غزل شماره ۹۶ – درد ما را نیست درمان الغیاث

دیوان حافظ یک دیدگاه
 • غزل شماره ۹۶ از دیوان حافظ – درد ما را نیست درمان الغیاث

  درد ما را نیست درمان الغیاث
  هجر ما را نیست پایان الغیاث

  دین و دل بردند و قصد جان کنند
  الغیاث از جور خوبان الغیاث

  در بهای بوسه‌ای جانی طلب
  می‌کنند این دلستانان الغیاث

  خون ما خوردند این کافردلان
  ای مسلمانان چه درمان الغیاث

  همچو حافظ روز و شب بی خویشتن
  گشته‌ام سوزان و گریان الغیاث

  پخش صوتی غزل

  تعبیر فال حافظ شما:

  گرفتاری ها و مشکلات فراوانی به تو روی کرده و بسیار گرفتار و دردمند شده ای طوری که فکر می کنی هیچ کس قادر نیست درد تو را درمان کند و این تو را به شدت نالان و گریان کرده است. بدان که گره گشاینده تمام مشکلات خداست. به او پناه ببر و توسل بجو که مشکل تو حل شدنی است. به قول معروف غیر از مرگ، هر دردی را درمانی است.

  نتیجه تفال به دیوان حافظ:

  ۱- با خود می گویی مدد کنید که برای علاج درد ما درمانی وجود ندارد. این جدایی و هجران هم انتهایی ندارد. از جور ستم این کار به دادم برسید. چرا چنین مغموم و پریشانی ؟ فکرت را به کار بینداز !
  ۲- چرا این قدر آه و ناله سر می دهی. ارزش آن را ندارد که خود را به این امور ناراحت کنی و این همه شکایت داشته باشی. چون جهان محل درد و رنج است و کسی پیروز و موفق خواهد شد که صبور و بردبار باشد. از نیروی عقل و اندیشه و تجربه دیگران بهره بگیرد، بنابراین زمان برای انجام این نیت مناسب نیست. با یکی از آشنایان با تجربه مشورت کن که به نفع شماست.
  ۳- کسی را که در انتظارش هستی، فعلاً نخواهد آمد ! مبلغی از پولی را که ذخیره کرده ای، به یکی از آشنایان که سخت مستحق است، عنایت کن که موجب گشایش حال و افزونی ثروت می گردد. پندی خوش دارم که حضرت رسول اکرم (ص) می فرمایند: “اگر از مردم انتقاد کنی، از تو انتقاد خواهند کرد و اگر مردم را واگذاری، تو را وا می گذارند.”
  ۴- تحول و دگرگونی اساسی در زندگی شما تعبیر خوابی است که دیده اید. نگران نباشید.
  ۵- سفری خوش و سود آور در پیش می باشد. مبارک باشد.
  ۶- خرید و تعدد ساختمان، کاری پسندیده است. تعجیل کن.
  ۷- از خرید اسباب و اثاثیه زاید، صرف نظر کن که پشیمان می شوی.
  ۸- چرا این قدر به آدم های معتاد بها می دهی؟ اندیشه کن!
  ۹- روزگار، دریایی است که کشتی زندگانی ما بر روی آن، به طرف ساحل مقصود می رود. این دریای بزرگ، همیشه در جذر و مد است ! اگر امروز آرام باشد، مسلماً فردا طوفانی خواهد شد.
  ۱۰- بنابراین وقتی آرام است، فرصت را غنیمت بشمارید ! اشخاصی که در نتیجه غفلت، از فرصت استفاده نکردند، در اعماق این دریا فرو رفتند.
  ۱۱- از تردید و دودلی کاری ساخته نیست. پس با اراده ای قوی، حرکت نموده و اقدام کنید. موفقیت همگام شما خواهد بود. بگو مگوی شما با آن دوست، بیهوده بود. چیزیکه در طلب آن می باشید، در دسترس شماست. اراده کنید.

  همچنین بخوانید:  غزل شماره ۲۰۴ - یاد باد آن که نهانت نظری با ما بود
  برای از بین بردن احساس افسردگی چه کاری انجام دهیم؟

  در افسردگی غم به لایه های عمیق زندگی شما نفوذ میکند و اختلالاتی در احساسات و رفتار شما بوجود می اورد. اگر احساس می کنید دچار افسردگی هستید حتما مشکلات خود را برای یک روانشناس متخصص شرح دهید، با کمک او مشکل را ریشه یابی کنید و برای عبور از چالش‌هایتان از مشاور راهکار بگیرید، برای ارتباط با مشاور متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.

  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  برچسب ها
  اشتراک
  اطلاع از
  1 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  ناشناس
  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت: ۱۶:۳۲

  سلام برام دعا کنید هر کاری میکنم یه مشکل جدید پیش میاد تازگی پدرم فوت کرده اصلا از همه لحاظ خسته شدم حتی بیست سال هم ندارم اما کلی مشکل دارم حافظ هم همش میگه درست میشه درست میشه

  روشن
  تاریک