غزل شماره ۳۵ – برو به کار خود ای واعظ این چه فریادست

دیوان حافظ بدون دیدگاه
 • غزل شماره ۳۵ از دیوان حافظ – برو به کار خود ای واعظ این چه فریادست

  برو به کار خود ای واعظ این چه فریادست
  مرا فتاد دل از ره تو را چه افتادست

  میان او که خدا آفریده است از هیچ
  دقیقه‌ایست که هیچ آفریده نگشادست

  به کام تا نرساند مرا لبش چون نای
  نصیحت همه عالم به گوش من بادست

  گدای کوی تو از هشت خلد مستغنیست
  اسیر عشق تو از هر دو عالم آزادست

  اگر چه مستی عشقم خراب کرد ولی
  اساس هستی من زان خراب آبادست

  دلا منال ز بیداد و جور یار که یار
  تو را نصیب همین کرد و این از آن دادست

  برو فسانه مخوان و فسون مدم حافظ
  کز این فسانه و افسون مرا بسی یادست

  پخش صوتی غزل

  تعبیر فال حافظ شما:

  قصد و نیت انجام کاری را داری که سروصدای زیادی به راه انداخته و مخالفان بسیاری دارد، اما تو عزمت را جزم کرده ای و گوشت به هیچ نصیحتی بدهکار نیست، اما بدان که اگر واقعا قصد عملی کردن نیت خود را داری باید توان و تحمل خود را افزایش دهی و از ویرانی نترسی که آبادی تو در این ویرانی هاست.

  نتیجه تفال به دیوان حافظ:

  ۱- برای رسیدن به این آرزو و هدف الزام است که صبر و حوصله داشته باشید. بدانید که رمز موفقیت شما در ایستادگی، استقامت و تلاشتان نهفته است. پس هر چه می توانید در این راه، دور اندیشی و کیاست داشته باشید.
  ۲- اگر چه مستی عشق و سرخوشی این نیت به قول حضرت حافظ در بیت پنجم شیفته و شیدایت کرده است اما بدان که بنیاد و هستی شما از ازل تا ابد از خرابی عشق است. به عبارت دیگر حضرت حافظ می فرماید:
  * خرابی از عشق در حقیقت آبادانی و عمرانی است.
  ۳- مطابق بیت چهارم، شما انسانی آزاده، مهربان، دست دل باز، گشاده رو و لخرج و با گذشت هستید اما متاسفانه نمی دانید پول و مهربانی را چه موقع و برای چه کسی خرج کنید. پس در این کار توجه بیشتری کنید.
  ۴- اهل ریسک هستید و تا کاری را انجام ندهید، دست بر نمی دارید و پشتکار شما خیلی عالی است. اما زود هم خسته می شوید ولی در عین حال اعتقاد دارید که کار غیر ممکن وجود ندارد. بلکه هر کاری با دستان و اندیشه شما قابل حل می باشد.
  ۵- مسافرت را توصیه می کنم اما خرید و فروش زود است. یکی از کسانی که ظاهراً به شما خیلی مهر می ورزد، دارای اندامی درشت و پوستی ستبر و موهای قهوه ای و ساق پایی لاغر است. بهتر است نسبت به وی محتاط تر باشید. برعکس یکی از بستگان، بسیار به شما علاقه مند است. به طوری که حاضر نیست به اصطلاح، آب در دل شما تکان بخورد. با او مشورت کنید و به نذری که کرده اید، وفا کنید.
  ۶- می دانی برنده گام های متعادلی بر می دارد ولی بازنده دو نوع سرعت دارد. یا خیلی تند و یا خیلی کند. شما چطور؟ لطفاً مقایسه کنید !
  ۷- برادر یا خواهرتان، دچار ناراحتی مرموزی می باشد که کمک شما می تواند برایش موثر باشد. از پس انداز یکه دارید. فعلاً استفاده نکنید که موقعیت بهتری برای شما حاصل می شود و مسافرتی مهم در پیش خواهد بود.

  همچنین بخوانید:  غزل شماره ۳۱ - آن شب قدری که گویند اهل خلوت امشب است
  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  برچسب ها
  اشتراک
  اطلاع از
  0 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  روشن
  تاریک