تعبیر خواب و هر آنچه باید درباره آن بدانید

تعبیر خواب بدون دیدگاه
 • برخی مواقع ما خواب هایی می بینیم که بسیار ما را پریشان و بهم ریخته می کند. در این موقع افکار منفی ما را احاطه می کند که آیا این خواب پیامی برای من دارد یا خیر؟ دوست داریم بداینم که تعبیر و یا پیام این خواب چه بوده است.

  ابتدا لازم به ذکر است که قبل از شروع مقاله، این نکته را به شما یاد آور شویم که تمام خواب هایی که شاید ما را مضطرب و آشفته می کنند، تعبیر بدی ندارند. برای مثال ما در دنیای بیداری از مرگ، تابوت، مرده، برخی حیوانات و… می ترسیم. در خواب هم هنگام مواجه شدن با این موارد، بسیار می ترسیم و حتی ممکن است از خواب بپریم. در اینباره باید بگوییم که معبران ترس در خواب را خوب می دانند و همچنین تعبیر دیدن مرده و یا تابوت قطعا به معنای مرگ و از دست دادن کسی نخواهد بود.

  پس ما برای آشنایی شما عزیزان با تعبیر خواب و اینکه اصلا چه خواب هایی تعبیر دارند، مطالبی را دسته بندی کرده ایم. در ادامه برای یافتن پاسخ سوالات خود در این باره، با تاروت رنگی همراه باشید.

  خواب چیست؟

  خواب و رویا

  خواب حالتی از زندگی انسان است که در آن فرد توانایی کنترل محیط فیزیکی را ندارد و سطح هوشیاری وی بسیار کاهش پیدا می کند. تمامی عضلات بدن و حواس پنج گانه انسان در خواب غیر فعال می شوند، به نحوی که به جای حس بینایی، تَوَهم های بینایی ایجاد می شوند.

  خواب در بین تمام موجودات دنیای هستی مثل پستانداران، پرندگان، آبزیان و دیگر جانواران نیز به همین شکل وجود دارد. از مزایا و فواید خواب می توان به سلامتی و بازسازی سیستم اعصاب و روان، سیستم ایمنی و سیستم عضلانی-اسکلتی اشاره کرد. در حالت خواب، روح از بدن انسان جدا شده و به سمت عالم بالا و آسمان حرکت می کند. هر آنچه که روح در این سیر و سیاحت می بیند، به شکل خواب در ذهن وی مجسم خواهد شد.

  معرفی انواع خواب

  خواب های انسان به چند دسته کلی تقسیم می شوند:

  نوع اول، برخی خواب ها هستند که از افکار و تخیلات انسان در دنیای بیداری منشأ می گیرند؛ به عبارتی فرد مشغله و دغدغه های طول روز خود را، شب به صورت خواب مشاهده می کنند.

  نوع دوم، برخی دیگر از خواب ها نیز نتیجه غلبه مزاج و طبع در انسان ها هستند. برای مثال، افرادی که مزاج گرم تری دارند بیشتر خواب هایشان با محتوای آتش و حمام و گرما و… در ارتباط است.

  همچنین بخوانید:  💤 تعبیر خواب با کارت های تاروت کبیر

  نوع سوم، خواب هایی هستند که ناشی از وسوسه های شیطانی باشند.

  نوع چهارم، برخی از خواب ها از سمت پروردگار است و در واقع رویاهای شایسته و صادقی هستند که به فرد بشارت امر خیر و یا راهنمایی می کنند. به این دسته رویای صادقانه نیز گفته می شود.

  نوع پنجم، آن دسته از خواب هایی را شامل می شود که ناشی از طرز خوابیدن شخص است. مثل خواب انسان جنب، خواب اول شب، خواب فردی که در روز زیاد خوابیده و یا زیاد غذا خورده باشد و…

  کدام خواب ها تعبیر دارند؟

  خواب های دسته اول، دوم و پنجم تعبیر ندارند، فقط دسته چهارم قابل تعبیر می باشد و می توانیم به آنها اهیمت دهیم.

