روز معلم سال ۱۴۰۱

ایرانی یک دیدگاه
 • روز معلم

  روز معلم
  در سطح بین المللی روز ۵ اکتبر [۱۳ مهر] و در ایران روز ۱۲ اردیبهشت روز هر سال معلم نامیده شده است.
  سابقه این نام گذاری به قبل از انقلاب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۷ باز می گردد و مناسبت این نام گذاری، به قتل رسیدن یکی از معلمان به نام ابوالحسن خانعلی در روز ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۴۰ در هنگام تجمعی اعتراض آمیز در میدان بهارستان است.
  بعد از انقلاب نیز در سال ۱۳۵۸ روز ۱۱ اردیبهشت، شهید مرتضی مطهری هم ترور شد و یک روز پس از ترور وی روز ۱۲ اردیبهشت مجددا به مناسبت روز معلم نام گرفت.

  ابوالحسن خانعلی

  ✍️ابوالحسن خانعلی اهل یکی از توابع استان تهران به نام کن (تهران) بود. وی به عنوان دبیر فسلفه و عربی در دبیرستان جامی و شریف تدریس می کرد. خانعلی با مدرک لیسانس در سال ۱۳۳۵ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و هم زمان با تدریس، دوره دکترای فلسفه را در دانشگاه تهران گذارند. لازم به ذکر است که خانعلی هیچ گرایش حزبی نداشته است و همه احزاب هم وی را تجلیل کردند.
  وی در یک درگیری با اصابت یک گلوله به پیشانی اش به قتل رسید. پس از مرگش در روز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۴۰ جنازه وی از بیمارستان بازرگان به مسجد اسکندری منتقل شد و “یکصد معلم” دور جنازه را گرفتند تا به دست حکومت نیفتد.

  تجمع معلمان در بهارستان

  ✍️معلمان به علت کم بودن حقوق و رسیدگی نشدن به اوضاع آنها در میدان بهارستان دست به اعتراض و تجمع زدند. آنها بارها درخواست خود را مسالمت آمیز و قانونی بیان کرده بودند، اما هیچ توجهی از جانب دولت و سران دریافت نشده بود.
  ماموران نظام شاهنشاهی برای متفرق کردن معلمان و جلوگیری از تجمع آنان از ماشین آب پاش استفاده کردند، اما معلمان با اینکه سر تا پای آنها خیس از آب بود، در جای خود باقی ماندند و متفرق نشدند. ردیف اول معلمان زن بودند و بیشتر از آقایان در معرض خیس شدن قرار داشتند. معلمان سعی کردند ماشین را واژگون کنند و طی این تلاش ها مأموران با معلمان درگیر شدند. با شدت گرفتن این درگیری، مأموران قصد داشتند با استفاده باتوم و تیراندازی هوایی معترضان را آرام و پراکنده سازند. در این اتفاق سه نفر به علت تیر اندازی و حمله با سر نیزه و چاقو مجروح و زخمی شدند و متأسفانه یکی از این گلوله ها مستقیما به پیشانی یک معلم جوان به نام ابوالحسن خانعلی نشست.
  این درگیری ها با مرگ خانعلی پایان نیافت و همچنان معلمان به تجمع و اعتصاب مقابل مجلس ادامه دادند. همچنین دانشجویان و قشرهای حمایت گر دیگر به آنها پیوستند. معلمان اعلام کرده بودند که تا زمان رسیدگی به حق و مطالبات شان دست از اعتصاب و تجمع بر نخواهند داشت.

  همچنین بخوانید:  تقویم سال ۱۳۹۸ در یک نگاه به همراه مناسبت ها و تعطیلی ها

  روز معلم در سایر کشور ها

  ✔️کره جنوبی

  در کشور کره جنوبی روز ۱۵ مه، روز معلم است. علت نام گذاری این روز در این کشور، بازدید اعضای تیم جوانان صلیب سرخ از معلم سابق خود در بیمارستان است. بعد ها مناسبت این روز به تولد “سوجونگ کبیر” تغییر پیدا کرد.

  ✔️فرانسه

  در فرانسه، مهد تمدن اروپا، روزی با این نام وجود ندارد.

  ✔️ارمنستان

  در ارمنستان روز ۴ اکتبر، روز معلم است. در ابتدا هر سال اولین یک شنبه اکتبر را به این مناسبت جشن می گرفتند. اما اخیرا طبق تصمیم مجلس نمایندگان ارمنستان این روز به ۴ اکتبر تغییر یافت.

  ✔️آرژانتین

  در آرژانتین، ۱۱ سپتامبر به این مناسبت ثبت شده است. علت آن هم به افتخار بزرگداشت “دومینگو فاستینو سارمینتو”، هفتمین رییس جمهور آرژانتین که در سال ۱۸۸۸ در آسونسیون در گذشت.

  ✔️ایالات متحده

  در ایالات متحده اولین سه شنبه ماه مه را با عنوان تکریم و قدر دانی از زحمات معلمان جشن می گیرند، اما هفته اول ماه مه را به طور کلی هفته معلم می نامند. تاریخچه ثبت روزی به نام معلم، به تلاش های “رایان کراگ” معلم ویسکانسین در سال ۱۹۴۴ باز می گردد.

  ✔️هند

  در هند هم روز معلم در تاریخ ۵ سپتامبر هر سال جشن گرفته می شود. این روز مصادف است با سالروز تولد “سارولی راکریشنا” رییس جمهوری سابق هند که اعتقادات او تحولی عظیم در آموزش و پرورش ایجاد کرد.

  ✔️ترکیه

  در کشور ترکیه روز معلم در تاریخ ۲۴ نوامبر ثبت شده است. “مصطفی کمال آتاتورک” اعتقاد داشت که نسل جدید در نژاد تورک توسط معلمان تربیت می شوند.

  همچنین بخوانید:  تقویم سال ۱۴۰۰ به همراه مناسبت ها و تعطیلی ها

  ✔️برزیل

  روز معلم در برزیل ۱۵ اکتبر است. از سال ۱۹۶۳ هر سال در این تاریخ به مناسبت ساخت مدارس ابتدایی، جشنی تحت عنوان روز معلم برگزار می شود.

  ✔️چین

  کشور چین تاریخ ۱۰ سپتامبر را به روز معلم اختصاص داده است. در این روز مردم چین با هدیه دادن و یا کارت تبریک از معلمان خود قدر دانی می کنند و با رسم و مراسم ویژه ای به دیدار معلمان خود در مناطق تحصیلی می روند. درباره علت برگزیدن این تاریخ برای این مراسم هیچ گاه توضیح داده نشده است.

  ✔️استرالیا

  در استرالیا آخرین جمعه ماه اکتبر، روز معلم نامیده شده است.

  برای از بین بردن احساس افسردگی چه کاری انجام دهیم؟

  در افسردگی غم به لایه های عمیق زندگی شما نفوذ میکند و اختلالاتی در احساسات و رفتار شما بوجود می اورد. اگر احساس می کنید دچار افسردگی هستید حتما مشکلات خود را برای یک روانشناس متخصص شرح دهید، با کمک او مشکل را ریشه یابی کنید و برای عبور از چالش‌هایتان از مشاور راهکار بگیرید، برای ارتباط با مشاور متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.

  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  اشتراک
  اطلاع از
  1 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  Arezo#
  ۲۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت: ۲۱:۰۷

  عه تولد من با روز جهانی معلم توی یه روزه :))) ۱۳ مهر

  روشن
  تاریک