غزل شماره ۷۸ – دیدی که یار جز سر جور و ستم نداشت

دیوان حافظ یک دیدگاه
 • غزل شماره ۷۸ از دیوان حافظ – دیدی که یار جز سر جور و ستم نداشت

  دیدی که یار جز سر جور و ستم نداشت
  بشکست عهد وز غم ما هیچ غم نداشت

  یا رب مگیرش ار چه دل چون کبوترم
  افکند و کشت و عزت صید حرم نداشت

  بر من جفا ز بخت من آمد وگرنه یار
  حاشا که رسم لطف و طریق کرم نداشت

  با این همه هر آن که نه خواری کشید از او
  هر جا که رفت هیچ کسش محترم نداشت

  ساقی بیار باده و با محتسب بگو
  انکار ما مکن که چنین جام جم نداشت

  هر راهرو که ره به حریم درش نبرد
  مسکین برید وادی و ره در حرم نداشت

  حافظ ببر تو گوی فصاحت که مدعی
  هیچش هنر نبود و خبر نیز هم نداشت

  پخش صوتی غزل

  تعبیر فال حافظ شما:

  درست است که یار با تو سر ستم دارد و عهد خود را فراموش کرده است و تو، این همه را از چشم بخت سیاه خود می دانی، اما بدان که این ستمکاری تنها امتحان توست. پس به هوش باش که از این امتحان سرافراز به در آیی و بدان که افتاده عشق نزد همه کس سربلند و سرافراز است. تو از جاده محبت خارج مشو و به عهد خود پایبند باش که او باز خواهد گشت.

  نتیجه تفال به دیوان حافظ:

  ۱- او شما را عاشقانه دوست دارد ولی بیچاره، چگونگی بیان آن را نمی داند. چون در این کار، آموزش لازم را ندیده است. به همین جهت، احساس می کنید که او فردی بد عهد و بی وفاست. در حالیکه او از راز و رمز نکات مهرورزی بی اطلاع می باشد.
  ۲- این نیت قدری اشکال دارد. شاید به آن علت که شما بیش از اندازه از زندگی توقع دارید. خیال می کنید که باید همه چیز برایتان همیشه مهیا باشد در حالیکه چنین چیزی برای هیچ کس امکان ندارد.
  ۳- همه به زندگی شما حسد می ورزند. متاسفانه شما هم ارزش واقعی خود را نمی دانید که دارای خلاقیت های فراوانی هستید. بطوری که به شما اطمینان میدهم اگر اراده کنید، میتوانید کوه را از جا برکنید.
  ۴- برای همه چیزی مقدمه هایی لازم و ضروری است. این نیت هم از آن دسته ای می باشد که باید امکانات آن فراهم شود. در تحصیل، اگر اراده و علاقه را بجای زور و بخاطر این و آن در نظر داشته باشید. موفق خواهید شد.
  ۵- به زودی خبر بسیار مسرت بخشی دریافت می کنید و مژده ای می رسد. مسافرت را توصیه نمی کنم ولی خرید بسیار بجاست اما برای فروش موقعیت مناسب نمی باشد. بیمار خوب نمی شود. گمشده پیدا می شود. با کسی که اظهار ناراحتی کردی، فوری آشتی کن که او آهی آتشین دارد. نذر خود را ادا کن.
  ۶- با کسی آشنا شده ای که بسیار بی وفا و رسوا پیشه می باشد و در عهد شکنی نمونه خاص و عام می باشد. وفاداری شما نسبت به او بیهوده و بی جهت می باشد. بسیار به نفع شما می باشد که از او دوری کنید.
  ۷- زندگی را از درجه جدیدی نگاه کنید و به زندگی لبخند بزنید. از او دلخور شده اید البته بی جهت نمی باشد. او را به خود و خدایش وا بگذارید. مسلما به نفع شماست.

  همچنین بخوانید:  غزل شماره ۷۵ - خواب آن نرگس فتان تو بی چیزی نیست
  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  برچسب ها
  اشتراک
  اطلاع از
  1 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  فاطمه
  ۵ مهر ۱۴۰۲ ساعت: ۲۲:۵۹

  خیلی فال هاتون درست

  روشن
  تاریک