ۷ بر صفر انجام داد. این ششمین هت تریک مسی در لیگ قهرمانان اروپا محسوب می شد که بالاترین آمار را در میان بازیکنان به خود اختصاص داد. پس از گذشت یک هفته در دیدار تساوی یک بر یک در برابر اتلتیکو مادرید، مسی از قسمت کشاله ران دچار مصدومیت شده و به این دلیل برای سه هفته از زمین فوتبال فاصله گرفت.

  پس از رسیدن به بهبودی و برگشت به زمین فوتبال، مسی در دیدار برابر تیم دپورتیوو لاکرونیا در ازای تعویض با یکی از بازیکنان به میدان وارد شده و تنها پس از گذشت سه دقیقه گلزنی کرد.‌ بازی مذکور با نتیجه ۴ بر صفر به نفع بارسا خاتمه یافت. پس از گذشت سه روز مسی سی و هفتمین هت تریک باشگاهی اش را در مقابل منچسترسیتی انجام داده و بارسلونا با نتیجه ۴ بر صفر به برتری رسید.

  در یکم نوامبر، مسی پنجاه و چهارمین گلش را در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا با زدن گل در برابر تیم منچستر سیتی، در بازی برگشت هنگامی که بارسا بازی را یک بر سه به حریف واگذار کرده بود، به ثبت رساند. او رکورد بالاترین گل زده در مرحله گروهی لیگ قهرمانان که رائول با زدن ۵۳ گل کسب کرده بود، را پشت سر گذاشت.

  پاری سن-ژرمن:

  فصل ۲۰۲۱–۲۰۲۲:

  در تاریخ بیست و نهم اوت سال ۲۰۲۱، مسی نخستین رقابت خود را در لیگ با پیراهن تیم پاری سن ژرمن در دیدار برابر رنس به انجام رساند. در این دیدار او در دقیقه ۶۵  در ازای نیمار پا به میدان گذاشت.

  در ماه آگوست سال ۲۰۲۰ مسی خواسته اش را جهت خارج شدن از باشگاه بارسلونا آشکار کرد، ولی در هنگام این امر، با بند ۷۰۰ میلیون یورویی معادل ۸۵۵ میلیون دلار باطل کردن قرارداد، مواجه شد. ‌لذا تصمیم به ماندن گرفت. در سال ۲۰۲۱ او تمایل داشت قراردادش با تیم بارسلونا را به مدت دو سال دیگر ادامه دهد. ولی باشگاه بارسا به علت مشکلات مالی و قوانین و مقررات لالیگا نتوانست مسی را در این تیم نگه دارد.

  لیونل مسی در گفتگوی مطبوعاتی با چشمانی اشکبار بیان کرد:

  «امسال می خواستم بمانم و نتوانستم. سال گذشته نمی خواستم بمانم و این را گفتم.» سرانجام او فرآیند نقل و انتقال به باشگاه پاری سن ژرمن را تکمیل نموده و به آنجا منتقل شد. او تا به اکنون در این تیم با شرایط خاصی مواجه شده است.

  سابقه تیم ملی

  اصولاً لیونل مسی را به عنوان یک فوتبالیست آرژانتینی_ اسپانیایی میشناسند؛ جدال در خصوص دو رگه بودن او زمانی شدت گرفت که در سال ۲۰۰۴ جهت انجام رقابت در تیم ملی زیر بیست سال اسپانیا فراخوانده شد. البته او این درخواست را به علت اصلیت آرژانتینی خود نادیده گرفت. پس از آن موقعیت بازی در تیم ملی زیر ۲۰ ساله های آرژانتین به او پیشنهاد شد. در این هنگام در ماه ژوئن سال ۲۰۰۴ در یک دیدار دوستانه در مقابل پاراگوئه وارد میدان شد. در این دیدار مسی در برابر پاراگوئه یک گل به ثمر رسانده و در بازی دوستانه دیگری در ژوئیه سال ۲۰۰۴ مقابل تیم اروگوئه دو بار گلزنی کرد. پس از آن در سال ۲۰۰۵ او به عنوان عضوی از تیم ملی جوانان آرژانتین در جام جهانی جوانان شرکت کرده که در هلند به مقام قهرمانی آن رقابت‌ها رسیدند. مسی در آن رقابت ها توانست مجموعا شش بار گلزنی کرده و به عنوان برترین بازیکن و برترین گلزن آن رقابت‌ها معرفی شود.

  در هفدهم سال ۲۰۰۵، مسی نخستین بازی خودش را در رده بزرگسالان در برابر تیم مجارستان هنگامی که در ۱۸ سالگی بود، به انجام رساند. او در دقیقه ۶۳ بازی وارد میدان شد، ولی مارکوس مرک داور این دیدار، در دقیقه ۶۵ به علت ضربه به مدافع تیم مجارستان به نام ویلموش وانکزاک، با دادن کارت قرمز او را از زمین اخراج کرد. با وجودی که این مدافع در حال کشیدن پیراهن مسی بود. این رای داور موجب مجادلات زیادی شد، به طوری که حتی مارادونا نیز مدعی بود، این تصمیم داور از مدت ها پیش طرح ریزی گشته بود. عده ای گفتند، پس از این اخراج، مسی در رختکن شروع به گریه کرده بود. در سوم سپتامبر همان سال، مسی مجددا در دیدار با تیم پاراگوئه در رقابت های مقدماتی جام جهانی آلمان در ترکیب این تیم حضور یافت و سرانجام این دیدار با پیروزی یک بر صفر به سود آرژانتین خاتمه یافت.

  مسی قبل از شروع این دیدار گفته بود:

  «از آنجا که من تنها لحظاتی در بازی اول حضور داشتم، لذا این بازی برای من نخستین بازی حساب میشود.»

  لیونل مسی در بازی دوم خود، با پیراهن تیم ملی آرژانتین در مقابل پرو وارد میدان شد. در این دیدار او قادر به دریافت به یک پنالتی حتمی بود. پس از پایان این دیدار سرمربی آرژانتین به نام بکرمن، مسی را همچون «جواهر» توصیف کرد. پس از آن در یکم مارس سال ۲۰۰۶، مسی دومین گلش را جهت تیم ملی آرژانتین، در یک رقابت دوستانه برابر تیم کرواسی به انجام رساند.

  جام جهانی ۲۰۰۶:

  در پایان فصل ۰۶–۲۰۰۵، مسی دچار آسیب دیدگی شده و به مدت دو ماه از زمین فوتبال فاصله گرفت. این امر، در بازی او در جام جهانی ۲۰۰۶ تاثیر ناخوشایندی گذاشت. در پانزدهم ماه می سال ۲۰۰۶، مسی در ترکیب انتخابی تیم آرژانتین جهت حضور در جام جهانی تعیین گردید. او پیش از جام جهانی در دیدار دوستانه برابر تیم آنگولا برای ۶۴ دقیقه در میدان پا به توپ بود.‌در نخستین دیدار تیم آرژانتین او از روی نیمکت ذخیره‌ها نظاره‌گر برتری تیمش بر ساحل عاج بود.

  پس از آن در رقابتی که آرژانتین در برابر صربستان انجام داد، مسی در جایگاه جوانترین بازیکن آرژانتین در جام جهانی در دقیقه ۷۴ در ازای ماکسی رودریگز به میدان وارد شد. او در اولین دقایق ورودش به بازی، پاس گلی به هرنان کرسپو ارسال کرده و سرانجام ششمین گل تیمش را به ثمر رساند تا به عنوان جوانترین گلزن رقابت ها ملقب شود. در عین حال او با گلزنی در آن دیدار، در لیست جوانترین گلزنان تاریخ جام جهانی در مقام هشتم قرار گرفت. پس از آن در دیدار تیم آرژانتین با هلند که با نتیجه ۰_۰ به تساوی رسید، شرکت کرد. لیونل مسی در دیدار بعدی مقابل تیم مکزیک، هنگامی که بازی به نتیجه یک بر یک رسیده بود، در دقیقه ۸۴ در ازای تعویض وارد میدان شد. پس از آن سرمربی تیم آرژانتین خوزه بکرمن، در رقابت مرحله یک چهارم نهایی برابر آلمان از مسی بهره نگرفت و تیم آرژانتین در ضربات پنالتی مغلوب آلمان گردید.

  کوپا آمریکا ۲۰۰۷:

  نخستین بازی مسی در کوپا آمریکا سال ۲۰۰۷، در برابر ایالات متحده آمریکا صورت گرفت. در دیدار مذکور تیم آرژانتین توانست با نتیجه ۴ بر صفر پیروز شود. طی این دیدار مسی موفق شد قابلیت های خود را به عنوان بازیساز نمایان کند. او توانست یک پاس گل ارسال کرده که هرنان کرسپو آنرا به گل نشانده و در عین حال چند شوت نیز به تیرک دروازه داشته باشد. در دقیقه ۷۹ توز در ازای مسی به زمین مسابقه وارد شده و دقایقی بعد گلی به ثمر رساند.

  دومین بازی مسی در مقابل تیم کلمبیا بود که توانست یک پنالتی اخذ کرده و سرانجام کریسپو آن را در دروازه حریف تبدیل به گل کرد که بازی با نتیجه یک بر یک ادامه یابد. در عین حال مسی نقش بسزایی برای گل دوم آرژانتین داشت. ابتدا در خارج از محوطه جریمه یک خطا به نفع آرژانتین دریافت کرده و خوان رومان ریکلمه از این فرصت یک گل به ثمر رساند. در نهایت تیم آرژانتین این بازی را با نتیجه ۴ بر ۲ پیروز گشته تا به مرحله یک چهارم نهایی راه یابد.

  در دیدار سوم که مقابل تیم پاراگوئه انجام شد، با توجه به آنکه تیم به مرحله بعد راه یافته بود، سرمربی ترجیح داد که مسی بر روی نیمکت ذخیره ها تجدید قوا نماید. هو در دقیقه ۶۴ بازی هنگامی که نتیجه ۰_۰ بود در ازای استبان کامبیاسو وارد میدان شده و در دقیقه ۷۹ یک پاس گل به خاویر ماسچرانو ارسال کرد. در مرحله یک چهارم نهایی تیم آرژانتین در مقابل پرو قرار گرفته و مسی با استفاده از پاس دیکلمه توانست دوم گل بازی را به ثمر رساند. سرانجام آرژانتین با نتیجه ۴ بر صفر پیروز میدان شد. لیونل مسی در نیمه نهایی و در برابر تیم ملی مکزیک گلی به دروازه حریف نشاند تا آرژانتین با پیروزی ۳ بر صفر، به عنوان یکی از فینالیستهای این جام قرار بگیرد. در مرحله نهایی آرژانتین در مقابل برزیل با نتیجه سه بر صفر بازی را به حریف واگذار کرد. پس از آن مسی به عنوان بازیکن جوان این رقابت عظیم ملقب شد.

