غزل شماره ۱۴ – گفتم ای سلطان خوبان رحم کن بر این غریب

دیوان حافظ یک دیدگاه
 • غزل شماره ۱۴ از دیوان حافظ – گفتم ای سلطان خوبان رحم کن بر این غریب

  گفتم ای سلطان خوبان رحم کن بر این غریب

  گفتم ای سلطان خوبان رحم کن بر این غریب
  گفت در دنبال دل ره گم کند مسکین غریب

  گفتمش مگذر زمانی گفت معذورم بدار
  خانه پروردی چه تاب آرد غم چندین غریب

  خفته بر سنجاب شاهی نازنینی را چه غم
  گر ز خار و خاره سازد بستر و بالین غریب

  ای که در زنجیر زلفت جای چندین آشناست
  خوش فتاد آن خال مشکین بر رخ رنگین غریب

  می‌نماید عکس می در رنگ روی مه وشت
  همچو برگ ارغوان بر صفحه نسرین غریب

  بس غریب افتاده است آن مور خط گرد رخت
  گر چه نبود در نگارستان خط مشکین غریب

  گفتم ای شام غریبان طره شبرنگ تو
  در سحرگاهان حذر کن چون بنالد این غریب

  گفت حافظ آشنایان در مقام حیرتند
  دور نبود گر نشیند خسته و مسکین غریب

  پخش صوتی غزل

  تعبیر فال حافظ شما:

  از آنجایی که زندگی آرام داشته ای طاقت تحمل سختیها را نداری، اما بدان که اگر می خواهی به مقصود خود برسی باید رنج و مشقت بسیاری را تحمل نمایی. انسانهای بسیاری همچون تو در این راه قدم گذاشته اند و با صبر و بردباری به مقصود رسیده اند. احساس تنهایی مکن و با امید به خدا به راه خود ادامه بده که پایان این راه برای تو موقعیتی فراهم می کند که همه اطرافیانت حیرت زده می شوند.

  نتیجه تفال به دیوان حافظ:‌

  ۱- آنقدر گرفتار این فکر و اندیشه شده ای که عنان اختیار از کف داده ای و مرتباً در فکر و اندیشه این نیت هستی. بدان که هر چیزی اندازه و اعتدالی دارد وگرنه بیش از آن موجب رنج و عذاب می شود. پس شما نیز زیاد فکر این موضوع را نکنید. حتماً عملی می گردد.
  ۲- حضرت حافظ در بیت دوم و آخر می فرماید:
  * به معشوق گفتم یک لحظه درنگ و تامل کن. جواب داد عذر مار بپذیر که ناز پرودره ای چون من پروای این همه عاشق آواره را ندارد و می تواند از همه دلجویی کند.
  * ای حافظ آشنایان دیرینه راه عشق هنوز در مقام حیرتند و وصل نشده اند. پس بعید و شگفت نیست که عاشقی آواره مانند تو، درمانده و خسته بماند. پس حتماً موفق می شوی.
  ۳- پس ای صاحب فال، ناز و زیبا و عشوه گر این قدر با دلبریایی و طنازی عاشق کش نباش. این مطلب را همه می دانند که شما دارای قلبی پاک، مهربان، با صفا، صمیمی، بدون غل و غش اما زبانی نیش دار و حالتی عصبانی دارید.
  ۴- شما در ناز و نعمت هستید و با آسایش و آرامش زندگی می کنید. پس نذری که کرده ای، ادا کن و سفر زیارتی در پیش داری که موفقیت آمیز است.
  ۵- شما به موفقیت رسیده اید و لطف خداوندی نیز شامل حال شماست. ازدواج بموقع ولی طلاق بی موقع است.
  ۶- شما به تازگی در مجلسی و مقامی و کاری قرار گرفته اید که با آن بیگانه اید، در نتیجه احساس غربت می کنید. حتی امکان دارد که اطرافیان و دوستان و همکاران با شما سرد برخورد کنند. به این موضوع اهمیت نده. به زودی همه چیز بر وفق مراد شما خواهد شد.
  ۷- برنده در وجود یک آدم بد، حتماً خوبی ها را جستجو می کند و روی همین قسمت فعالیت و کار می کند. اما بازنده در وجود یک انسان خوب، دنبال بدی می گردد. پس از این رو به سختی می تواند با دیگران همکاری کند.
  ۸- به زودی در مجلسی برخوردی محبت آمیز خواهی داشت. بهتر است که خود را نبازی و قدری با غرور برخورد کنی که در دراز مدت به نفع شما خواهد بود.

  همچنین بخوانید:  غزل شماره ۱۱۸ - آن کس که به دست جام دارد
  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  برچسب ها
  اشتراک
  اطلاع از
  1 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  نوید
  ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت: ۱۶:۴۸

  التماس دعا دارم در رمضان از همه شما دعا کنید عشق که در گذشته رفته از پیشم برگرده پیشم از دل برگرده پیشم لطفا در رابطه با این موضوع خیلی دعام کنید تورو خدا دعا کنید برام در مورد همین موضوع زیاد دعوام کنید لطفا و خواهشا دعا کنید

  روشن
  تاریک