غزل شماره ۵۵ – خم زلف تو دام کفر و دین است

دیوان حافظ ۲ دیدگاه
 • غزل شماره ۵۵ از دیوان حافظ – خم زلف تو دام کفر و دین است

  خم زلف تو دام کفر و دین است
  ز کارستان او یک شمه این است

  جمالت معجز حسن است لیکن
  حدیث غمزه‌ات سحر مبین است

  ز چشم شوخ تو جان کی توان برد
  که دایم با کمان اندر کمین است

  بر آن چشم سیه صد آفرین باد
  که در عاشق کشی سحرآفرین است

  عجب علمیست علم هیئت عشق
  که چرخ هشتمش هفتم زمین است

  تو پنداری که بدگو رفت و جان برد
  حسابش با کرام الکاتبین است

  مشو حافظ ز کید زلفش ایمن
  که دل برد و کنون دربند دین است

  پخش صوتی غزل

  تعبیر فال حافظ شما:

  بر سر راه تو دامی پهن شده است که تو باید با هوشیاری بسیار از آن عبور کنی. از آنجایی که او ظاهری بسیار دل پسند و رفتاری بسیار مسحورکننده دارد و در عین حال قصد به دام انداختن تو را در سر دارد باید بسیار عاقلانه و با احتیاط عمل کنی. زیرا اگر در دام او اسیر شوی تمام موقعیتهای خود را از دست خواهی داد. پس به خدا توکل کن و حساب کسانی را که به تو بد کرده اند به خدا واگذار کن و در پی جبران مباش.

  نتیجه تفال به دیوان حافظ:

  ۱- در راه اجرای این نیت، مشکلاتی وجود دارد که نیاز به صبر و حوصله و پایداری است. پس بدون مطالعه عمل نکنید که پشیمانی به بار می آورد.
  ۲- حافظ در بیت پنجم می فرماید:
  * دریافتن شکل و نهاد اختر عشق چه دانش شکفتی است که آسمان هشتم با آن همه بلندیش، در برابر طبقه هفتم زمین است.
  ۳- عده ای دور شما را گرفته اند. در حالیکه همه آنها دوست شما نیستند. بویژه آن شخص تازه به دوران رسیده. به شما حسادت می کند.
  ۴- حیله های زیادی در اینکار وجود دارد که باید کاملاً متوجه و آگاهانه گام بردارید و از پرداخت به حواشی جداً خودداری کنید.
  ۵- نذرهای قبلی را برآورده کنید و سوره مبارکه مریم را از آیه ۲۵ تا ۴۵ را با معنی و با حضور قلب بخوان که گشایش حاصل می شود.
  ۶- به اطرافیان توجه خاص داشته باشید و از تکبر و غرور خودداری کنید. بویژه به پدر و مادر و خواهر و برادر که اخیراً یکی از آنها، سخت از شما رنجیده، دلجویی کنید که دعای او مستجاب می شود. چون انسانی پاک است و قلبی مملو از عشق ائمه اطهار (ع) دارد.
  ۷- در خانه، شخصی شما را دوست دارد ولی شما متاسفانه با او به تندی رفتار می کنید. بدانید که بدگمانی شما، راهی به جایی نمی برد و بهره ای برای شما نخواهد داشت جز اینکه اطرافیان را نسبت به خود بی علاقه کنید. پس دل او را به دست بیاورید که به شما عشق می ورزد.
  ۸- این واقعیتی است که شما به کسی علاقه دارید و تمام فکر و ذکرتان متوجه این نیت است ولی اگر چه او نیز در این فکر می باشد، ولی گاهی انسان از عواقب امور غافل می باشد. پس توکلتان بر خدا باشد و تسبیح حضرت زهرا (س) را بخوانید.
  ۹- شخصی مهربان، با ادب، دانشمند، عاشق، تحصیل علم، زیبا و طناز و در عین حال خوش تیپ هستید. ارزش خود را بدانید ولی متاسفانه، بد اخلاق و عصبانی می شوید. قدری از خود خواهی خود بکاهید و بر صبر و متانت خویش بیفزایید.
  ۱۰- برنده، هر امتیازی را که بتواند بدهد، می دهد جز اینه اصول بنیادی خود را فدا کند اما بازنده به خاطر هراس از دادن امتیاز، به لجاجت خود ادامه می دهد و این درحالی است که اصول و بنیادش رفته رفته از بین می رود.

  همچنین بخوانید:  غزل شماره ۱۸۱ - بعد از این دست من و دامن آن سرو بلند
  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  برچسب ها
  اشتراک
  اطلاع از
  2 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  ناشناس
  ۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت: ۱۳:۰۶

  سلام به دوستان ممنونم از حافظ شیرازی و فالهاش و اون کسی که سایت تاروت رنگی را گذاشته من خیلی فال میگیرم هر روز هر ساعت من خودم شیرازیم و به فال خود حافظ اعتقاد اساسی دارم ولی از بس فال گرفتم همه جور فال برام میاد هم خوبه هم منظورش متوجه نمیشم ولی خیلی دلم میخواد به خواسته و آرزوم و اونی که دوستش دارم برسم دعای هر روزم شده ار نفس دوستان دعا کنید که من زودی های زود به خواسته ام برسم دعای همتون میکنم امیدوارم که همه حاجتروا بشن و هر کسی را که دوست دارن بهش برسن اینشاءالله التماس دعا از همگی.

  ناشناس
  ۲۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت: ۲۲:۳۲

  خدا رحمت کنه حافظ شیرازی رو که مرهمیه روی درد دلهای عاشق
  دوستان لطفاً برام دعا کنید

  روشن
  تاریک