  المپیک تابستانی ۲۰۰۸:

  در بازی های تیم آرژانتین در المپیک تابستانی سال ۲۰۰۸، مسی اجازه شرکت در رقابت ها نداشت. پس از آن باشگاه بارسلونا با راهنمایی مربی جدیدش به نام جوزپ گواردیولا، مجوز حضور مسی در ترکیب تیم ملی کشورش را در المپیک صادر کرد. پس از آن او به تیم ملی المپیک کشورش پیوسته و موفق شد اولین گل دیدار با تیم ساحل عاج را در رقابتی که با نتیجه دو بر یک به پیروزی آرژانتین منجر شد، وارد دروازه حریف کند. او در دیدار با تیم ملی هلند نیز نخستین گل بازی را به انجام رسانده و پاس گل دوم را به آنخل دی ماریا ارسال کرد. بازی مذکور سرانجام در آخر وقت اضافه با نتیجه دو بر یک به نفع آرژانتین به پایان رسید. مسی مجدد در مرحله نیمه نهایی به عنوان برترین بازیکن میدان معرفی شد در بازی دیگر، تیم آرژانتین با زدن سه گل در برابر برزیل به برتری رسیده و موفق شد به مرحله نهایی صعود کند. مسی توانست با ارسال پاس گل به هم تیمی اش دی ماریا موجبات پیروزی تیم آرژانتین را با نتیجه یک بر صفر از تیم نیجریه فراهم کرده و به عنوان قهرمانی آن رقابت‌ها دست یابد.

  مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰:

  در تاریخ بیست و هشتم مارس سال ۲۰۰۹، در دیدار برابر تیم ونزوئلا در مرحله مقدماتی جام جهانی، مسی برای نخستین بار پیراهن شماره ۱۰ تیم ملی آرژانتین را پوشید. در دیدار مذکور که نخستین رقابت آرژانتین در آن مسابقه عظیم بود، مسی تمام مدت در زمین فوتبال حضور داشت. در این رقابت دیگو مارادونا برای نخستین بار در جایگاه سرمربی تیم ملی فوتبال آرژانتین در کنار زمین بر روی نیمکت قرار داشت. مسی توانست نخستین گل را برای تیم آرژانتین به دروازه حریف نشانده و سرانجام با نتیجه ۴ بر ۰ آرژانتین به پیروزی رسید.‌ مجموعاً مسی در طی ۱۸ بازی در مرحله مقدماتی جام جهانی سال ۲۰۱۰ موفق شد چهار بار گلزنی کند.‌

  جام جهانی ۲۰۱۰:

  در جام جهانی سال ۲۰۱۰ مسی برای نخستین بار در یک رقابت مهم با پیراهن شماره ۱۰ در ترکیب تیم ملی آرژانتین حاضر شد. در نخستین دیدار از این رقابت ها در برابر تیم ملی نیجریه، مسی از ابتدا تا انتها در زمین حضور داشته و فرصت های زیادی جهت زدن گل به او دست داد. ولی هر بار دروازه بان نیجریه به نام وینسنت انیما، به طریقی به مهار توپ می پرداخت که در آن دیدار او به عنوان برترین بازیکن زمین شناخته شد. مسی در پیروزی ۴ بر ۱ آرژانتین در برابر تیم کره جنوبی در زمین حاضر بوده و در مسئولیتی بیش از پست هافبک هجومی و بازیساز که توسط مارادونا برای او تعیین شده بود، به بازی پرداخت.‌‌ او به نوعی در همه گل های تیم آرژانتین به طور مستقیم تاثیر داشته و با حمایت از هم تیمی اش گونزالو ایگواین، باعث شد تا در آن دیدار او اقدام به هت تریک نماید. در دیدار سوم مرحله گروهی مسی در جایگاه کاپیتان تیم نقش داشته و آرژانتین این بازی را با نتیجه ۲ بر صفر در برابر تیم یونان به برتری رسید. در بازی مذکور نیز مسی تاثیر به سزایی در صعود و گلزنی های اعضای تیمش داشت.

  در مرحله بعد این مسابقات در دیدار برابر تیم مکزیک، لیونل مسی یک پاس گل به هم تیمی‌اش کارلوس توز ارسال کرده و باعث گردید، تیم آرژانتین سرانجام با نتیجه ۳ بر ۱ بر حریف پیروز شود. در نهایت تیم آرژانتین در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی با نتیجه ۴ بر صفر مغلوب تیم آلمان گشته و از دور مسابقات کنار رفت.

  مسی از طرف گروه پژوهش فنی فیفا جهت جایزه توپ طلایی کاندید گردید و نام او در لیست ده نفره آن درج شد. سرانجام گروه مذکور با چنین شرحی مسی را برای این جایزه برگزیدند:

  «حرکت‌های شاخص او و خلاقیت برای تیمش، دریبلینگ، شوت کردن، پاس دادن-منحصر به فرد و کارا»

  کوپا آمریکا ۲۰۱۱:

  در هفدهم نوامبر سال ۲۰۱۰، در دقایق آخر دیدار دوستانه مقابل تیم برزیل، مسی توانست گلی به ثمر رسانده و موجب شد تیم آرژانتین این دیدار را با نتیجه یک بر صفر در شهر دوحه به برتری رساند. این نخستین باری بود که مسی در رده سنی بزرگسالان در برابر تیم ملی برزیل گلزنی کرده بود. در نهم فوریه سال ۲۰۱۱، در بازی دوستانه مقابل تیم پرتغال، او در دقیقه آخر، گل دیگری از روی نقطه پنالتی به ثمر رسانده و نتیجه مساوی این دیدار را به برد ۲ بر یک تیم آرژانتین تبدیل کرد. لازم به ذکر است در دیدار دیگری که بین این دو تیم در ژنو برگزار شد نیز، مسی توانست گل اول را به دروازه نشاند.

  با وجودی که در رقابت های کوپا آمریکا سال ۲۰۱۱، در آرژانتین مسی کاملاً شرکت کرده بود، ولی هیچ گلی از او به دروازه حریف شلیک نشد. در این میان او در رقابت های مذکور سه پاس گل ارسال کرده و لذا دارای بالاترین پاس گل در بین بازیکنان آن مسابقه عظیم بود. در رقابت های مرحله گروهی که در مقابل تیم کاستاریکا با نتیجه ۳ بر صفر و تیم بولیوی با نتیجه یک بر یک انجام شد، مسی به عنوان برترین بازیکن میدان معرفی شد. تیم آرژانتین در مرحله یک چهارم نهایی در مقابل تیم اروگوئه در ضربات پنالتی مغلوب گردید، که این دیدار در وقت اضافه با نتیجه یک بر یک خاتمه یافت. در این بازی مسی نخستین پنالتی را ارسال کرده و تیم اروگوئه نهایتاً به قهرمانی این تورنمنت دست یافت.‌ در دقیقه هفدهم بازی مذکور، مسی پاس گلی به هم تیمی اش ایگواین ارسال کرد.

  در رقابت های کوپا آمریکا سال ۲۰۱۱، مسی در سطحی بسیار کمتر از یک ستاره بازی کرد. سرانجام او در این رقابت‌ها موفق نشده بود هیچ گلی را برای تیمش به ثمر رسانده و تنها ۲ شوت به تیرک دروازه ارسال کرده بود.

  مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴:

  پس از کارایی نه چندان مناسب تیم آرژانتین در کوپا آمریکا، سرخیو باتیستا از سرمربیگری این تیم برکنار شده و در ازای او آلخاندرو سابه تعیین گردید. در ماه اوت سال ۲۰۱۱، سابه بیان کرد، مسی در جایگاه کاپیتان همیشگی تیم ملی فوتبال آرژانتین قرار می گیرد. در بیست و نهم فوریه سال ۲۰۱۲، لیونل مسی نخستین هت تریک خود را در یک دیدار دوستانه مقابل تیم سوئیس به انجام رساند. سرانجام تیم آرژانتین این دیدار را با پیروزی ۳ بر یک خاتمه داد.

  در نهم ژوئن سال ۲۰۱۲، مسی سومین هت تریک ملی اش را در یک دیدار دوستانه مقابل تیم برزیل به انجام رساند. این دیدار با نتیجه ۴ بر ۳ به نفع تیم آرژانتین خاتمه یافته و مسی به عنوان برترین بازیکن میدان معرفی شد. گل هایی که در این دیدار مسی به دروازه حریف وارد کرد، موجب شد رقم گل های ملی اش به ۲۶ گل طی هفتاد رقابت افزایش یابد. در عین حال در سال ۲۰۱۲، گلهای او طی سه رقابت به هفت گل رسید.‌ او توانست رکورد گل هایش را در سال مذکور در رده باشگاهی و ملی، با تعداد ۸۲ گل ارتقاء دهد. این گلزنی ها باعث شد، مسی در جایگاه چهارم گلزن برتر تیم ملی فوتبال آرژانتین شناخته شود.

  در هفتم سپتامبر، لیونل مسی موفق شد بیست و هشتمین گلش را در مرحله مقدماتی جام جهانی سال ۲۰۱۴، در دیدار مقابل تیم پاراگوئه انجام داده و اسباب پیروزی ۳ بر یک تیم آرژانتین را مهیا کند. از آن جهت آرژانتین در مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ (کونمبول)، در مقام اول این جدول قرار گرفت. گل مذکور به عنوان چهارمین گل او در این مرحله از رقابت ها در سال ۲۰۱۴ بوده و مجموعاً هشتمین گلش در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی محسوب می شد. لذا باعث شد مسی در جایگاه سومین گلزن برتر تیم آرژانتین در رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی، برای همه دوره ها شناخته شود. در عین حال در طی ۶ بازی پیشین تیم آرژانتین، این گل به عنوان دهمین گل مسی بوده و در ۵ بازی گذشته در سال ۲۰۱۲ به عنوان نهمین گلش محسوب گردید. پس از آن که مسی در مقابل تیم اروگوئه و درعین‌حال تیم شیلی در اکتبر سال ۲۰۱۲ گلهایی به ثمر رساند، رقابت های مذکور را با ثبت ۱۲ گل در ۹ رقابت برای تیم ملی آرژانتین خاتمه داد.