  خواب های دسته چهارم دو نوع می باشد. بعضی از آن خواب ها به قدری واضح و روشن است که به تعبیر نیازی ندارند. انسان این خواب چیزی را در خواب می بیند و عینا برای او اتفاق می افتد؛ اما یرخی از خواب ها واضح نیستند و بایستی تعبیر شود. لازم به ذکر است که هر کسی نمی تواند خواب تعبیر کند و باید حتما علم این کار را بداند.

  تعبیر چه خواب هایی را باید جدی گرفت؟

  تعبیر خواب چیست

  طبق نظریات گفته شده، خواب هایی که انتهای شب و بعد از نماز صبح دیده می شوند، تعبیر صحیح تر و صادقانه تری دارند.

  چه خواب هایی تعبیر ندارند؟

  سه دسته از خواب ها تعبیر ندارند:

  اولین دسته، خواب هایی هستند که ناشی و زاییده از افکار و تخیلات انسان هستند.

  دومین دسته، خواب هایی که نتیجه غلبه مزاج بر انسان هستند.

  سومین دسته، خواب هایی که ناشی از حالت خوابیدن انسان باشند نیز تعبیر ندارند.

  آیا زمان و وقت خواب دیدن هم مهم است؟

  زمان دیدن خواب (مانند ابتدا، اواسط و یا انتهای شب و یا بعد از نماز صبح) یکی از مهم ترین موارد در صادق و یا کاذب بودن خواب شماست. رویاهای صادقانه (رویاهایی که تعبیر دارند) معمولا در بازه زمانی پس از نیمه شب تا اذان صبح رخ می دهد. خواب هایی که بعد از نماز صبح دیده می شوند، تعبیر ندارند.

  البته بایستی بگوییم که با توجه به شرایط روحی انسان ها، نمی توان به طور قطعی خواب های بعد از نماز صبح را رد کرد؛ چه بسا که فصول سال نیز در تعبیر موثرند. برای مثال اگر فردی در پاییز خواب ببیند که درختان میوه داده اند، تعبیر چنین خوابی، ضرر و خسارت است؛ اما اگر در بهار دید، تعبیرش سود و منفعت است.

  همچنین بخوانید:  💤 تعبیر خواب با کارت های تاروت کبیر

  ابن سیرین در این باره گفته است:

  خوابی که در ابتدای شب دیده شود، تعبیرش بیست سال بعد پدیدار خواهد شد.

  خوابی که آخر شب دیده شود، غالبا زود و در وعده های نزدیک ظاهر می شود.

  خوابی که بعد از طلوع صبح دیده شود، سی تا چهل روز بعد تعبیرش به وقوع می پیوندد.

  خواب های صادقانه نیز بر اساس ساعت خواب می باشند:

  ساعت صحت تعبیر
  ۱۰-۶ شب خواب نزدیک مغرب صحت ندارد و فاقد تعبیر می باشد. اصولا خواب در این زمان ناشی از خوردن غذا می باشد. همچنین تا یک سوم از شب هم به همین صورت می باشد.
  ۱۰شب-۲صبح در نیمه شب اگر خواب بیننده، سیر نباشد و غذا نخورده باشد، از یک تا پنجاه سال تعبیر می شود.
  ۲صبح-۵/۴صبح در یک سوم آخر شب خواب صحت دارد و از ۱۵ روز تا دوماه تعبیر می شود.
  ۵/۴ صبح به هنگام سپیده دم از یک روز تا یک هفته تعبیر دارد.
  ۶صبح در بالا آمدن خورشید در همان روز تعبیر خواهد شد.
  ۱۰ صبح در هنگام اذان ظهر تا نهایت دو روز بعد تعبیر خواهد شد.

  آیا خواب زن و مرد متفاوت است؟

  حتما جمله “خواب زن چپه” را شنیده اید! باید بگوییم که کاملا غلط است و خواب زن و مرد تفاوتی ندارد. در واقع این عبارت تحریف و برداشتی غلط از “خواب ظن چپه” می باشد.

  “ظن” به معنای توهم، گمان و شک می باشد. “خواب ظن” هم معنایش خوابی است که بر اساس شک و گمان شکل می گیرد. اصولا چنین خوابی بر پایه موارد زیر می باشد:

  زمانی که ذهن درگیر چیزی باشد.

  اگر طی روز مشغله و موضوعات زیادی پیش آمده باشد.

