غزل شماره ۹۸ – اگر به مذهب تو خون عاشق است مباح

دیوان حافظ ۲ دیدگاه
 • غزل شماره ۹۸ از دیوان حافظ – اگر به مذهب تو خون عاشق است مباح

  اگر به مذهب تو خون عاشق است مباح
  صلاح ما همه آن است کان تو راست صلاح

  سواد زلف سیاه تو جاعل الظلمات
  بیاض روی چو ماه تو فالق الاصباح

  ز چین زلف کمندت کسی نیافت خلاص
  از آن کمانچه ابرو و تیر چشم نجاح

  ز دیده‌ام شده یک چشمه در کنار روان
  که آشنا نکند در میان آن ملاح

  لب چو آب حیات تو هست قوت جان
  وجود خاکی ما را از اوست ذکر رواح

  بداد لعل لبت بوسه‌ای به صد زاری
  گرفت کام دلم ز او به صد هزار الحاح

  دعای جان تو ورد زبان مشتاقان
  همیشه تا که بود متصل مسا و صباح

  صلاح و توبه و تقوی ز ما مجو حافظ
  ز رند و عاشق و مجنون کسی نیافت صلاح

  پخش صوتی غزل

  تعبیر فال حافظ شما:

  اگر تا این حد به او (به این کار) علاقه مندی پس باید در مقابلش فداکاری بسیار کنی و از «من» بگذری. تو او را بهترین می دانی و به او علاقه و اعتقاد داری پس اگر چنین است باید درمورد تصمیم گیری های او راجع به آینده و زندگی انعطاف بیشتری از خود نشان دهی و بدان او صلاح تو را بسیار خوب می داند.

  نتیجه تفال به دیوان حافظ:

  ۱- اگر صبر داشته باشید و از خرد و عقل کمک بگیرید، آن کار انجام می یابد. نگران نباشید.
  ۲- این نیت از دو جهت قابل تأمل است. برای مثال چون سفیدی صبح ظفر که توام با تحمل رنج و ناراحتی است و دیگری چون ظلمات شب که هجران و دوری از آن بی جهت نیست.
  ۳- تمام آرزویت را جمع کرده ای و گویی انجام آن تمام زندگی شماست. امید و آرزویت را در انجام این نیت خلاصه کرده ای ولی بدان که در این روزگار، کسی از کمند زلفش در امان نبوده است. هر کسی را به نحوی شکار خود کرده است. مواظب باش. شکار آسانی نباشی زیرا از این طلقه فلاح و صلاح بر نمی آید.
  ۴- برای انجام این کار، طرف مقابل در فکر رنج توست و هزاران مکر و حیله بکار می بندد. مواظب و مراقب باش که فریب نخوری. او بسیار چرب زبان است.
  ۵- این معامله اگر با زیرکی انجام گیرد، بد نیست اما زیاد هم عمل راحتی نمی باشد.
  ۶- انسان بدون فکر و اندیشه، زیانکار است و برای انسان با اراده، پیروزی در یک قدمی اوست.
  ۷- فرزند موفق می شود. برادر زیان می یابد. خواهر خوشبخت اما پدر بیمار می شود. مادر را حادثه ای پیش خواهد آمد که نگران کننده نیست.
  ۸- برای ازدواج زمان مناسب نمی باشد. طلاق عملی است. خرید بسیار سودآور ولی فروش زود است.
  ۹- اگر می خواهید خوشبخت باشید، خیلی چیزها را در این راه فدا کنید ولی اگر در دام خود پرستی افتاده باشید، این کار از شما ساخته نیست. مانند کودکی بازی گوش نباشید که همه چیز خود را بر سر نقش و نگار و ظاهر آن چیز گذارید.
  ۱۰- حرکتی سازنده در جریان می باشد. از آن بهره بگیرید و اقدام کنید.
  ۱۱- گمشده ای دارید که نیاز به زمان دارد. فرزندی در راه است که پا قدمش مبارک خوهد بود. از پیشامد ناگواری رهایی یافته اید، به شکرانه آن نذری که کرده اید، ادا کنید. به سفر زیارتی می روید.
  ۱۲- اصولاً شخصی عارف و اهل دل می باشید. اگر ایمان عارفانه خود را چون حضرت حافظ پرورش دهید، به مقامی بلند می رسید. اهل عشق و عرفان هستید ولی متاسفانه بی حوصله اید. پس سعی کنید بر اعصاب خود مسلط باشید.

  همچنین بخوانید:  غزل شماره ۳۵۸ - غم زمانه که هیچش کران نمی‌بینم
  برای از بین بردن احساس افسردگی چه کاری انجام دهیم؟

  در افسردگی غم به لایه های عمیق زندگی شما نفوذ میکند و اختلالاتی در احساسات و رفتار شما بوجود می اورد. اگر احساس می کنید دچار افسردگی هستید حتما مشکلات خود را برای یک روانشناس متخصص شرح دهید، با کمک او مشکل را ریشه یابی کنید و برای عبور از چالش‌هایتان از مشاور راهکار بگیرید، برای ارتباط با مشاور متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.

  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  برچسب ها
  اشتراک
  اطلاع از
  2 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  فرزاد اصلانی
  ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت: ۱۴:۳۳

  سلام سالهاست که اون لحطه ها که گوش دلمون تیز و تشنه لسان الغیب میشه و کتابمان نیست تاروت رنگی هست خواستم که که از صمیم قلب از همه شما تشکر کنم و عرض ادب و احترام ولی هیچ ام هیچ نتوانم بگو جز شکر و سپاس بودنش و بودنتان از اون یکی که یگانه معبودمان
  لطفا برای این که شادی بی سبب که تا خودش نخواهد نمیشه به کسی داد و وصف کرد …. خلاصه آیه ۹ یس چه بگوی چه نگوی یکسان است اما مادر است دیگر چه کنم با دل خویش لطفا هواه خواه توام جانا میدانم که میدانی……

  ناشناس
  پاسخ به  فرزاد اصلانی
  ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت: ۰۰:۲۰

  بعضی مواقع حوادث چیزهای بسیار وحشتناکی برای ما می باشند زن بچه نعمت بسیار خوبی ایست که هرگز حاضر به ترک انها نبودم و نخواهم بود. فقط منتظرم دست غیبی پروردگارم

  روشن
  تاریک