  در بیست و دوم مارس سال ۲۰۱۳ مسی توانست نخستین گل ملی اش را در سال ۲۰۱۳ در مرحله مقدماتی جام جهانی در برابر تیم ونزوئلا از روی نقطه پنالتی به ثبت رساند. همچنین در این دیدار سه پاس گل نیز به هم تیمی اش گونزالو ایگواین، ارسال کرده تا سرانجام تیمش این دیدار را با نتیجه ۳ بر صفر به نفع خود به پایان رساند. در چهاردهم ژوئن سال ۲۰۱۳ در یک دیدار دوستانه مقابل تیم گواتمالا، مسی اقدام به هت تریک نموده و در لیست برترین گلزنان رده ملی در تیم آرژانتین توانست رکورد دیگو مارادونا را با ۳۴ گل پشت سر گذاشته و پس از هرنان کرسپو با ۳۵ گل جای گیرد. در دیدار برابر تیم پاراگوئه که در مرحله مقدماتی مقدماتی جام جهانی انجام گرفت، او دو بار از روی نقطه پنالتی گل زنی کرده و رکورد کرسپو را نیز در هم شکست. در آن دیدار مسی پاس گلی نیز به هم تیمی اش سرخیو آگوئرو ارسال کرده و نهایتا تیمش با نتیجه ۵ بر ۲ حریف  را مغلوب کرده و راهیابی تیم آرژانتین به جام جهانی ۲۰۱۴ حتمی شد، لذا دو بازی آخر این تیم به شکل تشریفاتی انجام گرفت. در رقابت های مرحله مقدماتی جام جهانی سال ۲۰۱۴، مسی با زدن ۱۰ گل در جایگاه دومین گلزن برتر منطقه آمریکای جنوبی به این دیدارها پایان داد. در هفتم ژوئن سال ۲۰۱۴ در دیدار دوستانه پیش از جام جهانی در مقابل تیم اسلوونی، او به عنوان بازیکن ذخیره وارد میدان شده و نخستین گلش را در سال ۲۰۱۴ به ثمر رساند.

  جام جهانی ۲۰۱۴:

  در پانزدهم ژوئن بدر نخستین دیدار تیم آرژانتین در مرحله گروهی جام جهانی سال ۲۰۱۴ در برابر تیم بوسنی و هرزگوین، که با نتیجه دو بر یک به نفع آرژانتین پایان گرفت، لیونل مسی عهده‌دار کاپیتانی تیم بود. در دقیقه سوم آرژانتین امتیاز یک ضربه ایستگاهی را دریافت کرده که پس از اصابت به مدافع بوسنی به نام مارکوس روخو، به پای سئاد کولاشیناس برخورد کرده و به دروازه بوسنی وارد شد در دقیقه ۶۵ مسی با دریبل سه بازیکن و یک و دو کردن با ایگواین دومین گل آرژانتین را به دروازه زد. گل مذکور به عنوان دومین گل مسی در مسابقات جام جهانی بود. او نخستین گلش را در جام جهانی سال ۲۰۰۶ و در رقابت‌هایی که آرژانتین توانسته بود با زدن ۶ گل تیم صربستان را مغلوب نماید، انجام داده بود. در دومین بازی تیم آرژانتین که در برابر جمهوری اسلامی ایران انجام شد، مسی در دقیقه ۹۱ از فاصله ۲۵ یاردی به جانب دروازه ایران شوتی ارسال کرده و به دروازه نشست. لذا این بازی با تک گل مذکور به نفع آرژانتین پایان گرفت. این گل به عنوان چهلمین گل محسوب شده و با پیروزی آرژانتین، راهیابی این تیم به مرحله حذفی به قطعیت رسید. در سومین بازی تیم در مرحله گروهی برابر تیم نیجریه مسی دو بار گل به ثمر رسانده و تعداد گلهایش را در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ به چهار گل افزایش داد. در این دیدار گل دوم مسی با ضربه‌ آزاد ارسال شده و با نتیجه ۳ بر ۲ به نفع آرژانتین پایان داد. آرژانتین در جایگاه نخستین تیم گروه، به مرحله بعد راه یافت. در طی سه دیدار مرحله گروهی آرژانتین، مسی در جایگاه برترین بازیکن زمین معرفی شد.

  در مرحله یک هشتم نهایی در دیدار برابر تیم سوئیس، لیونل مسی در دقیقه ۱۱۸ پاس گلی به آنخل دی ماریا ارسال کرد و سرانجام تیم آرژانتین پس از پایان یافتن وقت اضافه به برتری یک بر ۳ دست یافت. مسی پس از کسب پاسی که هم تیمی اش رودریگو پالاسیو به او فرستاده بود شروع به دریبل زنی کرده و پس از رد شدن از فابیان شار، پاسی به دیمار ارسال کرد و تیمش با این گل به پیروزی رسید. در این دیدار نیز مسی مجدداً در جایگاه برترین بازیکن زمین اعلام شد. لیونل مسی در مرحله یک چهارم نهایی در دیدار برابر تیم بلژیک شرکت داشت و سرانجام تیم آرژانتین موفق شد، با گلزنی ایگواین، پس از سال ۱۹۹۰ برای نخستین بار به مرحله نیمه نهایی جام جهانی صعود کند. در مرحله نیمه نهایی آرژانتین در دیدار مقابل هلند در پایان وقت های اضافه به تساوی ۰_۰ رسیده و سرانجام موفق شد در ضربات پنالتی تیم هلند را با نتیجه ۴ بر ۲ مغلوب نموده و برای نخستین بار پس از هنگامی که به سبب مارادونا به مرحله نهایی دست یافته بودند، به آخرین دیدار راه یابند. با وجودی که مسی در این دیدار گلی به نام خود ثبت نکرده بود، ولی اولین ضربه پنالتی را او تبدیل به گل کرد.

  در یازدهم ژوئیه، مسی در لیست ۱۰ نفره جهت کسب جایزه کفش طلایی فیفا و رسیدن به جایگاه برترین بازیکن تورنمنت قرار گرفت. در سیزدهم ژوئیه، با گلزنی یکی از بازیکنان تیم آلمان به نام ماریو گوتسه در دقیقه صد و سیزدهم به دروازه آرژانتین، همچون مرحله نهایی سال ۱۹۹۰ پس از پایان یافتن وقت اضافه، آرژانتین این دیدار را با نتیجه یک بر صفر به آلمان واگذار کرد. در دقیقه ۲۹ مسی حرکتی را شروع کرده بود که ایگواین آن را به گل مبدل کرد، ولی داور این دیدار آن را خطای آفساید دانسته، لذا آن گل پذیرفته نشد. لیونل مسی در آن رقابت موقعیت‌های زیادی را جهت به ثمر رساندن گل، علی الخصوص در دقیقه ۴۷ بازی به باد فنا داد.

  لیونل مسی رقابت های مذکور را با داشتن چهار گل و ارسال یک پاس گل در جایگاه سومین گلزن برتر جام خاتمه داد. در این میان نیمار که رقمی برابر مسی در گلزنی داشته، به موجب تفاضل بازی کمتر نسبت به مسی موفق شد کفش برنزی را به خود اختصاص دهد. در این مسابقات مسی ۴ بار برترین بازیکن زمین شناخته شده که در این زمینه بیشتر از همه بازیکنان آن رقابت ها بوده است. پس از بازی نهایی مسی پیش از توماس مولر و آرین روبن در جایگاه برترین بازیکن این رقابت ها، توانست توپ طلا را به دست آورد. با وجودی که او در مرحله حذفی گلی را به نام خود درج نکرده بود، ولی موجب فراهم کردن فرصت های بسیاری گردید و حرکات درخشان و زیبایی با توپ و انواع دریبل انجام داد. او بالاترین پاس درست را در محوطه جریمه ارسال کرده و رکورددار بیشترین پاس در عمق را نسبت به بازیکنان دیگر در این مسابقات داشت. ولی تقدیم توپ طلا به مسی از آن جهت که او هیچ گلی از خود در دور حذفی به ثمر نرسانده و تنها یک پاس گل از خود به جا گذاشت، در رسانه ها و نشریات ورزشی نقد و جدال بسیاری برانگیخت. رئیس وقت فیفا پس از اهدای توپ طلا به مسی بیان کرد؛ او هنگامی که متوجه شده توپ طلا به مسی اختصاص می یابد، بسیار حیرت زده شد. پس از آن دیگو مارادونا ستاره درخشان آرژانتینی، پس از دریافت توپ طلا توسط مسی در یک گفتگوی تلویزیونی بیان کرد؛ که این توپ طلا سزاوار مسی نبوده و این جایزه به علت طرح تبلیغاتی به او رسیده و تجار و بازرگانان فرد نادرستی را برگزیدند.

  لیونل مسی پس از رقابت نهایی در خصوص اختصاص توپ طلا به او چنین گفته بود:

  «من اهمیت چندانی برای توپ طلا قائل نیستم و تنها به علت فرصت های از دست رفته ناراحت و عصبانی هستم. ما دارای فرصت ایده‌آل بودیم. اطلاع داشتیم که قادر نیستیم همه بازی را کاملاً کنترل نماییم، ولی آگاه بودیم که چه فعالیت و کاری قرار است انجام دهیم. هم اکنون من به این جایزه اهمیت نمیدهم، تنها هدف من گرفتن جام و بردن آن بالای سرم بود، تا آن را به آرژانتین بیاورم. ناراحتی و استرس من از این جهت بسیار بالاست.‌»

  کوپا آمریکاهای ۲۰۱۵ و قرن:

  لیونل مسی پس از آن، در مرحله نهایی رقابت های بین المللی در کوپا آمریکا سال ۲۰۱۵، در شیلی شرکت داشت. در این مسابقه تیم آرژانتین موفق شد با مربیگری تاتا مارتینو که تا پیش از این به عنوان سرمربی باشگاه بارسلونا مشغول به کار بوده، به مرحله نهایی مسابقات صعود کند. در دیدار بازگشایی برابر تیم پاراگوئه، تیم آرژانتین در نیمه اول با زدن دو گل جلو افتاده ولی این موفقیت تا خاتمه بازی در نیمه دوم پایدار نبوده و این دیدار با نتیجه تساوی دو بر دو خط به پایان رسید. در این دیدار مسی موفق شد از روی نقطه پنالتی یک گل به ثمر رسانده و گل مذکور تنها گل او در این رقابت ها بوده است. پس از آنکه در برابر تیم اروگوئه به عنوان مدافع عنوان قهرمانی، به برتری یک بر صفر دست یافتند، مسی در بازی مقابل تیم جامائیکا که با پیروزی یک بر صفر خاتمه یافت، صدمین بازی ملی اش را به انجام رساند. او به عنوان پنجمین آرژانتینی است که به این افتخار نائل آمده است.

  اعلام بازنشستگی و بازگشت:

  در بیست و ششم ژوئن سال ۲۰۱۶، پس از آنکه لیونل مسی نتوانست پنالتی خود را در مرحله نهایی کوپا آمریکا در برابر تیم شیلی تبدیل به گل کند، به علت چهار سال ناکامی و شکست، اعلام کرد که قصد خروج از تیم ملی را دارد.

