غزل شماره ۳۰۸ – ای رخت چون خلد و لعلت سلسبیل

دیوان حافظ ۳ دیدگاه
 • غزل شماره ۳۰۸ از دیوان حافظ – ای رخت چون خلد و لعلت سلسبیل

  ای رخت چون خلد و لعلت سلسبیل
  سلسبیلت کرده جان و دل سبیل

  سبزپوشان خطت بر گرد لب
  همچو مورانند گرد سلسبیل

  ناوک چشم تو در هر گوشه‌ای
  همچو من افتاده دارد صد قتیل

  یا رب این آتش که در جان من است
  سرد کن زان سان که کردی بر خلیل

  من نمی‌یابم مجال ای دوستان
  گر چه دارد او جمالی بس جمیل

  پای ما لنگ است و منزل بس دراز
  دست ما کوتاه و خرما بر نخیل

  حافظ از سرپنجهٔ عشق نگار
  همچو مور افتاده شد در پای پیل

  شاه عالم را بقا و عز و ناز
  باد و هر چیزی که باشد زین قبیل

  پخش صوتی غزل

  تعبیر فال حافظ شما:

  آتش سوزنده عشقی را در دل داری که قدرت تحمل آن را از خدا می خواهی اما برای رسیدن به آن، مقدمات بسیاری لازم است که تو آنها را در اختیار نداری، اما با کمی تلاش و کوشش و با توسل به خدا و با استفاده از همین امکانات محدودی که در اختیار داری، می توانی این مقدمات را فراهم نمایی.

  نتیجه تفال به دیوان حافظ:

  ۱- آتشی در افتاده که جان و جسم شما را می سوزاند. از خداوند می خواهی که آن را سرد کند. همان طوری که آتش را بر حضرت ابراهیم (ع) سرد فرمود. سعی کن بی تابی نکنی و طاقت و شکیبایی را از دست ندهی چون این نیت بسیار اهمیت دارد و باید رنج را تحمل کنی. بدان که در حال امتحان هستی. جانان دور است. پس نه پایت به منزلش می رسد، نه دستت جر اینکه صبر کنی. با تلاش و کوشش و توکل بر خدا انجام این نیت امکان پذیر است و لاغیر.
  ۲- تا کنون چندین بار به تو نارو زده اند. چرا از لجبازی دست بر نمی داری؟ یکدندگی هم حد و اندازه ای دارد. اکنون که عاقل شده ای، از نیروی صبر و شکیبایی کمک بگیر و با اندیشه و تفکر عمل کن. زیرا به نیروی بازو، ثروت و منازعه در این راه اثری ندارد. پندی دوستانه برایت دارم. کارهایی که انجام می دهید بی غرض و با تقوی و حسن نیت باشد.
  ۳- برای دولتمند شدن، خود را زحمت نده زیرا دولتمندی بال هایی دارد که مثل عقاب در آسمان می پرد. شما نیز اگر می خواهید دولتمند شوید، با نیروی ایمان، اعتقاد و توکل عمل کنید. زیرا هر که شریعت را ترک کند و یا ایمان خود را ضعیف سازد، در حقیقت شرارت و شرور را می ستاید اما هر که شریعت را نگاه دارد، از شرور و بدی نفرت دارد.
  ۴- اگر می خواهید عاقبت و سرانجام این کار نیکو شود، در ۶ شب متوالی با حضور قلب و معنی، سوره مبارکه یونس، آیه ۱۰ تا ۱۶ را بخوانید. موبایل و اینترنت اگر چه اطلاعات مفیدی به شما می دهند ولی مواظب باشید گمراه نشوید.

  همچنین بخوانید:  غزل شماره ۲۴۲ - بیا که رایت منصور پادشاه رسید
  برای از بین بردن احساس افسردگی چه کاری انجام دهیم؟

  در افسردگی غم به لایه های عمیق زندگی شما نفوذ میکند و اختلالاتی در احساسات و رفتار شما بوجود می اورد. اگر احساس می کنید دچار افسردگی هستید حتما مشکلات خود را برای یک روانشناس متخصص شرح دهید، با کمک او مشکل را ریشه یابی کنید و برای عبور از چالش‌هایتان از مشاور راهکار بگیرید، برای ارتباط با مشاور متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.

  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  برچسب ها
  اشتراک
  اطلاع از
  3 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  شقایق
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ ساعت: ۱۹:۵۱

  سلام لطفا به نیتم فال بگیرید.

  مهسا
  ۲۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت: ۲۲:۴۹

  یه جوری فال رو تعبیر کرده انگار که مطمئنه فال گیرنده پسره و مشتاق برای رسیدن به مجنون

  روشن
  تاریک