غزل شماره ۴۶۴ – بگرفت کار حسنت چون عشق من کمالی

دیوان حافظ ۲ دیدگاه
 • غزل شماره ۴۶۴ از دیوان حافظ – بگرفت کار حسنت چون عشق من کمالی

  بگرفت کار حسنت چون عشق من کمالی
  خوش باش زان که نبود این هر دو را زوالی

  در وهم می‌نگنجد کاندر تصور عقل
  آید به هیچ معنی زین خوبتر مثالی

  شد حظ عمر حاصل گر زان که با تو ما را
  هرگز به عمر روزی روزی شود وصالی

  آن دم که با تو باشم یک سال هست روزی
  وان دم که بی تو باشم یک لحظه هست سالی

  چون من خیال رویت جانا به خواب بینم
  کز خواب می‌نبیند چشمم به جز خیالی

  رحم آر بر دل من کز مهر روی خوبت
  شد شخص ناتوانم باریک چون هلالی

  حافظ مکن شکایت گر وصل دوست خواهی
  زین بیشتر بباید بر هجرت احتمالی

  پخش صوتی غزل

  تعبیر فال حافظ شما:

  بزودی در کارهای شما پیشرفتهای مهمی حاصل می شود و به درجات عالی خواهید رسید. این ارتقاء بی زوال و جاودانه خواهد بود. اگر کار و تلاش خود را چند برابر کنید و از سختی های راه نگریزید، احتمال آنکه هرچه پیش می روید راه دشوارتر شود بسیار زیاد است. پس اگر طالب شاهد پیروزی هستی، خود را آماده این راه کن.

  نتیجه تفال به دیوان حافظ:

  ۱- این نیت پسندیده، به کمال رسیده اگر چه عقل، بعضی اوقات کنترل را از دست میدهد اما سعی کنید با اندیشه و تفکر این نیت را به سرانجام برسانید. همین امشب، سوره مبارکه رعد، آیه ۱ تا ۲۰ را با حضور قلب و معنی بخوانید که گشایش حاصل می شود.
  ۲- خیلی سخت گیری می کنید و زمان را از دست میدهید. اگرچه زمان وصال برای عاشق کوتاه است و این قدر از فراق و ناراحتی حرف نزنید. او فردی بی توجه است زیرا چندین بار آمده اما شما نیز خیلی مته به خشخاش میگذارید. هرچه زودتر از این عوالم که برهوت نام دارد، خود را رهایی بدهید و در جاده راست گام بردارید به صلاح شما است. در غیر این صورت بالاخره رسوا می شوید.
  ۳- با او نیز سخن و حرف بزنید تا شاید به راه راست بیاید. غیر از صبر و شکیبایی چاره ای ندارید. انجام این نیت به صبر نیاز دارد چون هنوز کاملا موقعیت فراهم نشده است و امکان ضرر وجود دارد.
  امام علی (ع) می فرمایند: “کسی که کم سخن باشد، گناهش کمتر است.”
  ۴- ما بسیار کم درباره آن چه که داریم فکر می کنیم، در حالی که پیوسته در اندیشه چیزهایی هستیم که نداریم. پس شما مانند مرد عمل، فکر کنید و مانند مرد فکر، عمل کنید.

  همچنین بخوانید:  غزل شماره ۴۷۴ - هواخواه توام جانا و می‌دانم که می‌دانی
  برای از بین بردن احساس افسردگی چه کاری انجام دهیم؟

  در افسردگی غم به لایه های عمیق زندگی شما نفوذ میکند و اختلالاتی در احساسات و رفتار شما بوجود می اورد. اگر احساس می کنید دچار افسردگی هستید حتما مشکلات خود را برای یک روانشناس متخصص شرح دهید، با کمک او مشکل را ریشه یابی کنید و برای عبور از چالش‌هایتان از مشاور راهکار بگیرید، برای ارتباط با مشاور متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.

  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  برچسب ها
  اشتراک
  اطلاع از
  2 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  اناهیتا
  ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت: ۲۱:۰۶

  یعنی میشه یه روزی بیام اینجا و بگم شد… بگم تلاش های ۱۲ سال زندگیت بی ثمر نموند بگم اشک های مامانت بی دلیل نریخت بگم دستای بابات بی دلیل پینه نبست…. یعنی اون روز میرسه؟….. ولی من تنهام در میان انبوهی از کتاب ها و جزوه ها با دلی پر از امید هر چند که من به فال اعتقادی نداشتم ولی حافظ حرف دلم رو زد عین واقعیت راست میگه باید تلاشمو رو صد چندان کنم هدفم بزرگه تلاشمم باید بزرگ باشه… بماند یادگار ۵ بهمن سال ۱۴۰۱ ساعت ۹ شب

  سارا
  پاسخ به  اناهیتا
  ۳ فروردین ۱۴۰۲ ساعت: ۰۰:۴۷

  انشالله میشه

  روشن
  تاریک