  پس از فراگیر شدن اعلام بازنشستگی لیونل مسی از تیم ملی آرژانتین، تعداد زیادی از اشخاص مشهور و سرشناس کشور، همچون ماکری رئیس جمهور آرژانتین اشاره کرد، که با او تماس گرفته و در سخنانی او را برای بازگشت به تیم ملی آرژانتین ترغیب کردند. مسی پس از گفتگو با مقامات کشور بیان کرد، عقیده اش را جهت بازنشستگی از تیم ملی کنار گذاشته و مجددا به ترکیب تیم ملی بازمی گردد.

  جام جهانی ۲۰۱۸:

  تا قبل از بازگشایی جام جهانی سال ۲۰۱۸، حدس و گمان ها در خصوص اینکه آیا جام جهانی مذکور به عنوان آخرین جام جهانی برای مسی هست یا خیر، مورد بحث و جدل قرار میگرفت. تیم ملی آرژانتین در گروه D در کنار تیم های کرواسی، ایسلند و نیجریه قرار گرفت. مسی در ترکیب تیم ملی در نخستین دیدار در برابر تیم اصلی ایسلند شروع به بازی کرد ولی این دیدار چندان برای او پربار و مساعد نبود، چرا که دروازه بان ایسلند موفق شد ضربه پنالتی او را کنترل کرده تا این رقابت با نتیجه تساوی یک بر یک خاتمه یابد. تک گل آرژانتین در این دیدار، توسط سرخیو آگوئرو به انجام رسید. آرژانتین در دومین بازی برابر تیم کرواسی حضور یافته و در آخر با نتیجه ۳ بر صفر بازی را به کرواسی واگذار کرد، تا دیدار سوم مشخص کننده راهیابی این تیم به مرحله یک هشتم نهایی گردد.

  در بازی مذکور، مسی تنها ۴۹ تماس با توپ و دو ضربه در محوطه جریمه کرواسی داشته است. مسی و یارانش در دومین بازی به مقابله با نیجریه رفتند. تنها در صورتی که آرژانتین در مقابل نیجریه به پیروزی رسیده و تیم ایسلند مغلوب کرواسی میگردید، قادر بود به مرحله بعد راه یابد. مسی در دقیقه چهاردهم گلزنی کرده و موجب افزایش روحیه بازیکنان و طرفداران آرژانتین شد. در دقیقه ۳۴ ضربه ایستگاهی او به تیرک دروازه اصابت نموده تا قادر به دبل نباشد. در دقیقه ۴۸ داور مسابقه از خاویر ماسچرانو خطایی را بر روی بازیکن نیجریه گرفت، تا تیم مذکور به یک پنالتی دست یابد. ضربه پنالتی توسط موزس تبدیل به گل شده تتامجدداً آرژانتینی‌ها مایوس شوند. ولی هنوز بازی ادامه داشت، مارکوس روخو در دقیقه ۸۶ با زدن یک گل آژانتین را جلو انداخته و این دیدار با نتیجه دو بر یک به نفع آرژانتین خاتمه یافت. لذا با در نظر گرفتن شکستگ ایسلند، آرژانتین به عنوان دومین تیم گروه D توانست به مرحله یک هشتم نهایی راه یابد.

  مسی با گلزنی در این دیدار، پس از دیگو مارادونا و گابریل باتیستوتا به عنوان سومین آرژانتینی شناخته شد که در سه جام جهانی متفاوت گلهایی به ثمر رسانده بود. قرعه کشی مرحله یک هشتم نهایی صورت گرفته و آرژانتین در گروه مشکلی دسته بندی شد. از جمله حریف های قدرتمند او می‌توان به فرانسه اشاره کرد. در نهم تیر سال ۱۳۹۷، تیم های آرژانتین و فرانسه در ورزشگاه کازان آرنا در مقابل هم قرار گرفتند. در دقیقه دوازدهم با سهل‌انگاری مدافعان آرژانتین فرانسه توانست به امتیاز پنالتی رسید. با ضربه گریزمن پنالتی مذکور تبدیل به گل شده تا فرانسه پیشگام باشد. در دقایق پایانی نیمه اول دی ماریا با شوت از راه دور توانست گل مساوی را به ثمر رساند که نیمه اول این دیدار با تساوی یک بر یک خاتمه یافت.

  در ابتدای نیمه دوم و در دقیقه ۴۸ بازی مرکادو موفق شد، گل دوم آرژانتین را در دروازه نشاند. به فاصله کمی فرانسه توانست با گل زیبای پاوار تساپی دو بر دو را ثبت کند. پس از آن در دقایق ۶۴ و ۶۸ بازی کیلین ام باپه دو بار گلزنی کرده تا تیم فرانسه با نتیجه ۴ بر ۲ سبقت بگیرد. در وقت اضافه نیمه دوم سرخیو آگوئرو با ضربه سر، گل دیگری را برای آرژانتین درج کرد، تا این تفاضل به یک گل کاهش یابد. در نهایت دیدار مذکور با نتیجه ۴ بر ۳ به نفع فرانسه خاتمه یافته و آرژانتین از این رقابت ها کنار رفت. در این دیدار مسی توانست دو پاس گل ارسال کند که بعد از دیگو مارادونا به عنوان دومین بازیکن آرژانتینی شناخته شد که در طی چهار جام جهانی پیشین، پاس گل داده است. او با داشتن یک گل و دو پاس گل به این جام جهانی خاتمه داد.

  کوپا آمریکا ۲۰۲۱:

  مسابقات جام ملتهای آمریکای جنوبی سال ۲۰۲۱ به عنوان برترین سال مسی در سطح ملی بوده است چرا که او با رسیدن به قهرمانی در این تورنمنت، نهایتا نخستین جام حرفه ای خود با تیم ملی آرژانتین را کسب کرده و به عنوان برترین بازیکن، بهترین گلزن و برترین پاسور این رقابت‌ها برگزیده شد.

  در مرحله گروهی تیم آرژانتین با سه پیروزی و یک مساوی که مجموعاً ۱۰ امتیاز می‌شد، در اولین جایگاه گروه صعود نمود. در مرحله گروهی مسی با ارسال یک ضربه آزاد در برابر تیم شیلی توانست یک گل، در برابر تیم اروگوئه یک پاس گل و دو گل و در برابر تیم بولیوی یک پاس گل در کارنامه خود در کند تنها بازی که او در مرحله گروهی هیچ پاس گلی ارسال نکرد، دیدار مقابل تیم پاراگوئه بود که با پیروزی یک بر صفر آرژانتین خاتمه یافت.

  در مرحله یک چهارم نهایی آرژانتین مقابل تیم اکوادور قرار گرفت که با برتری ۳ بر صفر به پایان رسید. مسی تاثیر بسزایی در به ثمر رسیدن هر سه گل آرژانتین داشت. ۲ گل مذکور به واسطه ضربه آزاد و یک پاس گل بوده است. این دیدار به عنوان ۱۴۸ بازی مسی با پیراهن ملی کشورش بود. او با پشت سر گذاشتن رکورد خاویر ماسچرانو  با داشتن ۱۴۷ بازی، خود به تنهایی رکورد بالاترین بازی را در تاریخ تیم ملی آرژانتین به ثبت رساند.

  همچنین بخوانید:  بیوگرافی و زندگینامه علی کریمی

  در مرحله نیمه نهایی آرژانتین در مقابل تیم کلمبیا قرار گرفت. این دیدار برای ۹۰ دقیقه با نتیجه یک بر یک به پایان رسید که گل آرژانتین با پاس گل مسی به لائوتارو مارتیز به ثمر رسید. با توجه به اینکه دیدار در وقت اضافه هیچ گلی رد و بدل نشده و با نتیجه تساوی به پایان رسید؛ لذا منجر به ضربات پنالتی گردید. نخستین ضربه پنالتی آرژانتین را مسی تبدیل به گل کرده و پس از آن دروازه بان آرژانتین به نام امیلیانو مارتیز با دریافت سه پنالتی نقش تعیین کننده ای در صعود تیمش به مرحله نهایی داشت. آرژانتین توانست در ضربات پنالتی با نتیجه سه بر دو به برتری برسد.

  در دهم ژوئیه سال ۲۰۲۱، دیدار نهایی مقابل تیم برزیل در ورزشگاه ماراکانا برزیل با شرکت ۷۸۰۰ تماشاگر به انجام رسید. در این میان به علت گسترش بیماری کرونا، این دیدار تنها بازی تورنومنت بود که با حضور طرفداران در ورزشگاه صورت گرفت و تنها مجوز ۱۰ درصد از ظرفیت ورزشگاه صادر شد. در دقیقه ۲۲ دوم بازی آنخل دی ماریا توانست گلزنی کند.‌ گل مذکور تک گل بازی بوده و نهایتا آرژانتین مرحله نهایی را با پیروزی یک بر صفر به نفع خود خاتمه داد. پس از دمیدن داور در صوت به عنوان پایان بازی، مسی بی درنگ بر روی زانوانش بر زمین نشسته و اشک بر صورتش جاری شد. هم تیمی های او به جانبش شتافته و همگی در این شادی بزرگ سهیم شدند. البته میلیونها آرژانتینی نیز این قهرمانی را در پس کوچه و خیابان های شهر و روستا به جشن پرداختند. این نخستین قهرمانی آلبی سلسته از سال ۱۹۹۳ تا آن موقع بود که بالاخره قفل ۲۸ ساله گشوده شد.

  در طی انجام این رقابت‌ها آرژانتین توانست ۱۲ گل به دروازه حریف زده که مسی بر روی نه گل از آنها مستقیماً تاثیر گذار بود. او این پیروزی را با کسب جوایزی همچون برترین گلزن با داشتن چهار گل و بهترین بازیکن این رقابت ها به اوج رساند. در عین حال او بالاترین پاس گل را با ۵ ارسال به نام خود ثبت کرد و بیشترین جایگاه برترین بازیکن زمین را برای پنج بار به خود اختصاص داد.

  پس از پایان این رقابت ها مسی در گفتگوی بیان کرد:

  « پس از دوره پیشین کوپا آمریکا کاملا مشخص بود که این تیم قوی و با اراده است. من تاکنون چند بار در مرحله نهایی مغلوب شدم، ولی اطمینان داشتم که سرانجام این روز را به چشم دیده و قهرمانی را در تیم ملی آرژانتین تجربه می کنم. من تصور می کنم که خدا این لحظه را برای ما مقدر کرده بود. دقیقا در دیدار مقابل تیم برزیل و در سرزمین آنها.»