  چنان چه مشکل و موضوع حل نشده در فکر داشته باشید.

  پس خوابی که ناشی از این موارد است، فاقد تعبیر می باشد و به اصطلاح “خواب ظن” می گویییم. پس این عقیده دیرینه که خواب زن چپ می باشد، کاملا رد و چنین سخنی از روی عدم آگاهی می باشد.

  آیا شغل افراد در تعبیر خواب آنان موثر است؟

  شغل و حرفه افراد نیز یکی دیگر از موارد موثر در تعبیر و تفسیر خواب یک شخص است. برای مثال اگر کسی که شاغل است در خواب دید شیر می نوشد، تعبیرش برای وی دارایی و ثروت است؛ اما اگر کسی که دانشجو و طالب علم است این خواب را ببیند، پس علم و دانایی او افزایش پیدا می کند.

  به طور کلی اگر بخواهیم بررسی کنیم، تشخیص رویای صادقانه از رویای کاذب بسیار کار سخت و پیچیده ای است. همچنین تعبیر یک خواب را نمی توان برای همه یکسان و مشابه دانست. بسته به ویژگی های روحی و شخصیتی هر فرد، تعبیر رویاها و خواب هایش نیز متفاوت خواهد بود.

  همچنین بخوانید:  💤 تعبیر خواب با کارت های تاروت کبیر

  و در آخر خواب های خود را برای کسی تعریف نکنید!

  عصر پیامبر (صلی الله علیه و آله) بود، زنى شوهرش به سفر رفت، او در غیاب شوهر، خوابى دید و به حضور رسول خدا آمد و گفت: در خواب دیدم تنه درخت خرما در خانه ام شکسته شد. پیامبر به او فرمود: شوهرت با سلامتى باز مى گردد. پس از مدتى شوهرش، با سلامتى بازگشت. بار دیگر شوهر او به سفر رفت، و او همان خواب را دید و نزد پیامبر رفت و خواب خود را گفت، پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: شوهرت سالم باز مى گردد. پس از مدتى شوهرش با سلامتى بازگشت.

  بار سوم شوهر او سفر کرد، آن زن همان خواب را دید، وقتى که بیدار شد اینبار خدمت پیامبر نرفت، همان اطراف مرد چپ دستى را دید و خواب خود را براى او نقل کرد، آن مرد گفت: واى! شوهرت میمیرد! این خبر به پیامبر صلی الله علیه و اله رسید، پیامبر فرمود: الا کان عبر لها خیرا: آیا او نمى توانست خواب آن زن را تعبیر نیک کند؟ ( چرا تعبیر نیک نکرد؟) بر طبق روایات خواب آنگونه که تعبیر می شود، اتفاق می افتد. پس هرگاه یکی از شما خوابی را دید آن را به جز نزد عالم و یا ناصحی بازگو ننماید. پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمود: کسى که خواب دیده، خواب او بر فراز او به صورت پرنده است تا آن هنگام که تعبیر نشده است، اما هنگام که تعبیر شد، آن پرنده سقوط مى کند (هر گونه که تعبیر شد ممکن است همان گونه اتفاق بیفتد)

  بنابراین خواب خود را جز براى آن کسى که دوست صمیمى تو است و یا تعبیر خواب مى داند، براى هر کس نقل نکن. و در جای دیگر فرمود: خواب خود را براى هیچکس جز مؤمنى که دور از حسادت است، نقل نکن. تعبیر بعضى از خوابها، فورى، یا پس از ساعاتى، آشکار مى شود، ولى تعبیر بعضى از خوابها ممکن است سالها یا دهها سال بعد از خواب دیدن، واقع گردد. مثلا تعبیر خواب حضرت یوسف (که در خواب دید یازده ستاره و ماه و خورشید او را سجده مى کنند) بعد از چهل سال آشکار شد.

  برخی از مشهور ترین معبران جهان

  در زیر لیست مشهورترین معبران جهان را برای شما دوستان عزیز تاروت رنگی نمایش می دهیم. کافیست بر روی نام معبر کلیک کنید تا تعبیرهای آنها برای شما نمایش داده شود.

  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  برچسب ها
  اشتراک
  اطلاع از
  0 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  روشن
  تاریک