غزل شماره ۲۹۳ – بامدادان که ز خلوتگه کاخ ابداع

دیوان حافظ بدون دیدگاه
 • غزل شماره ۲۹۳ از دیوان حافظ – بامدادان که ز خلوتگه کاخ ابداع

  بامدادان که ز خلوتگه کاخ ابداع
  شمع خاور فکند بر همه اطراف شعاع

  برکشد آینه از جیب افق چرخ و در آن
  بنماید رخ گیتی به هزاران انواع

  در زوایای طربخانه جمشید فلک
  ارغنون ساز کند زهره به آهنگ سماع

  چنگ در غلغله آید که کجا شد منکر
  جام در قهقهه آید که کجا شد مناع

  وضع دوران بنگر ساغر عشرت بر گیر
  که به هر حالتی این است بهین اوضاع

  طره شاهد دنیی همه بند است و فریب
  عارفان بر سر این رشته نجویند نزاع

  عمر خسرو طلب ار نفع جهان می‌خواهی
  که وجودیست عطابخش کریم نفاع

  مظهر لطف ازل روشنی چشم امل
  جامع علم و عمل جان جهان شاه شجاع

  پخش صوتی غزل

  تعبیر فال حافظ شما:

  زندگی پستی و بلندیهای بسیار دارد اما انسان در هر شرایطی که قرار بگیرد، چه در سختی و چه در آسایش، می بایست روحیه خود را حفظ و شاد زندگی کند. زیرا روحیه مثبت، قدرت انسان را مضاعف می نماید. فردا برای تو روز تازه ای است، روزی که می تواند سرشار از موفقیت و کامیابی باشد.

  نتیجه تفال به دیوان حافظ:

  ۱- گویا از گم گشته ای سراغ می گیرید و برای دستیابی به آن خود را به آب و آتش می زنید تا این موفقیت را کسب کنید. پس با اعتماد به نفس تلاش می کنید اما دقت و هوشیاری را از دست ندهید و در این راه از طرف شخص مهمی به شما مساعدت می شود که باعث سرعت بخشیدن آن می گردد. نهایت بهره را از زمان و فعالیت خود ببرید.
  ۲- به شما مژده می دهم که طالعت در برج سعد می باشد و آینده ای بس درخشان در پیش روی دارید. به شرط آنکه سرعت عمل، دقت و تلاش را از دست ندهید. پس به یکی از مشاهد متبرکه بروید و نذر خود را ادا کنید. در اجرای این نیت کوچکترین تردید به خود راه ندهید زیرا توکل بر خدا از همه چیز بهتر است.
  ۳- اوضاع بر وفق مراد خواهد شد. اندکی حوصله کنید. تا ۲۰ روز دیگر خبرهای جالبی خواهد رسید. بیمارتان شفا می یابد. مسافرتان خوش خبر خواهد شد. مقام و ثروتی در انتظار شماست اما مواظب حسودان باشید و راز دلتان را با آنان در میان نگذارید.
  ۴- حضرت حافظ در بیت های چهارم تا ششم می فرماید:
  * چنگ این گونه فریاد شادی می آورد که، انکار کننده آواز خوانی صوفیانه، کجا رفت و ساغر به خنده لب باز می کند که باز دارنده از باده گساری کجا رفت.
  * حال روزگار مرا مشاهده کن. پس جام شادی به دست گیر زیرا بهترین حالت در این وضع متغیر و ناپایدار، شراب خوردن و غم به دل راه ندادن است.
  * زلف معشوق زیبای دنیا، یکسره رشته اسارت و فریب است. عارفان به فریب گیسوی دنیا به جنگ با دیگران برنیایند و بر سر دنیا جنگ نمی کنند.
  حال خود باید نیت خود را تفسیر نمایید.

  همچنین بخوانید:  غزل شماره ۳۸۰ - بارها گفته‌ام و بار دگر می‌گویم
  برای از بین بردن احساس افسردگی چه کاری انجام دهیم؟

  در افسردگی غم به لایه های عمیق زندگی شما نفوذ میکند و اختلالاتی در احساسات و رفتار شما بوجود می اورد. اگر احساس می کنید دچار افسردگی هستید حتما مشکلات خود را برای یک روانشناس متخصص شرح دهید، با کمک او مشکل را ریشه یابی کنید و برای عبور از چالش‌هایتان از مشاور راهکار بگیرید، برای ارتباط با مشاور متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.

  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  برچسب ها
  اشتراک
  اطلاع از
  0 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  روشن
  تاریک