  فینالیسیما ۲۰۲۲:

  این رقابت به عنوان سومین دوره مسابقات جام قهرمانان کنمبول_ یوفا محسوب می شود که در آن یک مسابقه فوتبال بین قهرمانان جام ملتهای آمریکای جنوبی و جام ملتهای اروپا اجرا می شود. در رقابت مذکور تیم ملی ایتالیا برنده جایزه یورو ۲۰۲۰ که درسال ۲۰۲۱ اجرا شد و تیم ملی آرژانتین به عنوان برنده کوپا آمریکا ۲۰۲۱ شرکت داشتند. در یکم ماه ژوئن سال ۲۰۲۲ این بازی در ورزشگاه ومیلی انگلستان صورت گرفت که در نهایت تیم آرژانتین با زدن سه گل پیروز میدان شد. طی این دیدار مسی توانست دو پاس گل برای هم‌تیمی‌هایش ارسال کرده و جایزه برترین بازیکن این مسابقه را از آن خود کند. او با دریافت این قهرمانی موفق شد دومین جام ملی حرفه‌ای‌اش را با افتخار بالا ببرد.

  جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲:

  در جام جهانی سال ۲۰۲۲ که در قطر برگزار شد، لیونل مسی در ترکیب تیم ملی آرژانتین موفق شد به قهرمانی این دوره از مسابقات نائل آید. او در کارنامه خود هفت گل و سه پاس گل را در این دیدارها درج کرده و در جایگاه برترین بازیکن جام معرفی شد.

  شیوه بازی مسی

  مسی به دلایلی همچون فیزیک و جثه ظاهری در قد و سایز جسمی، شباهت بسیاری با دیگو مارادونا داشته و با او قیاس میشود. داشتن قد و قامتی در این اندازه برای مسی نسبت به سایر فوتبالیست ها باعث سرعت عمل بیشتری در او گردیده و حرکات و فعالیت هایش چست و چالاک و شتاب مضاعفی داشته و در فرار از تکل بازیکنان حریف تاثیر زیادی دارد. پاهای کوتاه و پر قدرت مسی در مسابقات کوتاه سرعتی او را قادر می کند که در هنگام زدن دریبل با سرعت زیاد، تسلط دوچندان بر توپ داشته باشد.‌

  مربی سابق مسی در بارسلونا به نام پپ گواردیولا گفته بود:

  «مسی تنها فوتبالیستی است که سرعت او در هنگام دویدن به همراه توپ بسیار فراتر از بدون توپ میباشد.»

  از آن جهت که مسی همچون مارادونا یک فوتبالیست چپ‌پا بوده، لذا اصولاً در هنگام دریبل زنی از بیرون پای چپش شروع کرده و با داخل پایش به آن خاتمه می دهد و پاس گلی نیز به هم‌تیمی‌هایش ارسال می کند. مسی در کنار مهاجم تیم ملی پرتغال به نام کریستیانو رونالدو به طور مبسوط در جایگاه یکی از دو فوتبالیست برتر جهان در نسل خود و یکی از برترین بازیکن های تاریخ فوتبال می باشد.

  اصولاً در ضد حمله ها مسی عهده دار دریبل زنی به جانب دروازه حریف بوده و معمولاً از نیمه زمین یا طرف راست اقدام به آن می کند. با وجودی که اصولاً او را به عنوان بازیکن مستعد و پرتوان در تعاملات تیمی با نگرش مطلوب شناخته و اغلب جهت پاسکاری های او و تشکیل یک ستاره درخشان با ژاوی و اینیستا در تیم بارسلونا شهرت دارد.‌ در عین حال از ویژگی های برجسته او، پاس کاری های ظریف و موشکافانه و مهارت زیاد در گرفتن پنالتی است.

  مارادونا در خصوص قابلیت و قدرت دریبل زنی او گفته است:

  «توپ به پایش می‌چسبد؛ من در حرفه‌ام بازیکنان بزرگی دیده‌ام، اما هیچ‌کس با قدرت کنترل توپ مسی ندیده‌ام.»

  مارادونا معتقد است هم اکنون مسی برترین بازیکن جهان میباشد.

  لیونل مسی در ترکیب تیم از نظر فنی توسط یک مهاجم آزاد و بازیساز خوب را ایفا کرده و جهت آخرین ضربات، شتاب حرکت، دریبل زنی، اعتدال و بالانس، جایگیری، مهارت دید و توانمندی در پاسکاری شهرت بسیار دارد. او دارای قابلیت حمله از هر دو جناح راست و چپ و در عین حال از مرکز محوطه جریمه را دارد. او در ابتدا فعالیتش را در پست مهاجم و جناح چپ شروع کرده ولی فرانک رایکارد مربی سابقش، او را به بال راست انتقال داد. چرا که از نظر رایکارد مسی قادر بود از آن منطقه در دفاع تیم حریف نفوذ کرده و به جانب مرکز محوطه جریمه پیش رود و سپس با استفاده از پای چپ شوت هایی به سمت دروازه داشته و یا اینکه بهتر است به هم‌تیمی‌هایش پاس هایی ارسال کند.

  مسی جدیداً تحت نظر مربی اش گواردیولا در پست ۹ کاذب به بازی پرداخته است. تعیین چنین نقشی به علت گرایش و رغبت مسی جهت آشکار کردن توانمندی هایش در قالب یک مهاجم وسط یا صرفا مهاجم انجام گردید. با وجودی که اصولاً او در بازی به عمق شرایط باز می گردد تا از مدافعان حمایت کرده و در عین حال جهت جناح های مختلف تیم، سایر مهاجمین و هافبک های هجومی موقعیت مناسب را مهیا کرده تا به جانب جلو و دروازه حریف پیش روی داشته باشند. چنین عملکردی موجب میشود تا مسی حمایت های شایانی به هم‌تیمی‌هایش داشته و در عین حال پاس گلی به آنها ارسال کرده یا با مهیا شدن فضای مناسب اقدام به دریبل زنی پرسرعت، گلزنی و یا بازی هجومی نماید. در ترکیب تیم ملی آرژانتین اصولا لئو در همه جای خط حمله فعالیت می کند. در وهله نخست او در تیم ملی در پست مهاجم، بازی خود را آغاز کرده ولی تا به اکنون علی الخصوص در اثر هدایت مربی‌اش مارادونا در پست های عمیق تری فعالیت داشته و همچنین در پست‌های هافبک هجومی و بازیساز نیز به ایفای نقش پرداخته است.

  برخی از کارشناسان ایراداتی که به نوع بازی لیونل مسی بیان می کند در مورد اندازه شتاب و دوندگی او در انجام بازی می باشد. آنها معتقدند از آن جهت که مسی در فعالیت های دفاعی تیم مشارکت نداشته، لذا کار بازیکن های دفاع بسیار سخت تر می شود. اگرچه پپ گواردیولا مربی سابقش در این خصوص گفته بود:

  «او به هیچ وجه از گردش بازی بیرون نبوده و همواره هوشیار است که در جانب راست و چپ کدام یک از بازیکنان دفاع قدرت کمتری داشته تا به کمک او برود. پس از گذشت پنج یا ده دقیقه برنامه‌ای که در سر داشته پیاده می کند. برای نمونه آگاه است که اگر من در ناحیه ای از زمین قرار بگیرم، شرایط مناسب تری را برای حمله در پیش رو دارم.»

  مقایسه مسی با کریستیانو رونالدو

  لیونل مسی و کریستیانو رونالدو

  لیونل مسی و کریستیانو رونالدو هر دو در مرحله نهایی لیگ قهرمانان اروپا گل هایی به ثمر رسانده و در عین حال رکورد ۵۰ گل در یک فصل را به خود اختصاص داده اند. این دو فوتبالیست جهت باشگاه و تیم های ملی کشورشان بالغ بر ۴۰۰ گل به دروازه حریف نثار کرده‌اند. بسیاری از صاحب نظران و گزارشگران ورزشی در اغلب موارد در خصوص مهارت ها و قابلیت های این دو بازیکن گفتگو و صحبت‌هایی داشته و همواره در تلاش هستند تا این امر را به دیگران اثبات کنند که کدام یک از آنها برترین بازیکن فوتبال می باشد.

  ‌چنین قیاسی همچون مقایسه اسطوره های ورزشی تاریخ از جمله رقابت محمد علی کلی و جو فریزیر در بوکس، تقابل بیورن بوری و پاتریک مک‌انرو در تنیس و هماوردیِ آیرتون سنا و آلن پروست در فرمول یک می باشد. مسی توانسته طی ۵۷۹ دیدار تعداد ۵۰۱ گل را در تیم بارسلونا به نام خود ثبت کرده و رونالدو در ۷۱۴ بازی موفق شد ۵۲۲ گل را جهت تیم اسپورتینگ لیسیون، منچستر یونایتد و رئال مادرید گلزنی کند.

  مسی در مورد رقابتش با رونالدو گفته بود:

  «حتی پیش از آن که (رونالدو) با تیم رئال مادرید به امضای قرارداد بپردازد، کاملاً آگاه بودم که در سال‌های پس از این، او به عنوان رقیب مهمی در فوتبال برای من خواهد بود.»

  برخی از صاحبنظران ورزشی تمایل دارند وجه تمایز این دو فوتبالیست را مورد ارزیابی قرار دهند. با وجودی که موضوع اصلی بسیاری از این بحث و جدلها به ابتکارات این دو بازیکن می پردازد؛ از رونالدو در جایگاه یک بازیکن خودمدار و با حرکات نمایشی یاد شده و از مسی در جایگاه یک بازیکن کم رو و بسیار فروتن شرح می شود.

  با وجود هماوردی نزدیک مسی و رونالدو در دو تیم بارسلونا و رئال مادرید، این دو فوتبالیست لااقل هر فصل برای دوبار در بزرگترین مسابقه باشگاهی جهان، ال کلاسیکو که در ماه مارس سال ۲۰۱۴، تعداد چهارصد میلیون بیننده را در همه دنیا به خود اختصاص داد با یکدیگر روبرو می شوند. آنها خارج از مستطیل سبز رنگ فوتبال به عنوان دو چهره مهم دو تا از مهمترین برند پوشاک ورزشی بوده که مسی جهت شرکت آدیداس و رونالدو جهت برند نایک فعالیت می کند. رونالدو و مسی که بالاترین دستمزد را در فوتبال دارا هستند، در لیست ثروتمندترین ستاره های ورزشی جهان حضور دارند؛ در سال ۲۰۱۳ رونالدو با داشتن ۸۰ میلیون دلار دستمزد در مرتبه دوم و مسی با برخورداری از ۷.۶۴ میلیون دلار دستمزد در مرتبه چهارم قرار گرفت. مجموعاً این دو بازیکن دارای ۱۳۸ میلیون دنبال کننده در شبکه فیسبوک بوده که تا ماه مه سال ۲۰۱۴ بالاترین دنبال کننده های شبکه های اجتماعی در دنیا را در میان شخصیت های ورزشی به خود اختصاص دادند.

