خواص روغن اسطوخودوس و کاربردهای آن در خانه

خوراکی ها و گیاهان بدون دیدگاه
 • خواص روغن اسطوخودوس برای درمان بیماری ها

  امروزه اسانس روغن اسطوخودوس یکی از اسانس های روغن پراستفاده در سراسر جهان است، اما در واقع خواص این گیاه ۲۵۰۰ سال قبل کشف شد.

  خواص روغن اسطوخودوس بخاطر داشتن قدرت آنتی اکسیدان، ضد باکتری، آرام بخشی، کاهش استرس و ضد افسردگی بیشمار بوده و طی قرن های متمادی در صنعت آرایشی و درمانی مورد استفاده قرار گرفته است.

  مصریان از اسطوخودوس برای مومیایی کردن و بعنوان عطر استفاده می کردند.

  در حقیقت، گفته می شود که وقتی معبد پادشاه توت در سال ۱۹۲۳ باز شد، عطر اسطوخودوس هنوز بعد از ۳۰۰۰ سال قابل استشمام بود.

  متون مربوط به رایحه درمانی های اولیه و امروزی، اسطوخودوس را بعنوان یک اسانس روغن ضد باکتری می شناسند.

  برگ ها و ساقه های این گیاه در آماده نمودن دمنوش برای درمان بیماری های سیستم گوارشی و رماتیسم مورد استفاده قرار گرفته و ارزش گیاه بخاطر اهداف آرایشی آن بود.

  رومیان از روغن اسطوخودوس برای استحمام، پخت و پز و خوشبو کردن هوا استفاده می کردند.

  در انجیل، اسطوخودوس در میان گیاهان خوشبویی قرار گرفته که برای درمان و روغن مالی استفاده می شده است.

  خواص روغن اسطوخودوس

  خواص روغن اسطوخودوس

  امروزه، خواص روغن اسطوخودوس برای بدن عبارتند از:

  • کاهش نگرانی و استرس های احساسی
  • حفاظت در برابر علائم دیابت
  • بهبود کارایی مغز
  • کمک به درمان سوختگی و زخم ها
  • بهبود خواب
  • حفظ رنگ چهره و کاهش آکنه
  • کند کردن روند بالا رفتن سن با داشتن آنتی اکسیدان های قوی
  • کاهش درد
  • کاهش سردرد

  از آنجایی که روغن اسطوخودوس دارای ویژگی های فراوانی بوده و برای استفاده مستقیم روی پوست کفایت می کند، این روغن را برای کسانی که جدیدا شروع به استفاده از اسانس های روغن برای سلامتی خود کرده اند توصیه می کنم.

  علم به تازگی شروع به ارزیابی دامنه گسترده ای از مزایای سلامتی روغن این گیاه نموده است، اما درحال حاضر شواهد بسیار زیادی از قابلیت های شگفت انگیز این روغن وجود دارد.

  برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید.

  خواص روغن اسطوخودوس

  روغن اسطوخودوس خواص بسیار زیادی دارد که در زیر اشاره می کنیم:

  خاصیت آنتی اکسیدانی

  رادیکال های آزاد مانند تاکسین، مواد شیمیایی و آلاینده ها احتمالا خطرناک ترین و شایع ترین فاکتورهای ریسک برای هرگونه بیماری هستند که امروزه بروی زندگی مردم تاثیر گذاشته است.

  رادیکال های آزاد مسئول افت سیستم ایمنی بدن بوده و می توانند سبب آسیب های باورنکردنی در بدن شما شوند.

  واکنش طبیعی بدن به آسیب رادیکال آزاد، ایجاد نمودن آنزیم های آنتی اکسیدان و مخصوصا گلوتاتیون، کاتالاس و سوپراکسید دیسموتاس (SOD) است، که سبب جلوگیری از آسیب رسانی رادیکال های آزاد می شود.

  متاسفانه، با زیاد شدن رادیکال های آزاد، بدن دچار کمبود آنتی اکسیدان خواهد شد، این موضوع بخاطر رژیم غذایی اشتباه و قرار گیری در معرض مواد سمی در امریکا شایع شده است.

  خوشبختانه اسانس روغن اسطوخودوس آنتی اکسیدانی طبیعی است که سبب پیشگیری و به عقب راندن بیماری می شود.

  طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شده و در ژورنال درمان گیاهی منتشر شد، مشخص گردید که روغن اسطوخودوس فعالیت قوی ترین آنتی اکسیدان های بدن یعنی گلوتاتیون، کاتالاس و SOD را افزایش می دهد.

  مطالعات اخیر هم گویای همین نتایج هستند، در نتیجه، اسطوخودوس دارای واکنش آنتی اکسیدانی است که به جلوگیری و به عقب راندن استرس اکسیداتیو کمک قابل توجهی می کند.

  درمان طبیعی دیابت

  در سال ۲۰۱۴ دانشمندان تونسی اقدام به تکمیل کاری شگفت انگیز نمودند:

  آزمایش تاثیرات اسانس روغن اسطوخودوس بروی قند خون و اینکه آیا این گیاه می تواند سبب بهبود دیابت بصورت طبیعی شود یا خیر.

  طی یک مطالعه ۱۵ روزه که بر روی حیوانات انجام شد، محققان شاهد نتایج کاملا شگفت انگیزی بودند.

  بصورت خلاصه، درمان از طریق روغن اسانس اسطوخودوس سبب محافظت از بدن دربرابر علائم دیابت بود که در ادامه به آنها اشاره شده است:

  • افزایش گلوکز خون (علامت دیابت)
  • اختلالات متابولیسمی (مخصوصا متابولیسم چاقی)
  • افزایش وزن
  • نقصان آنتی اکسیدانی در کبد و کلیه
  • نقص در عملکرد کبد و کلیه
  • لیپوپراکسید کبد و کلیه (وقتی رادیکال های آزاد مولکول های ضروری چربی را از غشای سلولی می ربایند)

  اگرچه برای درک کامل قابلیت روغن اسطوخودوس در درمان و به عقب راندن دیابت نیاز به مطالعات بیشتری است، اما نتایج این مطالعه نشان دهنده خاصیت بالقوه درمانی اسطوخودوس می باشد.

  بمنظور استفاده از روغن اسطوخودوس در درمان دیابت، آن را بصورت موضعی بروی گردن و سینه بمالید و یا رایحه آن را در منزل افشانده و یا برای بهره مندی از خاصیت سلامتی آن، این گیاه را بصورت مکمل استفاده کنید.

  بهبود طبع و کاهش استرس

  در سال های اخیر، روغن اسطوخودوس بدلیل دارا بودن قابلیت منحصر بفردش در حفاظت از آسیب های عصبی، بعنوان یک پایه درمانی مطرح شده است.

  اسطوخودوس بصورت سنتی برای درمان مشکلات عصبی مانند میگرن، استرس، اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار می گرفته است، بنابراین مشاهده اینکه تحقیقات علمی در نهایت به سمت تاریخ کشیده شده اند، هیجان انگیز است.

  در سال ۲۰۱۳، مطالعه ای بر پایه شواهد که در مجله بین المللی روانپزشکی در فعالیت های بالینی منتشر شد، نشان داد که استفاده از ۸۰ میلی گرم روغن اسطوخودوس در قالب کپسول و بصورت مکمل می تواند سبب کاهش اضطراب، مشکلات خواب و افسردگی شود.

  همچنین بخوانید:  بادام و هرآنچه که باید درباره آن بدانید!

  بعلاوه، در این مطالعه هیچ گونه عوارض جانبی، فعل و انفعالات دارویی یا علائم بازگیری در رابطه با استفاده از روغن اسطوخودوس مشاهده نشد.

  مجله بین المللی عصب-روانشناسی مطالعه ای انسانی را در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد که طی آن مشخص شد که سیلکسان (که با نام آماده سازی روغن اسطوخودوس نیز شناخته می شود)، در مقابله با اختلال نگرانی تعمیم یافته (GAD) نسبت به داروهای ضد افسردگی و داروی تجویز شده پاروکستین بسیار موثرتر است.

  پس از درمان، عوارض جانبی و علائم ترک این گیاه در آزمایش صفر گزارش شد.

  در مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، ۲۸ زن با ریسک بالای پس از زایمان مورد آزمایش قرار گرفته و مشخص شد که با انتشار رایحه اسطوخودوس در منزل به مدت ۴ هفته، میزان افسردگی پس از زایمان و اختلالات نگرانی رایحه درمانی اسطوخودوس، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

  روغن اسطوخودوس همچنین سبب بهبود علائم اختلال استرسی پس از آسیب روانی PTSD می شود.

  ۸۰ میلی گرم از روغن اسطوخودوس در روز سبب کاهش ۳۳ درصدی افسردگی شده و به تدریج اختلالات خواب، خلق و خو و وضعیت کلی سلامتی را در ۴۷% افرادی که از PTSD رنج می برند را کاهش می دهد.

  برای کاهش استرس و بهبود خواب، یک پخش کننده را در اتاق خواب قرار داده و موقع خواب روغن اسطوخودس را در آن بیفشانید، یا می توانید آن را در اتاق پذیرایی قرار داده و در هنگام استراحت و مطالعه از رایحه آن استفاده کنید.

  همچنین می توانید برای بهره مندی از خواص مشابه، روغن اسطوخودوس را مستقیما پشت گوش بمالید.

  افزایش عملکرد مغز

  مزایای عصبی روغن اسطوخودوس سبب توقف توانایی آن در درمان افسردگی و تقویت خلق و خو نمی شود.

  مطالعات همچنین نشان می دهند که روغن اسطوخودوس درمانی طبیعی برای بیماری آلزایمر است.

  مطالعاتی که بر روی موش ها انجام شد، نشان داد که استنشاق بوی روغن اسانس اسطوخودوس می تواند سبب جلوگیری از استرس اکسیداتیو مغز شده و نقص شناختی را بهبود ببخشد.

  همچنین در سال ۲۰۱۲، مجله سوئیسی مولکول ها، نتایج مطالعه ای را منتشر نمود که گویای نتایج شگفت انگیز استفاده از روغن اسطوخودوس در درمان قابل اطمینان اختلال عملکرد های عصبی مانند سکته مغری بود.

  به اعتقاد محققان، تاثیرات عصب محافظتی اسطوخودوس بعلت ویژگی های آنتی اکسیدانی آن است.

  برای حفاظت از سیستم عصبی می توانید مقداری از روغن اسطوخودوس را در خانه افشانده، آن را مستقیما استشمام نموده و یا بصورت موضعی به پشت گردن بمالید.

  بهبود سوختگی و بریدگی

  روغن اسطوخودوس طی قرن ها بخاطر ویژگی های ضد میکروبی شناخته شده و برای جلوگیری از عفونت های مختلف و مبارزه با اختلالات باکتری و قارچی استفاده می شود.

  در حقیقت، تاکنون ۱۰۰ مطالعه در زمینه بررسی این خواص اسطوخودوس بارها و بارها انجام شده است.

  تحقیقات نشان می دهد که روغن اسطوخودوس سبب افزایش سرعت بهبود سوختگی، بریدگی، خراش ها و زخم ها می شود، قسمت اعظم این خاصیت بخاطر ترکیبات ضد میکروبی آن است.

  مطالعه ای که در درمان تکمیلی و جایگزین براساس شواهد منتشر شد، به ارزیابی افزایش قابلیت ضد باکتری اسطوخودوس در حالت ترکیب شدن با سایر روغن های اسانس مانند میخک، دارچین و درخت چای پرداخت.

  محققان به این نتیجه رسیدند که نسبت یک به یک این روغن ها تاثیر شگرفی در مقابله با کاندیدا آلبیکانس و استف اورئوس دارد، که دو دلیل عمده در بسیاری از عفونت های باکتریایی و قارچی می باشند و منجر به ذات الریه تنفسی و قارچ های پوستی می شود.

  در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ بروی موش ها انجام شد، مشخص گردید که روغن اسطوخودوس با ایجاد یک بافت روی پوست (بافتی سطح درحال بهبود روی پوست) سبب بهبود زخم در مرحله اولیه و پیوند کلاژن می شود.

  قسمت زخم شده که با روغن اسطوخودوس درمان شده بود، در مقایسه با گروه کنترل کاهش قابل توجهی داشت.

  برای بهبود بریدگی و زخم، خراشیدگی و سوختگی ۳-۵ قطره از روغن اسطوخودوس را با یک دوم قاشق چایخوری روغن نارگیل مخلوط کرده و ترکیب را روی قسمت مورد نظر بمالید.

  برای این کار می توانید از انگشت خود یا یک تکه پنبه استفاده کنید.

  سلامتی پوست و مو

  ترکیب روغن اسطوخودوس با یک روغن دیگر مانند نارگیل، جوجوبا یا هسته انگور می تواند بعلت دارا بودن خاصیت ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی، خواص های عمده ای برای پوست داشته باشد.

  استفاده موضعی از روغن اسطووخدوس سبب بهبود بسیاری از مشکلات پوستی از زخم های دهانی گرفته تا واکنش های آلرژیک، جوش و لک های گذر سن می شود.

  خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن سبب بهتر شدن مشکلات پوستی و به تعویق انداختن علائم گذر سن می شود.

  بمنظور استفاده از روغن اسطوخودوس بروی پوست، ۳-۴ قطره از آن را با یک دوم قاشق چای خوری روغن نارگیل یا جوجوبا مخلوط کرده و ترکیب را در مکان مورد نظر ماساژ دهید.

  همچنین می توانید این روغن را به مایع شستشوی صورت و بدن خود اضافه کنید.

  برای شروع صبح و بلافاصله بعد از شستن صورت و همچنین قبل از خواب، ترکیب روغن اسطوخودوس با روغن اسانس کندر و استعمال آن روی پوست را توصیه می کنم.

  این ترکیب سبب کاهش التهاب و نشانه های افزایش سن مانند لکه های سیاه می شود.

  مطالعات همچنین نشان می دهند که روغن اسطوخودوس در کنار روغن اسانس های دیگر مانند آویشن، رزماری و چوب سدر، می تواند با ماساژ روزانه روی پوست سر، سبب بهبود چشمگیر طاسی و ریزش مو شود.

  تسکین سردرد با اسطوخودوس

  اگر شما یکی از میلیون ها نفری هستید که با تنش و سردردهای میگرنی دست به گریبان هستند، روغن اسطوخودوس می تواند همان مرهم طبیعی باشد که شما بدنبال آن هستید.

  همچنین بخوانید:  کره و هر آنچه که باید درباره آن بدانید!

  این روغن یکی از بهترین روغن اسانس ها برای سردرد است، زیرا سبب ریلکسی و کاهش تنش می شود.

  این روغن بعنوان آرام بخش، ضد تشویش و اضطراب و مسکن عمل می کند.

  طبق مطالعه ای که در عصب شناسی اروپایی منتشر شد، افراد میگرنی با استشمام روغن اسطوخودوس بمدت ۱۵ دقیقه، شاهد کاهش چشمگیر دردهای مزمن بودند.

  تفاوت میان گروه کنترل و گروهی که با روغن اسطوخودوس درمان شده بودند از نظر آماری بسیار قابل توجه بود.

  از ۱۲۹ موردی که در دچار حمله میگرنی شده بودند، ۹۲ مورد بصورت کامل یا تا حدی به اسطوخودوس واکنش نشان دادند.

  از نظر من یکی از موثرترین درمان های طبیعی سردرد، ترکیب دو قطره از روغن اسطوخودوس با روغن نعناع و مالیدن آن به پشت گردن و شقیقه است.

  انتشار رایحه اسطوخودوس یا استشمام آن مستقیما از داخل بطری می تواند به تسکین سردرد کمک کند.

  درمان بی خوابی

  بخاطر ویژگی آرامش بخش و تسکین دهنده روغن اسطوخودوس، این گیاه می تواند سبب بهبود خواب و درمان بی خوابی شود.

  مطالعات بسیاری از جمله همین تحقیق درباره مادران وجود دارد که نشان دهنده تاثیرات تسکین دهنده و بهبود دهنده خواب روغن اسطوخودوس می باشد.

  استشمام اسطوخودوس سبب کاهش اختلالات خواب، بهبود کیفیت و زمان خواب، مبارزه با بی خوابی و بهبود وضعیت کلی می شود.

  بعلاوه، برخلاف بیشتر داروهای مسکن، اسطوخودوس هیچ تاثیر جانبی ناخواسته ای بدنبال ندارد.

  این گیاه در واقع سبب بهبود سلامت کلی روانی و جسمانی می شود.

  برای بهبود کیفیت خواب، قبل و طی زمان خواب، روغن اسطوخودوس را در اتاق خواب منتشر نمایید.

  همچنین می توانید ۳-۵ قطره از آن را مستقیما بروی گردن، قفسه سینه و شقیقه ها بمالید.

  ترکیب ۱۵ قطره روغن اسطوخودوس و یک فنجان نمک در داخل وان و استحمام با این ترکیب، یکی دیگر از راه های موثر برای استفاده از روغن اسطوخودوس برای بهبود خواب و ریلکس نمودن بدن است.

  همچنین ترکیب روغن اسطوخودوس با روغن اسانس بابونه و روغن منیزیم، بهترین ترکیب برای بهبود خواب است.

  برای تسکین و داشتن حس آرامش، این ترکیب را پشت گردن و روی مچ ها بمالید.

  کاهش درد

  در مطالعات بسیاری مشخص شده است که روغن اسطوخودوس یک داروی مسکن طبیعی است.

  مالیدن اسطوخودوس به محل درد به آسانی می تواند سبب کاهش التهاب و شدت درد شود و به بهبود بسیاری از علائم و مشکلات سلامتی کمک کند.

  در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در درمان های مکمل در پزشکی منتشر شد، نشان می دهد که استفاده موضعی از روغن اسطوخودوس، شدت درد را طی تزریق از طریق سوزن دیالیز کاهش می دهد.

  محققان خاطر نشان ساخته اند که اسطوخودوس می تواند سبب کاهش درد تزریق سوزن دیالیز شود، چیزی که سبب ترس و نگرانی مداوم بسیاری از افراد دیالیزی می باشد.

  مطالعه دیگری که در مجله پزشکی مکمل و جایگزین منتشر شد، نشان داد که ترکیب روغن اسانس اسطوخودوس، مرزنجوش، نعنای تند و فلفل سیاه و استفاده روزانه از آن در محل درد، سبب بهبود گردن درد می شود.

  مطالعه دیگری که اخیرا چاپ شده ثابت نمود که ماساژ روغن اسطوخودوس روی پوست می تواند سبب بهبود درد قاعدگی شود که با درد قاعدگی و انقباض عضلات شکمی همراه است.

  نتایج این مطالعه نشان می دهد که روغن اسطوخودوس می تواند بعنوان دارویی طبیعی برای سندروم پیش از قاعدگی PMS و انقباضات دوران قاعدگی استفاده شود.

  درمان تکمیلی برای سرطان

  مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ در مجله آفریقایی درمان تکمیلی و جایگزین منتشر شد، نشان می دهد که رایحه درمانی، بخصوص با روغن اسطوخودوسف می تواند سبب شود که بیماران سرطانی با استرس، حالت تهوع، دردهای مزمن و افسردگی بهتر کنار بیایند.

  از آنجایی که روغن اسطوخودوس سیستم ایمنی بدن را شبیه سازی کرده، سبب بهبود خلق و خو و خواب شده و با استرس مقابله می کند، می تواند بعنوان یک داروی درمانی استفاده شود.

  ماساژ روغن اسطوخودوس در پشت گردن، قفسه سینه و شقیقه ها می تواند موجب تسکین و آرامش شود. اگر از درد مفاصل یا ماهیچه و یا محل تزریق رنج می برید، ۲-۳ قطره از این روغن را در قسمت مورد نظر بمالید.

  برای کاهش استرس و نگرانی و بهبود خواب، رایحه اسطوخودوس را منتشر نموده و یا آن را مستقیما از داخل ظرف استشمام کنید. این کار می تواند قبل و بعد از فرایندهای جراحی و شیمی درمانی مفید باشد.

  خواص روغن اسطوخودوس

  اینفوگرافیک خواص روغن اسطوخودوس

  کاربرد روغن اسطوخودوس در خانه

  اسطوخودوس کاربردهای بسیاری می تواند داشته باشد که در زیر توضیح داده می شود:

  عطر طبیعی

  آیا می خواهید بدون استفاده از عطرهای شیمیایی بوی خوبی بدهید؟

  روغن اسطوخودوس، عطر بسیار خوبی برای خانم ها و آقایان می باشد.

  می توانید روغن خالص آن را مستقیما به پوست خود بمالید یا برای داشتن عطری ملایم تر آن را با یک روغن دیگر یا آب ترکیب کنید.

  اگر می خواهید که روغن را مستقیما روی پوست استفاده کنید، ۲-۳ قطره از آنرا روی کف دست ریخته و دست ها را بهم بمالید، سپس کف دست ها را مستقیما به پوست صورت یا موها بمالید.

  همچنین می توانید ۲ قطره روغن اسطوخودوس را در داخل یک بطری با یک دوم فنجان آب مخلوط کنید.

  بطری حاوی ترکیب را تکان داده و سپس در هر قسمتی که می خواهید آن را اسپری کنید.

  ترکیب روغن اسطوخودوس را با سایر روغن های ریلکس کننده مانند روغن اسانس چوب سدر یا کندر فراموش نکنید.

  لوسیون خانگی من شامل روغن اسطوخودوس، کندر و نعنای تند است، که در کنار یکدیگر رایحه بسیارمطبوعی داشته و سبب کاهش التهاب و بهبود سلامت پوست می شود.

  راه موثر دیگر برای استفاده از روغن اسطوخودوس بعنوان یک عطر طبیعی، اضافه نمودن آن به شامپو می باشد، مانند کاری که من با شامپوی خانگی اسطوخودوس و نارگیل خود انجام دادم.

  همچنین بخوانید:  خامه و هر آنچه که باید درباره آن بدانید!

  مطبوع کننده هوای غیر سمی

  همانند استفاده از روغن اسطوخودوس بعنوان عطر، می توانید از آن بعنوان یک مطبوع کننده طبیعی و غیر سمی در اطراف خانه استفاده کنید.

  میتوانید روغن اسطوخودوس را اطراف خانه اسپری نموده و یا آن را از طریق یک دستگاه انتشار، منتشر کنید.

  برای ایجاد جوی آرام در اتاق خواب، قبل از خواب می توانید روغن اسطوخودوس را با آب مخلوط نموده و مستقیما به ملحفه یا بالشت خود اسپری کنید.

  می توانید همین کار را در حمام و با حوله های استحمام هم انجام دهید.

  قبل از یک استحمام یا دوش آرامش بخش، روغن اسطوخودوس را به حوله اسپری کنید، رایحه آرامش بخش آن تا زمان اتمام استحمام شما منتظرتان می ماند.

  مرهم طبیعی و عاری از مواد شیمیایی برای لب

  روغن اسطوخودوس درمانی عالی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی لب ها و همچنین التیام لب های خشک شده و ترک برداشته است.

  چند قطره از روغن اسطوخودوس را به روغن شیا، جوجوبا، نارگیل و یا روغن های حامل اضافه نموده و سپس برای محافظت از لب ها دربرابر آفتاب کمی از آن را روی لب ها بمالید.

  اگر در قسمت های دیگر بدن دچار آفتاب سوختگی شده اید، می توانید از همین روش برای درمان سریعتر و جلوگیری از خارش و سوزش پوست که بعد از آفتاب سوختگی شدید بوجود می آید، استفاده نمایید.

  مرهم خانگی نعنا-اسطوخودوس سبب هیدراته شدن و تغذیه سریع لب های خشک و ترک خورده می شود.

  درمان دلدرد

  افراد بسیاری از اسطوخودوس برای تسکین دردهای شکمی استفاده می کنند.

  اگر احساس حالت تهوع دارید یا می دانید که در هنگام سفر با ماشین یا هواپیما سرگیجه و حالت تهوع به سراغتان می آید، مقداری روغن اسطوخودوس را به پوست و لباس خود اسپری نموده یا آن را روی شقیقه ها و کف دست خود مالش دهید.

  طعم دهنده و تقویت کننده در پخت غذا

  اسطوخودوس طعم دهنده ای قوی و عالی در مافین های بدون غلات، چای ها و حتی سالاد ها می باشد.

  روغن اسطوخودوس کاملا خوراکی است، اما بخاطر طعم قوی آن می بایست تنها مقدار کمی از آن استفاده کنید.

  ضمنا در هنگام خرید، سعی کنید روغن ۱۰۰% طبیعی و با کیفیت را از شرکتی شناخته شده تهیه نمایید.

  برای بهره مندی از طعم فوق العاده آن، می توانید ۱تا ۲ قطره از روغن گیاه را به غذا اضافه کنید.

  گفته می شود که اسطوخودوس ترکیبی عالی در کنار شکلات تلخ، عسل طبیعی، لیمو، کرن بری، سرکه بالزامیک، فلفل سیاه و سیب می باشد.

  دونات های گیاهی لیمو-اسطوخودوس که با آرد نخود و عاری از گلوتن تهیه شده امتحان کنید.

  نحوه تهیه روغن اسطوخودوس

  در زمان خرید روغن اسطوخودوس، مطمئن شوید که این روغن را از یک برند معتبر که دارای درجه درمانی و ارگانیک باشد، تهیه کنید که با مواد شیمیایی ترکیب نشده باشد.

  این موضوع در زمان استعمال خوراکی آن و یا استفاده آن بصورت موضعی اهمیت می یابد.

  عوارض جانبی روغن اسطوخودوس

  استفاده از روغن اسطوخودوس در بسیاری از افراد دارای مزایای فراوانی بوده و کاملا سالم می باشد.

  هرچند تحقیقات علمی زیادی درباره فعل و انفعالات روغن اسطوخودوس با داروهای دیگر انجام نگرفته و استفاده از این روغن برای زنان باردار مورد پژوهش قرار نگرفته است، بنابراین در شرایط مشخصی می بایست با احتیاط از این روغن استفاده کنید.

  فعل و انفعال دارویی

  اگر در حال حاضر از هر داروی خاصی برای درمان اختلالات خواب یا افسردگی استفاده می کنید، از این حقیقت آگاه باشید که اسطوخودوس می تواند کارایی این داروها را افزایش دهد.

  حتی اگر از داروهای بدون نسخه یا هرگونه آرام بخش استفاده می کنید (حتی داروهای سرفه و تب)، در نظر داشته باشید که اسطوخودوس باعث خواب آلودگی و کسالت اکثر افراد می شود.

  بنابراین بهتر است که روغن اسطوخودوس را با داروهای دیگر یا مکمل های مربوط به خواب ترکیب نکنید.

  اگر در آینده ای نزدیک قرار است تحت بیهوشی قرار بگیرید، پس بهتر است که از روغن اسطوخودوس استفاده نکنید.

  زنان باردار

  روغن اسطوخودوس در کل برای زنان باردار و تحت مراقبت بی خطر می باشد.

  از آنجایی که این گیاه سبب شل شدن عضلات شده و می تواند بروی سطوح هورمونی تاثیر گذارد، در مصرف آن در سه ماهه اول محتاط باشید.

  بهتر است در زمان بارداری، درمورد استفاده از هرگونه روغن اسانس با پزشک خود مشورت کنید، زیرا هیچ تضمینی درباره سالم بودن این روغن ها در زمان بازداری وجود ندارد.

  کودکان

  استفاده از روغن اسطوخودوس برای کودکان بی خطر است، اگرچه برخی نگرانی ها درباره تاثیرات این گیاه بروی سطح هورمون ها و خطرناک بودن آن برای پسربچه هایی که هنوز کاملا بالغ نشده اند، وجود دارد.

  اگرچه شواهد مستدلی برای اختلالات هورمونی توسط این گیاه وجود ندارد (تنها یک یا دو مطالعه کوچک در این زمینه تکمیل شده است)، اما می بایست به والدین درباره استفاده مکرر از این گیاه توسط جوانان خود هشدار داده شود.

  خوردن روغن اسطوخودوس

  مطالعات در ابتدا به بررسی تاثیرات استفاده موضعی از روغن اسطوخودوس بروی پوست یا استشمام آن پرداخته اند.

  در ترکیب سه قطره روغن با یک روغن حامل دیگر و استفاده مستقیم بروی پوست، علائم منفی گزارش نشده است.

  هرچند در مقاله ای که براساس شواهد در سال ۲۰۱۳ انجام شد، مشخص گردید که می توان مقدار ۸۰-۱۶۰ میلی گرم اسطوخودوس را بدون تجربه هیچ گونه عوارض جانبی مصرف نمود، بجز در صورت وجود علائم گوارشی.

  برای اجتناب از تحریکات گوارشی، از مقدار کمی از گیاه استفاده کرده و در صورت داشتن سیستم گوارشی حساس در استفاده از این گیاه محتاط باشید.

  در این شرایط، هیچ گونه تداخل غذایی شناخته شده ای از روغن اسطوخودوس وجود ندارد.

  منبع: دکتر اکس

  توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت وبسایت تاروت رنگی صرفا جنبه آموزشی و اطلاع رسانی دارد. این مطالب نباید توصیه پزشکی تلقی شده و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  اشتراک
  اطلاع از
  0 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  روشن
  تاریک