  بسیاری از مشاهیر و نام آوران ورزشی جهان، از مسی و رونالدو به عنوان برترین بازیکنان نسل حاضر قلمداد می‌کنند که می‌توان به یوهان کرایف، دیگو مارادونا و رونالدوی برزیلی اشاره کرد. از سال ۲۰۰۸ تاکنون این دو بازیکن هر ساله در جایگاه برترین بازیکن جهان از طرف فیفا برگزیده شدند؛ عنوان برترین بازیکن سال فوتبال جهان که رونالدو سال ۲۰۰۸ و مسی سال ۲۰۰۹ بوده و جایزه توپ طلای فیفا که مسی طی سالهای  ۲۰۱۲٬۲۰۱۱٬۲۰۱۰ و رونالدو سال ۲۰۱۳ دریافت نمود.

  خوزه مورینیو سرمربی سابق کریستیانو رونالدو در باشگاه رئال مادرید گفته بود:

  «اگر لیونل مسی و رونالدو در دوره‌های زمانی متفاوتی متولد شده بودند، می‌توانستند بر صحنهٔ فوتبال حکمرانی کنند و هرکدام ۱۰ توپ طلای فیفا را تصاحب کنند.»

  امور خیریه

  در سال ۲۰۰۷ لیونل مسی بنیاد لئو مسی را تاسیس کرد. از جمله وظایف و مسئولیت های این بنیاد یاری و حمایت از امور درمانی و تحصیلی کودکان ضعیف و آسیب پذیر است. به علت مشکلات و مسائلی که لیونل مسی در دوران کودکی در امور درمان و پزشکی با آن دست به گریبان بود، این بنیاد یاری و کمک به درمان و رسیدن به بهبودی کودکانی که در کشور اسپانیا نیاز به درمان دارند را توصیه کرده و امور مالی جهت مخارج انتقال، هزینه های بیمارستان و رسیدن به سلامتی را تقبل نمود. بنیاد مسی بر پایه منابع مالی شخصی او و با یاری شرکت هربالایف شروع به کار کرد.

  در یازدهم مارس سال ۲۰۱۰، مسی درجایگاه سفیر صلح یونیسف برگزیده شد. اقدامات او جهت سفیر صلح یونیسف شامل جانبداری از حقوق کودکان است. مسی در این خصوص از طرف بارسلونا که تعاملات بسیاری با یونیسف داشته، پشتیبانی می شود.

  لیونل مسی و باشگاه نیولز به موارد اختلافاتی که مدت طولانی با آن درگیر بودند خاتمه داده و او جهت آموزشگاه جوانان باشگاه، ساختمان یک خوابگاه شبانه روزی را در ورزشگاه نیوز بنیان نهاد. در عین‌حال مسی یک ورزشگاه کوچک نیز جهت این باشگاه احداث کرد. باشگاه نیولز نیز جهت خاتمه یافتن اختلافاتشان با مسی مصمم شد تا یک کارت خاص عضویت در باشگاه را به نام پسر مسی تهیه و ارائه دهد.

  در ماه مارس ۲۰۱۳ مسی مبلغ ششصد هزار یورو جهت تجهیز و بازسازی یک بیمارستان کودکان در شهر زادگاهش روزاریو در کشور آرژانتین تقدیم کرد. این پول جهت بازسازی بخش تومور شناسی و غده شناسی در بیمارستان کودکان جِی ویلِلا استفاده شده و در عین حال به عنوان مخارج سفر پزشکان به شهر بارسلونا برای درمان بیماران تخصیص شد.

  یکی از جواهرسازان اهل کشور ژاپن به نام گینزا تاکانا، اقدام به ساخت یک ماکت طلا به وزن ۲۵ کیلوگرم یا ۵۵ پوند از پای چپ مسی در مارس سال ۲۰۱۳ نمود تا جهت جمع کردن حمایت های مالی برای آسیب دیدگان زلزله و سونامی توهوکو در سال ۲۰۱۱ به فروش رسید. ارزش آن بالغ بر ۲۵٫۵ میلیون دلار آمریکا محاسبه شد.

  ثروت لیونل مسی

  در ماه مارس سال ۲۰۱۰، مجله فرانس فوتبال مسی را با داشتن ۳۳ میلیون یورو و به عبارتی ۴۵ میلیون دلار در آمد متشکل از حقوق، پاداش ها و درآمدهای خارج از فوتبال طی ۱۲ ماه پیش از این، در رتبه اول پولدار ترین بازیکن فوتبال های دنیا و در رتبه ای بالاتر از دیوید بکهام و کریستیانو رونالدو مطرح کرد. در ماه مه سال ۲۰۱۴، مجله فوربز مسی را با داشتن ۶۵ میلیون دلار دستمزد طی ۱۲ ماه گذشته، در رتبه دوم اسامی پردرآمدترین بازیکنان فوتبال و بعد از کریستیانو رونالدو اعلام کرد.

  دستمزد:

  در دسامبر سال ۲۰۱۲ باشگاه بارسلونا بیان کرد با مسی بر سر یک قرارداد پنج ساله به توافق رسیده که به موجب آن تا سال ۲۰۱۸ او را در این تیم ماندگار کرده و حقوق پایه او را یا ۱۶ میلیون یورو یا ۲.۲۱ میلیون دلار ارتقا میدهد که در نتیجه آن مسی دارای بیشترین حقوق در میان بازیکنان فوتبال جهان خواهد بود. ارزش مالی رسمی مسی جهت این باشگاه ۲۵۰ میلیون یورو محفوظ می شود.

  مسی در دوران حرفه ای اش به دفعات در تیررس پیشنهادات باشگاه های سرشناس دیگر، با اختصاص مبلغ زیادی جهت جابجایی بوده است. ولی او مستمرا نسبت به باشگاه بارسلونا پایبند بوده است. مسی یکی از پردرآمدترین بازیکنان فوتبال جهان میباشد. در سال ۲۰۱۸ حقوق پایه او به مبلغ ۴۰ میلیون یورو در سال محاسبه شد که مجموعا درآمد او را در این سال مشتمل بر همه منابع مالی به مبلغ ۱۲۶ میلیون یورو تشکیل داد. بر اساس گزارش مجله فوربز، مسی با داشتن این درآمد به عنوان پردرآمدترین ستاره ورزشی شناخته شد. او از سال ۲۰۱۸ حقوق هفتگی اش را به مبلغ ۶۶۷ هزار دلار از بارسلونا دریافت می کرد.

  آگهی های تبلیغاتی:

  در سپتامبر سال ۲۰۱۲ مسی به عنوان سفیر جهانی تبلیغاتی ترکیش ایرلاینز تعیین گردید. او در کنار کوبی برایانت، بسکتبالیست درخشان اتحادیه ملی (ان-پی-ای) جهت خط هوایی مذکور در یک آگهی تبلیغاتی شرکت کرد. در آخرین آگهی تبلیغاتی این خط هوایی، این دو ورزشکار در کنار هم نسبت به جلب موافقت و همراهی یک پسر با خود تلاش می کردند. در سال ۲۰۱۲ لیونل در یک آگهی تلویزیونی جهت شوینده صورت ژاپنی اسکالپ-دی شرکت کرده بود. پس از آن در دسامبر سال ۲۰۱۳ او در کنار ده بازیکن فوتبال دیگر از سرتاسر دنیا، در یک آگهی تبلیغاتی شرکت کره ای سامسونگ در جایگاه کاپیتان تیم گلاکسی ۱۱ که به رهبری فرانتس بکن‌باوئر قرار داشت، شرکت کرد.

  در فوریه سال ۲۰۱۴، مسی در کنار راجر فدرر ستاره درخشان تنیس در لیگ آگهی تبلیغاتی شرکت ژیلت حضور داشت. او در جایگاه یک شخصیت جهانی پویش بین المللی فوتبال شرکت مذکور معرفی شد. در عین حال شرکت ژیلت در جایگاه حامی مالی با بنیاد لئو مسی به شراکت پرداخت.

  تخلف مالیاتی:

  خورخه هوراسیو مسی، پدر لیونل به علت عدم پرداخت مبلغ چهار میلیون یورو مالیات،  طی سالهای ۲۰۰۷ الی ۲۰۰۹ تحت پیگرد قانونی بود. در این موضوع لیونل مسی و پدرش در مظان اتهام قرار گرفتند که از طریق جابجایی سرمایه خود به کشورهای پادشاهی متحده و سوئیس، در قالب فعالیت برخی از موسسات و شرکت های به شکل ظاهرکارانه در اروگوئه و بلیز و سرپوش گذاشتن مالیات بر درآمد های بازرگانی و تبلیغاتی در اسپانیا، از دادن مبلغ ۴ میلیون و صد و شصت و پنج هزار یورو اجتناب کرده اند.

  در اوت سال ۲۰۱۳، پدرش در جهت سرپوش گذاشتن بر مالیات های معوقه اش، مبلغی بیش از ۵ میلیون را به اضافه سودش پرداخت کرد. بازرس این پرونده پذیرفت که تنها خورگه را مسئول و عامل فرار مالیاتی دانسته و توصیه کرد تا این اتهامات از لئو برداشته شود. در این میان یکی از مسئولان دادگاه در بارسلونا بیان کرد؛ دارای مستندات و مدارکی است که نشان می دهد لیونل مسی نسبت به این برنامه پوشش مالیاتی اطلاع داشته و با آن موافق بوده است. لذا پس از آن، این پدر و پسر مجدد جهت ارائه پاسخ به اتهامات وارد شده در پاییز سال ۲۰۱۴ به بازرسی مربوطه فراخوانده شدند. اسم او به عنوان یکی از متخلفان پولشویی در لیست اسامی پاناما ثبت گردید. در طی این امر، با تشکیل دادگاهی در بارسلونا مسی به جرم عدم پرداخت مبلغ ۱.۴ میلیون مالیات به ۲۱ ماه زندان محکوم شد.‌ پدر او نیز به علت دخیل بودن در این فرایند گناهکار شناخته شد. ولی به علت عدم سابقه کیفری در پرونده مسی و همچنین بودن حکم صادره برای کمتر از دو سال، باعث گردید لیونل به عنوان برترین فوتبالیست جهان از این شرایط نجات یابد.

  حضور در رسانه ها

  اغلب تصاویری از لیونل مسی به صورت درشت و رنگی بر روی جلد و رویه بازی فوتبال تکاملی حرفه‌ای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ و فیفا ۱۳ و فیفا ۱۶ منتشر گردید. در عین حال مجدد عکسی از مسی در کنار فرناندو تورس بر روی پوشش و رویه بازی فوتبال تکاملی حرفه‌ای ۲۰۱۰ قرار گرفته و او در جریان موشن کپچرینگ و تریلرِ بازی شرکت داشت. پس از آن در سال ۲۰۱۰ تصویری از مسی بر روی جلد رقیب سری بازیهای فوتبال تکاملی حرفه‌ای یعنی فیفا منتشر شد و این آغازی بود جهت قرار گرفتن عکس او بر جلد بازی فیفا خیابانی که طی سال ۲۰۱۲ ارائه گردید. همچنین لئو جهت جلد بازی های فیفا ۱۳ و فیفا ۱۴ نیز برگزیده شد. پس از آن شرکت آلمانی پوشاک ورزشی آدیداس به عنوان پشتیبان تبلیغاتی لیونل مسی قرار گرفت و همواره در تبلیغات تلویزیونی این شرکت نقش دارد. در ژوئن سال ۲۰۱۰ لیونل اقدام به بستن قرارداد برای مدت سه سال با هربالایف، شرکت بازاریابی آمریکایی نمود که تا پیش از این به عنوان پشتیبان بنیاد لئو مسی نقش داشته است.

  در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ مسی برای دو بار از سوی مجله تایم، در لیستاسامی تایم ۱۰۰ سالانه موثر ترین اشخاص جهان جای گرفت.

  در آوریل سال ۲۰۱۱ صفحه ی رسمی لیونل مسی در شبکه فیسبوک در عرض چند ساعت آغازین، دارای بیش از ۶ میلیون دنبال کننده گردید. پس از آن در سال ۲۰۱۳ او پشت سر کریستیانو رونالدو، دومین چهره ورزشی معرفی شد که در فیسبوک دارای بیش از ۵۰ میلیون دنبال کننده است.

  در سال ۲۰۱۳ مسی از طرف مجله اسپورتزپرو در لیست پولساز ترین ورزشکاران جهان پس از نیمار به عنوان رتبه دوم معرفی شد.

  حمله سایبری به صفحه فیس‌بوک:

  پس از گروه بندی در قرعه کشی مسابقات جام جهانی فوتبال سال ۲۰۱۴ و قرار گرفتن کشورهای جمهوری اسلامی ایران، نیجریه، بوسنی و آرژانتین در گروه f  مسابقات، به یکباره صفحه فیسبوک لیونل مسی آماج حملات بیش از سی هزار پیام‌های اهانت آمیز به زبان فارسی قرار گرفت. پس از هجوم عده‌ای از طرفداران تندرو به صفحه فیسبوک او، بسیاری از ایرانیان با ارسال پیام های محبت آمیز و عذرخواهی به علت مواجهه مسی با چنین ناهنجاری‌هایی، اظهار تاسف کرده و صفحات تازه‌ای جهت عذرخواهی گشوده شد.

  این رفتار غیر متعارف عکس العمل بسیاری در رسانه های جهان به جا گذاشت. روزنامه «ال‌موندو» از نشریات معتبر کشور اسپانیا در مقاله‌ای بیان کرد:

  «طرفداران ایرانی با هجوم به صفحه شخصی مسی الفاظ رکیک و ناخوشایندی را به این فوتبالیست نسبت داده اند.» برخی دیگر از نشریات و رسانه های آلمانی و اسپانیایی همچون اسپرت و اشپیگل در خصوص این حمله به صفحه مسی در فیسبوک پرداخته و دیدگاه های خود را بیان می کردند.

  آیا واقعاً به یکباره این مردم شریف و با محبت ایران، بدون هیچ دلیل موجهی مسی را مورد هجوم زشت ترین الفاظ قرار دادند و یا این که این امر یک خرابکاری از طرف بدخواهان ملت ایران بود؟

  یکی از کارشناسان امنیت سایبری جریان ناسزاگویی نسبت داده شده به ایرانیان را در صفحه فیسبوک لیونل مسی، به عنوان یک خرابکاری برنامه ریزی شده جهت آسیب رساندن به آبرو و اعتبار ملت ایران دانست.

  پاشا ناصرآبادی با آشکار کردن این موضوع بیان کرد:

  «اصولا نخستین پیام هایی که در مورد یک موضوع در فیسبوک قرار می گیرند، تعیین کننده مسیر و جهت پیام های بعدی می شوند و از این طریق نظرات موافق و مخالف به آن افزوده می شود. این امر با قرار گرفتن در اطلاع رسانی خبری گسترده در سرتاسر جهان موجب افزودن پیام ها و تشدید این اتفاق گردید.»

  او اضافه کرد:

  «این جریان تنها مثال کوچکی از آخرین روش های جنگ و مقابله سایبری علیه آبروی یک ملت در جهان است.»

  ناصرآبادی در ادامه گفت:

  «لیونل مسی چهره ای پرطرفدار در میان ایرانی ها بوده و بسیاری از علاقمندان فوتبال از او به عنوان سرمشق یاد می کند. لذا رقابت و بازی در برابر او موجب عزت و افتخار فوتبالیست های ملی پوش ایرانی است. با این تفاسیر برخلاف همه اختلافات فرهنگی در فوتبال، بروز چنین مسئله ای هیچ توضیح منطقی و عقلانی ندارد.»

  آمار

  باشگاهی:

  باشگاهی
  باشگاهفصللا لیگاکوپا دل ریلیگ قهرمانان اروپاسوپرجام اسپانیاسوپرجام اروپاجام باشگاه‌های جهانمجموع
  مجموع آمار۵۲۰۴۷۴۱۸۹۸۰۵۶۳۵۱۴۹۱۲۰۳۶۱۹۱۴۵۴۳۳۵۵۱۷۳۱۶۳۴۲۶۹
  بازیگلپاس گلبازیگلپاس گلبازیگلپاس گلبازیگلپاس گلبازیگلپاس گلبازیگلپاس گلبازیگلپاس گلبازیگل
  بارسلونا۲۰۰۴–۲۰۰۵۷۱۰۱۰۰۱۰۰___۹۱۰
  بارسلونا۲۰۰۵–۲۰۰۶۱۷۶۳۲۱۰۶۱۱۰۰۰__۲۵۸۴
  بارسلونا۲۰۰۶–۲۰۰۷۲۶۱۴۲۲۲۱۵۱۰۲۰۰۱۰۰۰۰۰۳۶۱۷۳
  بارسلونا۲۰۰۷–۲۰۰۸۲۸۱۰۱۲۳۰۰۹۶۱___۴۰۱۶۱۳
  بارسلونا۲۰۰۸–۲۰۰۹۳۱۲۳۱۱۸۶۲۱۲۹۵___۵۱۳۸۱۸
  بارسلونا۲۰۰۹–۲۰۱۰۳۵۳۴۱۰۳۱۰۱۱۸۰۱۲۰۱۰۱۲۲۰۵۳۴۷۱۱
  بارسلونا۲۰۱۰–۲۰۱۱۳۳۳۱۱۸۷۷۳۱۳۱۲۳۲۳۰__۵۵۵۳۲۴
  بارسلونا۲۰۱۱–۲۰۱۲۳۷۵۰۱۶۷۳۴۱۱۱۴۵۲۳۲۱۱۱۲۲۱۶۰۷۳۲۹
  بارسلونا۲۰۱۲–۲۰۱۳۳۲۴۶۱۲۵۴۱۱۱۸۳۲۲۰__۵۰۶۰۱۶
  بارسلونا۲۰۱۳–۲۰۱۴۳۱۲۸۱۱۶۵۳۷۸۰۲۰۰__۴۶۴۱۱۴
  بارسلونا۲۰۱۴–۲۰۱۵۳۸۴۳۲۰۶۵۴۱۳۱۰۶___۵۷۵۸۳۰
  بارسلونا۲۰۱۵–۲۰۱۶۳۳۲۶۱۶۵۵۶۷۶۱۲۱۰۱۲۱۱۱۰۴۹۴۱۲۴
  بارسلونا۲۰۱۶–۲۰۱۷۳۴۳۷۱۱۷۵۳۹۱۱۲۲۱۲__۵۲۵۴۱۸
  بارسلونا۲۰۱۷–۲۰۱۸۳۶۳۴۱۲۶۴۴۱۰۶۲۲۱۰__۵۴۴۵۱۸
  بارسلونا۲۰۱۸–۲۰۱۹۳۴۳۶۱۳۵۳۳۱۰۱۲۳۱۰۱__۵۰۵۱۲۰
  بارسلونا۲۰۱۹–۲۰۲۰۳۳۲۵۲۲۲۲۱۸۳۴۱۱۰__۴۴۳۱۲۷

  ملی:

  ملی
  تیم ملیسالبازیگل
  مجموع۱۷۴۱۰۲
  آرژانتین – زیر ۲۰ سال۲۰۰۴۲۳
  ۲۰۰۵۱۶۱۱
  آرژانتین – زیر ۲۳ سال۲۰۰۸۵۲
  آرژانتین – بزرگسالان۲۰۰۵۵۰
  ۲۰۰۶۷۲
  ۲۰۰۷۱۴۶
  ۲۰۰۸۸۲
  ۲۰۰۹۱۰۳
  ۲۰۱۰۱۰۲
  ۲۰۱۱۱۳۴
  ۲۰۱۲۹۱۲
  ۲۰۱۳۷۶
  ۲۰۱۴۱۴۸
  ۲۰۱۵۸۴
  ۲۰۱۶۱۱۸
  ۲۰۱۷۷۴
  ۲۰۱۸۵۴
  ۲۰۱۹۱۰۵
  ۲۰۲۰۴۱
  ۲۰۲۱۱۶۹
  ۲۰۲۲۱۴۱۸
  ۲۰۲۳۲۴

  جوایز

  باشگاهی:

  بارسلونا:

  • لالیگا (۱۰ قهرمانی): ۲۰۰۴/۵، ۲۰۰۵/۶، ۲۰۰۸/۹، ۲۰۰۹/۱۰، ۲۰۱۰/۱۱، ۲۰۱۲/۱۳، ۲۰۱۴/۱۵، ۲۰۱۵/۱۶، ۲۰۱۷/۱۸، ۲۰۱۸/۱۹
  • کوپا دل ری (۷ قهرمانی): ۲۰۰۸/۹، ۲۰۱۱/۱۲، ۲۰۱۴/۱۵، ۲۰۱۵/۱۶، ۲۰۱۶/۱۷، ۲۰۱۸/۱۹، ۲۰۲۱/۲۰۲۰
  • سوپرجام اسپانیا (۷ قهرمانی): ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۳، ۲۰۱۶، ۲۰۱۸
  • لیگ قهرمانان اروپا (۴ قهرمانی): ۰۶–۲۰۰۵، ۰۹–۲۰۰۸، ۱۱–۲۰۱۰، ۱۵–۲۰۱۴
  • سوپرجام اروپا (۳ قهرمانی): ۲۰۰۹، ۲۰۱۱، ۲۰۱۵
  • جام باشگاه‌های فوتبال جهان (۳ قهرمانی): ۲۰۰۹، ۲۰۱۱، ۲۰۱۵

  پاری سن-ژرمن:

  • لیگ ۱ (۱ قهرمانی): ۲۰۲۱/۲۲
  • سوپرجام فرانسه (۱ قهرمانی): ۲۰۲۲

  ملی:

  آرژانتین:

  • جام جهانی فوتبال (۱ قهرمانی): ۲۰۲۲
  • جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال (۱ قهرمانی): ۲۰۰۵
  • بازی‌های المپیک تابستانی (۱ قهرمانی): ۲۰۰۸
  • کوپا آمریکا: (۱ قهرمانی): ۲۰۲۱
  • فینالیسیما (۱ قهرمانی): ۲۰۲۲

  شخصی:

  فردی:

  • توپ طلا یا توپ طلای فیفا: ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۵، ۲۰۱۹، ۲۰۲۱
  • بازیکن سال فوتبال جهان: ۲۰۰۹
  • بهترین بازیکن مرد فیفا: ۲۰۱۹، ۲۰۲۲
  • کفش طلای اروپا: ۱۰–۲۰۰۹، ۱۲–۲۰۱۱، ۱۳–۲۰۱۲، ۱۷–۲۰۱۶، ۱۸–۲۰۱۷، ۱۹–۲۰۱۸
  • توپ طلای جام جهانی فوتبال: ۲۰۱۴،۲۰۲۲
  • کفش نقره‌ای جام جهانی فوتبال: ۲۰۲۲
  • توپ طلای جام باشگاه‌های جهان: ۲۰۰۹، ۲۰۱۱
  • توپ طلای جام جهانی زیر ۲۰ سال فیفا: ۲۰۰۵
  • کفش طلای جام جهانی زیر ۲۰ سال فیفا: ۲۰۰۵
  • بهترین بازیکن کوپا آمریکا: ۲۰۱۵، ۲۰۲۱
  • بهترین گلزن کوپا آمریکا: ۲۰۲۱
  • بهترین بازیکن لا لیگا: ۰۹–۲۰۰۸، ۱۰–۲۰۰۹، ۱۱–۲۰۱۰، ۱۲–۲۰۱۱، ۱۳–۲۰۱۲، ۱۵–۲۰۱۴
  • جایزه پیچیچی: ۱۰–۲۰۰۹، ۱۲–۲۰۱۱، ۱۳–۲۰۱۲، ۱۷–۲۰۱۶، ۱۸–۲۰۱۷، ۱۹–۲۰۱۸، ۲۰–۲۰۱۹، ۲۱–۲۰۲۰
  • جایزه جهانی لوریوس برای ورزشکار مرد سال: ۲۰۲۰
  • بازیکن سال فوتبال آرژانتین: ۲۰۰۵، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۵، ۲۰۱۶، ۲۰۱۷، ۲۰۱۹، ۲۰۲۰، ۲۰۲۱، ۲۰۲۲

  ناگفته های زندگی لیونل مسی

  • مقامات کشور اسپانیا از مسی دعوت کردند که در تیم ملی این کشور بازی کند، ولی او با آن موافقت نکرد.
  • مسی در رتبه ششم از جوان‌ترین فوتبالیست ها می باشد که قادر شد، در دیدارهای جام جهانی یک گل به دروازه نشاند.
  • مسی به علت برخورداری از شتاب بالا و چست و چابکی ملقب به کک می باشد.
  • گویی برخورداری از استعدادها و قابلیت های فوتبال در همه اعضای خانواده مسی وجود دارد که می توان به پسر خاله های او به نام‌های امانوئل و ماکسی بیانکوچی اشاره کرد که در باشگاه های جنوب آمریکا مشغول به فوتبال هستند. ولی تاکنون موفق نشدند به لیگ برتر یا تیم ملی صعود کنند.
  • در طی مدت قرارداد لیونل مسی با بارسلونا، در صورتی که این باشگاه تصمیم به فسخ قرارداد با او می نمود، باید مبلغی بیش از ۳۳۰ میلیون دلار خسارت به او پرداخت می‌کرد.
  • مسی نسبت به دو نوع موسیقی سامبا و Cumbi بسیار علاقمند بوده و از گوش دادن به آن احساس لذت می کند.
  • مسی به طور روزانه مبلغ ۱۲۸ هزار دلار با در نظر گرفتن قرارداد با باشگاه و سایر امور درامد دارد.
  • لیونل مسی نخستین شخص از کشور آرژانتین می باشد که تاکنون به عنوان بازیکن سال فوتبال جهان نائل آمده است. جایگاهی که حتی دیگو مارادونا نیز موفق به دریافت آن نشد ولی با این وجود یکی از دلایل فنی آن چنین بود که این جایزه نخستین بار در سال ۱۹۹۱ ایجاد شده و مارادونا در طی آن سال و پس از رسیدن به اوج فوتبال حرفه ای اش در جام جهانی سال ۱۹۸۶ به تدریج دچار افت شد.
  • لئو از دوران کودکی اش بسیار سر به زیر و کم رو بوده و تا به اکنون این ویژگی در او پایدار است. در نظر او صحبت کردن در تماس‌های تلفنی امری بسیار مشکل می باشد. اکثر اخبار و یا گفتگو های مهمی که لازم است از آن مطلع شده و یا او آنها را مطرح کند، به واسطه اس ام اس رد و بدل می شود.
  • مسی اصولاً پس از گلزنی عکس‌العملی ملایم و خویشتن دار از خود بروز داده و تنها دو دست خود را به بالا می برد. این حرکت جهت قدردانی و احترام به روح مادر بزرگش می باشد که ارتباط پر محبت و دوستانه‌ای با او داشت. زمانی که مسی در سن ده سالگی بود، مادربزرگش دار فانی را به وداع گفت. او اعتقاد دارد مادر بزرگش نظاره گر او بوده و با این روش سپاس خود را به او بیان می کند.
  • از جمله علاقمندی‌های زندگی مسی استراحت در کنار همسرش و پسرش می باشد. در عین حال او از هواداران سرسخت بازی پلی استیشن است.
  • مسی به هیچ وجه مایل نیست تا به تماشای صحنه هایی از دیدارهای فوتبال اش بنشیند.
  • لیونل مسی دارای تبعیت دو کشور و دو پاسپورت می باشد، او در سال ۲۰۰۵ به عنوان شهروند کشور اسپانیا محسوب شد.
  • لئو جایزه مدال طلای المپیک پکن را در ترکیب تیم ملی امید آرژانتین کسب کرد.
  • لئو از دوران بچگی تمایل زیادی به خوردن غذا داشته که در این میان غذای محبوبش میلانسا ناپولیتانا می باشد.

  نکات جالب زندگی لیونل مسی

  • من احتیاجی ندارم تا با داشتن زیباترین مدل مو یا بهترین اندام خودم را به دیگران اثبات کنم. تنها یک توپ به من بدهید تا قابلیت های خود را ارائه دهم.
  • من بسیار تمایل به برتری جویی داشته و هنگامی که شکست میخورم احساس ناخوشایندی در من قالب می شود. شما در هنگام باخت این احساس را در صورت من مشاهده می کنید. در آن هنگام بسیار ناراحت بوده و رغبتی به صحبت و گفتگو ندارم.
  • من بدون تمرکز و اندیشیدن به ناکامی های فصل گذشته فصل جدید را با انگیزه دستیابی به بهترین ها و موفقیت شروع میکنم.
  • من از ابتدای زندگی علاقه شدیدی به فوتبال داشتم و همواره مدت زمان بسیاری را برای آن قائل بودم. در کودکی هنگامی که دوستانم پیشنهاد بیرون رفتن و بازی را به من می دادند من در خانه میماندم و به تمریناتم می پرداختم.
  • هدف و وظیفه من انجام بازی فوتبال است و کاملاً به آن علاقمند هستم.
  • در دنیا مسائل و اموراتب وجود دارد که بسیار ارزشمند تر و مهم تر از پیروزی یا شکست در یک بازی است.
  • لازم است تا شما برای رسیدن به آرزوها و رویاهای تان سخت تلاش کنید. باید از بسیاری از موضوعات گذشته و برای رسیدن به آن، همه نیروی خودتان را صرف کنید.
  • من همچون پسر بچه هایی نیستم که تا پیش از آغاز بازی فقط سر و صدا می کنند. من مثل کودکی هستم که از قرار گرفتن در خیابان احساس لذت می کنم. چنان چه روزی از فوتبال خوشحال و مسرور نشوم، قطعاً از آن بیرون می آیم.
  • من یک انسان معمولی هستم که زندگی ام همچون سایر انسان ها است. پس از پایان بازی فوتبال یعنی کارم را پایان داده و در کنار اعضای خانواده و دوستانم اوقاتم را سپری می کنم. زندگی من همچون بقیه مردم می باشد.
  • من هیچ تعارضی با تلاطم و شور و شوق ندارم.
  • در صورتی که گلزنی کرده و یا اینکه فقط در بازی برنده شوم، اینها چیزهایی نیست که مرا قانع کند.
  • مناسب ترین تدابیر و تصمیمات تنها با افکار حاصل نمی شود، بلکه در اصل برگرفته از احساس درونی تان است.
  • من هنوز انگیزه و راه زیادی برای رشد و ارتقا دارم، برای نمونه دوست دارم شوت های هر دو پایم به یک اندازه باشد.
  • من هیچ وقت به وضعیت فعلی بسنده نمی کنم. همواره سعی دارم حصار و محدودیت های وجودم را کنار زده تا با سعی و تلاش به شخصی بهتر از دیروز تبدیل شوم.
  • برخی از مردم و کارشناسان معتقدند شیوه بازی من از ابتدای تولد با من بوده، ولی من خیلی به آن اطمینان ندارم. در حقیقت من با در نظر گرفتن احساس درونی و موقعیت زمین فوتبال به بازی می پردازم. هر شرایط مناسبی که به من رو کند، در پی بهترین حرکت یا تصمیم می باشم. من دوست ندارم بر اساس آنچه رقیب فکر می کند رفتار کنم.
  • هدف من رسیدن به قهرمانی جهان است، ولی دوست ندارم نظر و نگاه مردم نسبت به من تغییر کند یا به دستاورد عظیمی که آنها در افکار و صحبت هایشان دارند، دست یابم. بلکه قصد دارم در ترکیب تیم ملی کشورم به این موفقیت رسیده و جام قهرمانی جهان را در کارنامه افتخاراتم بیفزایم.
  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  اشتراک
  اطلاع از
  0 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها