ریزش مو: جلوگیری، درمان / ریزش مو فصلی / خوراکی های مفید و ماسک خانگی

پوست و مو ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ بدون دیدگاه

ریزش مو: جلوگیری، درمان و تقویت مو / ریزش مو فصلی / خوراکی های مفید و ماسک خانگی

ریزش مو : در این مطلب از وبسایت تاروت رنگی از بخش پوست و مو به ریزش مو، جلوگیری از ریزش مو، درمان ریزش مو، تقویت مو، ریزش موی فصلی، خوراکی های مفید برای جلوگیری و درمان ریزش مو، و ماسک خانگی برای ریزش مو می پردازیم. با ما همراه باشید.

ریزش مو، جلوگیری از ریزش مو، درمان ریزش مو، تقویت مو، ریزش موی فصلی، خوراکی های مفید برای جلوگیری و درمان ریزش مو، و ماسک خانگی برای ریزش مو

ریزش مو، جلوگیری از ریزش مو، درمان ریزش مو، تقویت مو، ریزش موی فصلی، خوراکی های مفید برای جلوگیری و درمان ریزش مو، ماسک خانگی برای ریزش مو

روش هایی برای جلوگیری از ریزش موها، درمان ریزش مو و تقویت مو

برای هر فردی داشتن موهایی زیبا و پرحجم یک آرزوی بزرگ است. این موضوع در بین خانمها رواج بیشتری دارد. در این مطلب از پورتال رنگی برای خانمها و آقایانی که با مشکل ریزش مو درگیر هستند، تمام شیوه های موجود برای جلوگیری از این مشکل را در نظر گرفته ایم که امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرند.

عوامل اصلی تاثیرگذار بر مو عبارتند از ژنتیک، سن، هورمون ها، کمبود مواد مغذی، آنچه می خورید تنها یکی از مواردی است که می توانید برای کنترل رفتار موهای خود انجام دهید. مهمتر اینکه اگر موهایتان نازک شده و یا در آستانه نازک و کم شدن است، قطعاً نمی خواهید با مصرف غذاهای مضر این وضعیت را بدتر کنید.

فردی که از ریزش مو رنج می‌برد باید حتما به متخصص پوست مراجعه کند تا با انجام معاینه بالینی دقیق و آزمایش‌ های لازم، علت زمینه‌ ای مشکلش پیدا شود.

هرگونه استرس روانی شدید یا استرس فیزیولوژیکی که به بدن وارد شود، می‌ تواند باعث ریزش مو شود. استرس‌ ها می‌توانند به دلیل مشکلات عصبی، روانی، انجام جراحی، بعد از یک بیماری تب‌ دار شدید، بعد از ناخوشی و بیماری شدید مزمن یا هر مساله دیگری به وجود بیایند و موها را دچار ریزش ناگهانی کنند.

اولین قدم – پیدا کردن علت ریزش مو

مصرف دارو، رژیم غذایی، مشکلات تیروئیدی، وراثت و برخی بیماری‌های زنان همه و همه می‌توانند علل از دست رفتن موهای شما باشند که بهتر است تا دیر نشده و همه موهای خود را از دست نداده‌اید، دست به درمان شوید. باید قدم به قدم همه مراحل را چک کنید، گاهی لازم است با دادن آزمایش خون بدن خود را بررسی کنید تا درمان مناسب را بیابید.

درمان ریزش مو، زمان‌بر است و باید با صبر و حوصله موهای از دست رفته را درمان کنید. به پزشک خود اعتماد کرده و درمان‌ها را پیگیری کنید تا دوباره موهای پرپشتی داشته باشید.

۱- علت ریزش مو در مردان و زنان

علت ریزش مو در مردان و زنان هرچه باشد، کم شدن موها برای اکثر خانم‌ها یک کابوس است و می‌تواند اعتماد به نفس آن‌ها را پایین بیاورد، اما تمامی ریزش موها یک علت ندارند و حتی همه به یک شکل نیستند.

اگر بتوانید نوع ریزش موهای خود را تشخیص دهید، تا حد زیادی هم از نگرانی در می‌آیید و هم راه‌حل مناسب را پیدا می‌کنید.

علت های مختلف وجود دارد که باعث ریزش مو در مردان و بانوان می‌ شود و گاهی پیش می‌آید که برای ریزش موها یک علت مشخص یافت نمی‌شود. به‌عنوان نخستین کار، متخصصان پوست و مو توصیه می‌کنند، بیمار از نظر مشکلات تیروئیدی و هورمونی آزمایش شود.

بسیار پیش می‌آید که وقتی علت اصلی ریزش موها کشف و درمان آغاز می‌شود، موهای ریخته شده دوباره بازمی‌گردند. این روزها ریزش مو در بین همه افراد بسیار رایج شده‌است. در واقع ۴۰ درصد از کسانی که در طول عمرشان، ریزش موی موقتی یا دائم را تجربه می‌کنند، خانم‌ها هستند، البته مدل ریزش مو در افراد مختلف متفاوت است.

بعضی موهای‌شان شروع به نازک شدن می‌کند و موها کم پشت به‌نظر می‌رسند، بعضی مرکز و جلوی سرشان به‌شدت خالی می‌شود و بعضی فرق سرشان به مرور خالی و خالی‌تر می‌شود. در خانم‌ها برعکس مردان کمتر پیش می‌آید که خط موها در پیشانی عقب برود.

 • اختلال تیروئیدی

تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل است که در جلوی گردن قرار دارد. هورمون‌هایی که این غده ترشح می‌کند تمام فرآیندهای موجود در بدن را تنظیم می‌کنند.

اگر این غده میزان بسیار زیاد یا بسیار کمی هورمون تیروئید ترشح کند ممکن است در چرخه رویش موها اختلال به‌وجود بیاید اما کم کاری یا پرکاری تیروئید علائم دیگری به جز ریزش موها نیز دارد، علائمی چون افزایش یا کاهش وزن، حساسیت بیش از حد به گرما یا سرما یا تغییر در ضربان قلب و….اگر ریزش مو و هرکدام از علت‌ها در شما وجود دارد، حتما باید تست تیروئید بدهید.

 • سندرم تخمدان‌ پلی‌کیستیک در بانوان

خانم‌هایی که سندرم تخمدان‌ پلی‌کیستیک دارند، معمولا هورمون‌های‌شان چندان منظم نیست.

بدن آن‌ها میزان بیشتری از حد نرمال اندروژن تولید می‌کند و بالا رفتن این هورمون باعث می‌شود موهای زائد روی صورت و بدن افزایش یابد و موهای روی سر را نیز نازک شود.

این سندرم تخمک‌گذاری را دچار مشکل کرده، ایجاد جوش و آکنه می‌کند، باعث افزایش وزن می‌شود و … اما گاهی تنها نشانه آشکار این سندرم نازک شدن موهاست.

 • کچلی موضعی

گاهی موها به‌صورت تکه‌ تکه می‌ریزند که به این حالت کچلی موضعی می‌گویند.

(آلوپشیا آرآتا) این ریزش جز سیستم ایمنی بدن شما که به اشتباه به فولیکول‌های سالم موها حمله می‌کند علتی ندارد، البته خوشبختانه در بیشتر موارد این مشکل دائمی نیست، این تکه‌های ریخته شده معمولا بین ۶ ماه تا یک‌سال دوباره درمی‌آید، البته در موارد خیلی نادر ممکن است تمام موهای سر و بدن بریزند.

 • عفونت‌های قارچی

گاهی عفونت‌های قارچی به پوست سر سرایت می‌کنند و این قارچ‌ها می‌توانند موجب به‌وجود آمدن نوع خاصی از ریزش، خارش و تکه‌های گرد کچلی بشوند.

قسمت‌هایی که موها ریخته و کچل شده‌است، قرمز و پوسته پوسته به‌نظر می‌رسد، خوشبختانه عفونت‌های قارچی در کف‌سر به راحتی با داروهای ضدقارچ درمان می‌شوند اما به راحتی و با هر تماس مستقیمی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کنند، به همین خاطر اگر یکی از اعضای خانواده دچار این مشکل شد، باید حتما بقیه افراد خانواده نیز معاینه شده و درصورت سرایت در همان مراحل ابتدایی درمان شوند.

 • دوران بارداری در بانوان

گاهی بعضی از خانم‌ها در دوران بارداری احساس می‌کنند که موهای‌شان پرتر به‌نظر می‌رسد.

این احساس تا حدی درست است و این پرپشت‌تر شدن موها به خاطر بالابودن هورمون‌هایی است که ریزش طبیعی موها را کم می‌کند و موها را در فاز استراحت نگه می‌دارد، البته این مرحله چندان طول نمی‌کشد و بعد از این‌که نوزاد به دنیا می‌آید، هورمون‌ها به حالت طبیعی باز می‌گردند و در نتیجه موها به سرعت شروع به ریزش می‌کنند.

شاید زیاد شنیده‌ باشید که بسیاری از خانم‌ها بعد از بارداری و زایمان دچار مشکل ریزش مو می‌شوند و یکی از دلایل این ریزش مو همین مورد است، گاهی این ریزش مو تا ۲ سال طول می‌کشد تا وضعیت موها به حالت طبیعی بازگردد.

 • عوارض جانبی قرص‌های ضدبارداری در بانوان

یکی از عوارض جانبی قرص‌های ضدبارداری که به ندرت پیش می‌آید ریزش موست.

در واقع این قرص‌ها باعث افزایش هورمون‌هایی می‌شوند که تخمک‌گذاری را متوقف می‌کنند و این هورمون‌ها موجب نازک شدن موها در بعضی از خانم‌ها می‌شوند به‌خصوص خانم‌هایی که در خانواده‌شان سابقه ریزش مو وجود دارد.

گاهی هم ریزش مو زمانی آغاز می‌شود که شخص مصرف این قرص‌ها را متوقف می‌کند. داروهای دیگری هم هستند که می‌توانند باعث ریزش شوند از جمله داروهای فشار خون، داروهای رقیق‌کننده خون، داروهای قلبی، داروهای افسردگی و التهاب مفاصل و…

 • رژیم غذایی نادرست

گاهی پیش می‌آید به هر دلیلی تصمیم می‌گیرید که در زمانی کوتاه وزن زیادی کم کنید به همین خاطر یک رژیم سفت و سخت می‌گیرید اما اگر موهای‌تان را دوست دارید بهتر است دست نگه‌دارید.

اگر بیش از ۷ کیلوگرم وزن کم کنید ممکن است ۳ تا ۶‌ ماه بعد از این کاهش وزن متوجه ریزش موهای‌تان بشوید، البته خوشبختانه موهای ریخته شده دوباره با یک رژیم غذایی سالم رشد خواهند کرد. اگر رژیم غذایی شما میزان کمی پروتئین و ویتامین A باشد احتمال این‌که دچار ریزش مو شوید فراوان است.

 • ریزش موی کششی در بانوان

ریزش موی کششی از شایع‌ ترین انواع ریزش موی خانم‌ ها است.

خانم‌ هایی که موها را دم‌ اسبی می‌ کنند و با استفاده از کش‌ هایی که الاستیسیته بالایی دارند یا گیره‌ های فلزی و کلیپس‌ های سنگین آن را محکم می‌ بندند یا موهای ۲ طرف سر را می‌ کشند تا فرم چشم‌ ها تغییر کند، باعث بروز نوعی کشش در ناحیه ریشه موها می‌ شوند که ریزش موی غیر قابل‌ برگشت را به دنبال دارد.

خیلی اوقات از مادربزرگ‌ها شنیده‌ایم که نباید موها را خیلی سفت بست یا کشید چون موها می‌ریزند.

اگر تا به حال به این حرف‌ها توجه نمی‌کردید بهتر است تجدید‌نظر کنید که چون این قضیه به لحاظ علمی کاملا اثبات شده‌است، کلیپس‌های محکم و کوچک که نزدیک ریشه موها استفاده می‌شود یا دم اسبی‌کردن محکم و… می‌توانند پوست سر را تحریک کرده و موجب ریزش موها شوند.

البته این قضیه در مورد بیگودی‌های خیلی سفت نیز وجود دارد. به موهای‌تان اجازه دهید رها باشند و بتوانند به‌طور آزادانه حرکت کنند.

حواس‌تان باشد که استفاده طولانی مدت از گل‌سرهای بسیار محکم می‌تواند به پوست سر آسیب برساند و موجب ریزش دائمی موها شود.

 • استرس

اگر به هر دلیلی دچار استرس‌های فیزیکی یا روحی زیادی شدید، ممکن است دچار یک ریزش موی شدید شوید.

تا حدی که ممکن است حتی نصف تا سه چهارم موهای خود را از دست بدهید. بیماری‌های شدید که شما را مدت‌ها درگیر کرده‌است یا جراحی‌های بزرگی که نیاز به بستری شدن دارند، فشارهای شدید عصبی و روحی و… همه می‌توانند موجب ریزش موهای شما شوند.

 • کم خونی

کم‌خونی یکی از علل اصلی ریزش مو می باشد. غذاهای غنی از آهن مانند جگر، انواع گوشت، غلات سبوس‌دار، سبزی‌های سبز برگ مانند اسفناج، تخم مرغ، خرما و کشمش منبع تامین آهن بدن می باشد.

البته در دوران بارداری نباید بیش از یک بار در هفته جگر مصرف کرد، زیرا جگر یکی از منابع غنی ویتامین A است که با مصرف بیش‌ از‌ حد آن، مادر دچار هایپرویتامینوز A (‌مسمومیت با ویتامین A‌) و این مسمومیت باعث ایجاد اختلالات صورت، استخوان و مغز در نوزاد می‌شود.

 • سیگار

شاید خیلی‌ها به راحتی باور نکنند که سیگار هم می‌تواند باعث ریزش مو شود، اما به دلایلی سیگار می‌تواند موهای نازنین شما را کم کند. اگر بخواهیم فهرست‌وار بلاهایی که سیگار سر موهای شما می‌آورد را عنوان کنیم، باید بگوییم سیگار بر مویرگ‌های تغذیه‌کننده فولیکول مو، اثر مخرب گذاشته و باعث ریزش موها می‌شود و مواد سمی آن به ماده ژنتیک فولیکول مو آسیب می‌‌رساند و آن را تخریب می‌کند.

علاوه بر اینها، سیگار باعث ‌عدم تعادل آنزیم های ‌موثر در بازسازی بافت مو شده و بر روند رشد مو اثر بدی می‌گذارد و باعث تولید رادیکال‌های آزاد می‌شود که این رادیکال‌‌های آزاد در ایجاد التهاب ناحیه اطراف فولیکول مو موثرند.

همچنین سیگار، فعالیت هورمونی را بر هم زده و باعث کاهش تولید هورمون استروژن می‌شود.

 • کمبود مواد معدنی و ویتامین ها

مو به عنوان بافت نرم و همبند بدن محسوب می شود و از لحاظ ساختار و ترکیب شبیه پوست و سایر بافت های همبند بدن می باشد.

همچنین بخوانید:  سرطان پوست ملانوما - علائم، علت، تشخیص، پیشگیری و درمان آن

بافت های همبند برای ترمیم، رشد و حفظ سلامت خود نیازمند مقادیری از مواد مغذی از قبیل منیزیم، کلسیم، منگنز، روی و ویتامین های A, B, C, E، پروتئین و… می باشند.

امروزه به دلیل تغذیه نادرست و کاهش کیفیت مواد غذایی (به دلیل کاهش کیفیت خاک مزارع، استفاده از هورمون ها برای رشد میوه ها و پروار کردن طیور و دام ها و…)، کمبود بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی در اکثر افراد دیده می شود.

همچنین استرس، انجام فعالیت های سنگین بدنی، مصرف الکل، استعمال دخانیات و… نیاز بدن به برخی از آن ها را افزایش می دهد.

کسانی که به دلیل فقر ویتامین ها و مواد معدنی دچار ریزش مو هستند نیازمند استفاده از مکمل غذایی برای مدتی  به منظور جبران کمبود های بدنشان می باشند.نکته بسیار مهم تشخیص این است که بدن دچار کمبود کدام مواد می باشد تا بر اساس آن مکمل های مناسب و میزان مصرف مشخص گردد، بنا بر تجربه ما یکی از بهترین روش ها جهت تشخیص نیازهای بدن انجام آنالیز مو می باشد.

نیاز به یاد آوریست مصرف بدون بررسی مکمل ها می تواند با نتیجه منفی همراه باشد.

دومین قدم – درمان و تقویت مو

۱- درمان دارویی ریزش مو

 • ماینوکسیدیل و تاثیر آن بر ریزش مو

یکی از داروهایی که توسط سازمان FDA آمریکا به‌عنوان داروی درمان ریزش مو در مردان و زنان پذیرفته شده‌، ماینوکسیدیل است.

این دارو می‌تواند ریزش موها را در بسیاری از مردان زنان کم یا حتی متوقف کند و حتی می‌تواند موجب رشد یک چهارم موهای ریخته شده شود.

البته باید این نکته را متذکر شویم، درصورتی که مصرف دارو را قطع کنید، تمام اثرات آن نیز از بین می‌رود. ماینوکسیدیل به‌خصوص برای خانم‌هایی بسیار مفید است که موهای‌شان به‌طور تکه‌تکه دچار ریزش شده‌ است (آلوپشیا آرآتا) و می‌تواند باعث رشد دوباره موهای‌شان شود.

اگر شما دچار یک مشکل پزشکی جدی یا سوءتغذیه داشته‌ باشید، بعد از این‌که از تحت کنترل در بیایید، موهای ریخته شده‌تان باز خواهد گشت.

 • فیناستراید و تاثیر آن بر ریزش مو

فیناستراید (با نام‌های تجاری پروسکار، پروپشیا) فرم کلی داروی ریزش موی «پروپشیا» است.‌ فیناستراید و پروپشیا به یک اندازه در پیشگیری از ریزش موها و کمک به رشد مجدد آن‌ها تأثیر دارند.

فیناستراید از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) در بدن جلوگیری می‌کند. DHT در بروز هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH) نقش دارد. از فیناستراید (پروپشیا) برای درمان ریزش موی الگوی مردانه استفاده می‌شود.

از فیناستراید (پروسکار) برای درمان علائم هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات در مردان مبتلا به بزرگی پروستات استفاده می‌شود.

مصرف فیناستراید در بانوان مضر بوده و حتی امکان سقط جنین برای خانم های باردار را افزایش می دهد. (حتی لمس این دارو برای خانم های باردار مضر می باشد)

 • درمانی برای آقایان و خانم‌ها

به‌ تازگی از لیزر کم‌توان در درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها، از جمله ریزش مو استفاده می‌شود. این روش جدید کاملا بی‌خطر، بدون عوارض جانبی و غیرتهاجمی بوده و از طریق تاباندن نور لیزر با طول موج خاصی روی پوست سر توسط دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع این لیزرهای با انرژی پایین، در تحریک رشد موها موثرند و تا حد زیادی نازکی موها را از بین می‌برد.

در بیشتر کلینیک‌های پوست و مو این نوع از لیزرها وجود دارند. البته ۲ تا ۴ هفته بعد از استفاده از لیزر نتیجه دیده می‌شود.

این متد درمانی به‌تدریج سبب کنترل ریزش مو هم در آقایان و هم در خانم‌ها شده و نیز رشد مجدد موها، افزایش ضخامت و بهبود کیفیت موها را باعث می‌شود.

۲- درمان ریزش مو با طب سنتی

طب سنتی در این رابطه، بیشتر سعی در بهبود تغذیه ریشه مو، دارد و برای این امر باید خون فرد، اصلاح و دارای ترکیبات مورد نیاز پیاز مو شود.

برای این امر باید سبک زندگی اصلاح شود. در واقع باید سعی شود مواردی همچون: تغذیه مناسب، کاهش استرس‌، منظم کردن ساعات خواب، پاکسازی بدن از مواد زائد، ورزش و تحرک و … رعایت شوند.

تغذیه مناسب یکی از مهمترین عوامل نام برده است که به طور مستقیم بر روی سلامتی موها اثرگذار است، مواد غذایی دارای کلسیم (مانند کشک) استحکام بخش موها هستند و یا این که افراد با مزاج سرد و ضعیف می‌توانند از مخلوط پودر پسته و عسل به عنوان تقویت کننده استفاده کنند. برخی رژیم‌های لاغری سنگین و غیر استاندارد نیز می‌تواند باعث کاهش کیفیت مو و ریزش آن شوند.

با توجه به این که مواد زائد موجود در بدن، باعث رشد موهای زائد و کاهش کیفیت رشد موها و ریزش آنها می‌شود، پاکسازی بدن از این مواد زائد برای پیشگیری از عوارض ذکر شده لازم است و عوامل سبب‌ ساز تجمع این مواد زائد غالباً عوارضی همچون یبوست، تعریق نامناسب، عدم تحرک، استرس و… هستند.

روغن گیاه مورد به کف سر مالیده شود و پوست انار به صورت کوبیده و یا به همراه آب انار ( افراد با موهای چربی به سر مالیده و یا سر را با این ماده شست‌وشو دهند)، باعث استحکام مو می‌شوند، (حنا) و (وسعه) نیز رنگ موی طبیعی و تقویت کننده مو برای پوست‌های حساس هستند و نکته قابل توجه اینکه، افراد باید سعی کنند از گیاهان دارویی با تجویز پزشک استفاده کنند و به هنگام استفاده از این گونه مواد، ابتدا آن را در یک بخش کوچک از پوست و موی خود امتحان کرده و در صورت عدم حساسیت اقدام به استفاده آن برای کل موها کنند.

علاوه بر موارد فوق، می توان از سرکه نیز استفاده کرد. سرکه سرشار از پتاسیم و دیگر آنزیم هاییست که رشد موها رو افزایش داده و با شوره سر مبارزه میکنه. همه ی کاری که باید انجام بدین اینه که داخل یک چهارم یک سطل، آب ریخته و نصف فنجان سرکه به آن اضافه کنید و سپس موها را با آن مالش دهید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کرده و سپس موها را با شامپو بشورید.

۳- جلوگیری از ریزش مو با مواد غذایی

با خوردن غذاهای مقوی و تایید شده توسط مراجع علمی و دوری از خوراکی های مضر، می توانید بر ضخامت، رشد یا  ریزش، درخشانی و همچنین احتمال سفید شدن آنها تاثیر گذار باشید.

لیست زیر را با خوراک معمول خود مقایسه کنید:

روغن بادام

روغن بادام شامل گروه متنوعی از مواد مغذی اعم از پروتئین، چربی های سالم و ویتامین های خاصی است که همگی با سلامت مو مرتبط هستند.

پژوهشگران می گویند وجود ویتامین E در آجیل به ویژه به حفظ ضخامت و براقی موها کمک می کند.

در یک آزمایش ۸ ماهه مشخص گردید که مردانی که روزانه یک مکمل ویتامین E دریافت کرده اند، ۴۲ درصد افزایش رشد مو نشان دادند.

تنها یک قاشق غذاخوری بادام نیاز روزانه بدن شما به ویتامین E  محلول در چربی را برآورده می کند.

نارنگی

نارنگی از دو جهت برای موهای شما مفید است:

۱) ویتامین C موجود در نارنگی، سبب تسهیل جذب آهن در بدن می شود

۲) ویتامین B 12 نارنگی سبب تحریک رشد و کاهش ریزش مو می گردد و فرآیند سفید شدن موها را کند می کند.

میوه املا بری Amla Berries

این میوه که به انگور فرنگی هندی نیز معروف است، میوه ای شبیه گوجه سبز، ترش مزه و بومی هندوستان است.

این میوه سرشار از آنتی کسیدان بوده و توسط متخصصان برای رشد و درخشان شدن مو تجویز می شود.

 اسفناج

در برخی از موارد (به خصوص در زنان)، کمبود مواد معدنی علت ریزش مو می باشد.

مطمئن شوید ریزش موی شما به دلیل کمبود ماده ای در رژیم غذایی شما نباشد.

باید سطح پروتئین، آهن، ذخیره سازی آهن، ویتامین D  و چند فاکتور دیگر را اندازه گیری کنید تا مطمئن شویم که کمبودی از این لحاظ ندارید.

اسفناج غنی از آهن و دارای سبیوم sebum (یک ترشح چرب از غدد سباسه) است که به عنوان یک نرم کننده طبیعی مو عمل می کند. این گیاه پر برگ سبز، همچنین دارای اسیدهای امگا ۳، منیزیم، پتاسیم، کلسیم و آهن است که همگی به پرپشتی و درخشش موها و از همه مهمتر جلوگیری از ریزش مو کمک می کنند.

ماست یونانی

آیا تا به حال دقت کرده اید که بالای سر هر مجسمه یونان باستان چیست؟ بله یک دسته موی ضخیم، پر و مجعد. شاید یک انتخاب هنرمندانه باشد.

اما ممکن است دلیل آن مصرف ماست غلیظ و غنی از پروتئینی باشد که توسط مردم یونان و سایر فرهنگ ها از ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح استفاده شده است.

ماست یونانی سرشار از ویتامین B5 (یا پانتوتنیک اسید) می باشد که به گردش خون بهتر در سطح پوست و رشد مو کمک می کند.

امگا ۳

بدن انسان قادر به انجام کارهای شگفت انگیزی است، مثل تبدیل نور خورشید به ویتامین D و تقویت استخوانها.

اما یکی از کارهایی که بدن قادر به انجام آن نیست، تولید امگا ۳ است. امگا ۳ ضد التهاب است.

اگر التهابی در بدن دارید که موجب ریزش مو شده، امگا ۳ می تواند به شما کمک کند. بهتر است امگا ۳ را از منابع طبیعی آن مانند ماهی سالمون، ماهی های آب سرد مثل ساردین یا قزل آلا به دست آورید.

علاوه بر دور نگه داشتن شما از بیماری ها و حفظ تناسب اندام، امگا ۳ موجب رشد موها شده و آنها را براق و پرپشت نگه می دارد.

معمولا هر دو الگوی تاسی مردانه و ریزش موی زنانه، با مقاومت بدن به انسولین همراه است.

ماهی سالمون کمک می کند بدن به طور موثرتری انسولین تولید کند. اما به هر قیمتی که شده از مصرف سالمون پرورشی پرهیز کنید.

دارچین

بوی دارچین یادآور روزهای تعطیلات است. این ادویه موجب بهبود گردش خون شده و اکسیژن و مواد مغذی را بهتر به فولیکول های مو می رساند.

این ادویه هیجان انگیز را به چای، حلیم و یا غلات صبحانه خود اضافه کنید.

بلغور جو دوسر

جوی دو سر، سرشار از آهن، فیبر، زینک (روی)، اسید های چرب امگا ۳ و اسید های چرب غیر اشباع شده می باشد که موجب تحریک رشد مو، ضخیم شدن و سلامت آنها می شود.

میوه گوآوا Guava

(در چابهار به زیتون محلی نیز شناخته می‌شود و میوه‌ای گرمسیری است. نوعی میوه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی می باشد.) ویتامین C موجود در گوآوا از خشکی و شکنندگی مو جلوگیری می کند.

در یک آزمایش دو سر کور Double blinded (آزمایشی که در آن هم پزشک و هم بیمار از محتوای داروی مصرفی و فرآیند آزمایش بی اطلاعند) که در مجله پوست و زیبایی منتشر شد، محققان اثر مصرف ویتامین C خوارکی را بر روی زنانی که دچار ریزش مو شده بودند مورد بررسی قرار داده و متوجه شدند که مصرف مکمل ویتامین C سبب رشد چشمگیر مو می گردد.

اگر چه اغلب پرتقال را به عنوان بهترین منبع ویتامین C می شناسیم اما یک میوه گواوا ۴ برابر بیشتر از یک پرتقال ویتامین C دارد.

تخم مرغ

تخم مرغ حاوی نوعی ویتامین B به نام بیوتین است که به رشد مو و تقویت ناخن های شکننده کمک می کند. کمبود این ویتامین سبب ریزش مو می شود.

سایر منابع بیوتین عبارتند از بادام، آووکادو و ماهی قزل آلا

عدس

عدس سرشار از پروتئین، آهن، زینک (روی) و بیوتین است و مقدار زیادی اسید فولیک دارد.

بدن جهت سالم نگه داشتن سلول های قرمز خون، به اسید فولیک نیاز دارد.

این سلول ها اکسیژن و مواد مغذی را از طریق پوست به مو می رسانند. مواد سرشار از اسید فولیک همچنین برای سلامت اسپرم ها در مردان نیز مفید هستند.

همچنین بخوانید:  زگیل - انواع، علت، درمان ها و پیشگیری از آن

صدف

زینک (روی) ماده مورد نیاز برای سلامت کل بدن است.

وقتی کمبود زینک داشته باشید با ریزش مو و یا حتی مژه مواجه می شوید.

زینک همچنین در گوشت گاو و خرچنگ نیز موجود است. با مصرف صدف، مقدار بسیار زیادی زینک (روی) وارد بدن خود می کنید.

 جگر

همانطور که پیشتر گفته شد کمبود آهن موجب ریزش مو بخ خصوص در خانمها می شود.

آهن به مقدار زیادی در اسفناج (و سایر سبزیجات دارای برگ سبز تیره)، دانه سویا، عدس، غلات غنی شده و پاستا موجود است.

جگر شاید زیاد به نظرتان خوشمزه نیاید اما آهن موجود در آن برای موهایتان مفید است. گوشت اندام ها مانند جگر، دارای آهن فراوان هستند.

مرغ بدون چربی

دقت کرده اید زمانی که پروتئین به میزان کافی مصرف نمی کنید، ماهیچه هایتان رشد نکرده و یا حتی در برخی مواقع کوچک می شوند؟ دقیقا همین مساله ممکن است برای موهایتان رخ دهند با رژیم غذایی بدون پروتئین کافی، موها اعتصاب می کنند.

موهای جدید کمتری جایگزین موهای ریخته شده، (ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ تار مور در روز طبیعی است) و دچار ریزش موی کلی خواهید شد.

برای دریافت پروتئین از گوشت، از انواع کم چرب آن مثل گوشت مرغ، ماهی و گوسفند استفاده کنید.

جو

ویتامین E، یک آنتی اکسیدان قوی است که اشعه های مضر آفتاب را جذب کرده و از سلولهای پوست محافظت می کند. همچنین صدمات آفتاب به پوست سر را که باعث نازک شدن موها می شود ترمیم می کند.

در یک مطالعه، انواع متفاوتی از مکمل های ویتامین E برای مدت ۸ ماه به بیماران مبتلا به ریزش مو داده شد. به ۳۸ نفر از افراد مکمل ویتامین E و به بقیه شبه دارو داده شد.

نتیجه آنکه ۳۴ درصد بهبود رشد مو در افرادی که مکمل ویتامین E  دریافت کرده بودند، مشاهده شد.

آنها همچنین دریافتند که این میزان ویتامین E را به سختی می توان فقط از طریق مواد خوراکی بدست آورد. اما به هر صورت جو منبع خوبی از ویتامین E است.

آجیل، مغزها و دانه ها

پسته به بهبود ریزش موی مردانه کمک می کند. پسته حاوی بیوتین است و گردو نیز حاوی روغن هایست که میزان الاستین مو را افزایش می دهند.

الاستین، انعطاف موها را افزایش داده و از شکنندگی آنها جلوگیری می کند.

 سیب زمینی

بتا کاروتن (β-Carotene یک رنگدانه قرمز-نارنجی است که در گیاهان و میوه ها یافت میشود. این ترکیب پپش ساز ویتامین A است.) از خشکی و کدری موهای شما جلوگیری کرده و غدد موجود در پوست سر را مجبور به تولید مایعی روغنی به نام سبیوم می کند.

چگونه به این معجون دست پیدا کنیم؟ میوها و سبزی های نارنجی رنگ، بهترین انتخاب هستند.

هویج، کدو حلوایی، طالبی، انبه و سیب زمینی بهترین منابع موجود برای این ماده می باشند.

ماهی هالیب

به غیر از آهن، ماده معدنی مهم دیگری در سلامت و درخشندگی موها، منیزیم می باشد. ماهی هالیبوت مانند بسیاری دیگر از انواع ماهی ها، سرشار از منیزیم است.

نخود

نخود حاوی بیشترین حجم ویتامین B9 (فولیک اسید) است. یک فنجان نخود ۱٫۱۱۴ میکروگرم ویتامین B9 دارد.

تقریباً سه برابر میزان توصیه شده در روز که ۴۰۰ میکروگرم می باشد.

مارمیت

مارمیت عصاره غلیظ شده مخمر (که یکی از محصولات جانبی آبجو سازی است) است.

این محصول بو و مزه منحصر به فرد و خاصی دارد. و معمولاً روی نان تست شده با کره در صبحانه مصرف می شود.

بنابر اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا این محصول بالاترین میزان فولیک اسید را دارا می باشد.

یک قاشق کوچک از آن ( در حدود ۴ گرم) ۱۰۰ میکروگرم فولیک اسید یا ۲۵% میزان توصیه شده در روز را داراست.

نکاتی جالب در مورد مو

موهای کاشته شده، نمی‌ریزند

شاید تا به حال زیاد شنیده‌ باشید که یکی از اقوام یا آشنایان، موهایش را کاشته و از ناراحتی خالی شدن موهایش رهایی یافته‌ است.

واکنش فولیکول (پیاز) موهای موجود در نقاط مختلف سر، نسبت به عوامل آندروژنیک (هورمونی – ارثی) یکسان نیست و موهای موجود در نواحی جلو و وسط سر نسبت به عوامل فوق حساس بوده و دچار ریزش می‌شوند.

اما موهای موجود در پشت و دور سر نسبت به این عوامل مقاومت بسیار بالایی دارند و تقریبا نمیریزند.

در روش پیوند موی طبیعی، برای جایگزین کردن موهای از دست رفته از فولیکول موهای موجود در نواحی مقاوم به ریزش (پشت و دور سر) استفاده می‌شود.

بنابراین فولیکول یا پیاز موی پیوند شده، نه تنها یک موی کاملا طبیعیبوده بلکه تقریبا تا پایان عمر باقی مانده و نسبت به ریزش مقاوم است.

چه چیزهایی نخورید

هنگامی که تغذیه فولیکول مو به‌ طور کامل باشد، موی سالم ایجاد می‌شود ولی هنگام تغذیه ناقص این بخش، سلول‌های این ناحیه دچار سوء‌‌تغذیه شده و به‌ تدریج می‌میرند یا وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند.

کاهش نمک مصرفی، حذف یا محدود کردن مصرف اسید چرب اشباع، شکلات، غذاهای سرخ‌کردنی و پر ادویه و مصرف فراوان آب، سبزی و میوه تازه می‌تواند در جلوگیری از سفید شدن مو و ریزش آن، ابتلا به شوره سر و شکنندگی مو مفید باشد.

چه چیزهایی بخورید

غذایی که پروتئین کمی دارد ممکن است باعث نازک شدن مو یا تاخیر در رشد مو شود.

پس این حرف درست است که اگر غذای با پروتئین کافی بخورید، در اغلب موارد پیامد آن بهبود رشد مو خواهد بود.

کارشناسان تغذیه پیشنهاد می‌کنند استفاده از رژیم غذایی شامل جگر گاو، قرص‌های مخمر آبجو و گندم، باعث افزایش رشد مو، استحکام و زیبایی مو می‌شود.

منابع غذایی خوب دیگر شامل ماهی، تخم‌مرغ، انواع لوبیا و ماست می باشد.

پروتئین سبوس‌دار هم به تحریک رشد مو کمک می‌کند.

یک مطالعه از نتایج سبوس نشان می دهد، سبوس به تنهایی باعث تقویت مو نمی‌شود اما سبب رشد آن خواهد شد.

هم خوراکی است، هم موضعی

سیلیس یکی دیگر از مواد مغذی مهم در حفظ سلامت مو می باشد که ریزش مو را کاهش می‌دهد.

به‌ عنوان مثال، سیلیس اضافه شده به شامپو از طاسی سر جلوگیری می‌کند، رشد مو را افزایش داده و باعث درخشش و استحکام مو می‌شود، حتی بعضی متخصصان گفته‌اند، ریزش مو را متوقف می‌کند.

استفاده از شامپوی حاوی سیلیس باعث رشد مجدد موهای ریخته شده می‌شود اما می‌توانید با خوردن منابع حاوی سیلیس، این ماده مهم را به موها برسانید.

منابع غذایی سیلیس شامل پوست سیب زمینی، فلفل سبز، فلفل قرمز، خیار، جوانه حبوبات مثل جوانه گندم و لوبیاست.


ریزش موی فصلی و پیشگیری از آن

بیشتر افراد در فصل پاییز دچار مشکل ریزش موی سر می‌شوند

همزمان با کوتاه شدن روز و دگرگونی آب و هوا در فصل پاییز بسیاری افراد با مشکلاتی همچون ریزش موی سر و حمله‌های آسم و آلرژی مواجه می‌شوند که برای برطرف کردن این مشکل‌ها راه حل‌های موثری وجود دارد.

اگر به تازگی زمانی که مو‌های خود را شانه می‌کنید مقدار زیادی موی از دست می‌دهید یا دچار تشدید حمله‌های آسم و آلرژی، خشکی و خارش پوست بدن و حتی دیدن کابوس‌های شبانه شده‌اید این مشکل‌ها به دلیل تغییر فصل است.

با وجود آنکه بیشتر افراد در فصل‌های سرد سال دچار افسردگی و کسالت می‌شوند، اما دگرگونی آب و هوا افزون بر سلامت روحی بر جسم و ظاهر افراد نیز می‌تواند اثر بگذارد.

به تازگی دانشمندان سوئدی در یک پژوهش که در مجله پزشکی پوست و مو (Dermatology) به چاپ رسیده است با بررسی بر روی ۸۰۰ زن سالم دریافتند بیشتر این افراد در فصل پاییز دچار مشکل ریزش موی سر می‌شوند.

ریزش مو، جلوگیری از ریزش مو، درمان ریزش مو، تقویت مو، ریزش موی فصلی، خوراکی های مفید برای جلوگیری و درمان ریزش مو، ماسک خانگی برای ریزش مو

ریزش مو، جلوگیری از ریزش مو، درمان ریزش مو، تقویت مو، ریزش موی فصلی، خوراکی های مفید برای جلوگیری و درمان ریزش مو، ماسک خانگی برای ریزش مو

کارشناسان یکی از دلایل ریزش موی را کاهش نور خورشید و کمبود ویتامین D در بدن بانوان در فصل پاییز می‌دانند. براساس پژوهش‌ها ویتامین D به شدت بر تقویت مو‌ها موثر و کاهش آن در بدن سبب ریزش موی سر می‌شود.

از جمله دیگر دلایل بروز ریزش موی سر کمبود آهن و ید مورد نیاز بدن است که سبب ریزش مو‌ها می‌شود.

برای جلوگیری از ریزش موی سر و تقویت آنها افراد باید در رژیم غذایی خود مرغ، گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ، دانه‌های آجیل و لوبیا را قرار دهند.

مصرف میوه و سبزی‌های تازه، سیر، عدس، سیب زمینی شیرین، دانه سویا، تخم کتان، تخمه کدو تنبل و نوشیدن آب به میزان کافی نیز در جلوگیری از بروز ریزش موی سر موثر است.

در صورت تداوم ریزش موی سر مشاوره با متخصص، انجام درمان‌های رایج ریزش موی سر، استفاده از محلول‌های موضعی و مصرف مکمل‌های خوراکی حاوی زینک می‌تواند موثر باشد.

یکی دیگر از مشکل‌هایی که افراد در فصل‌های سرد سال با آن مواجه هستند بروز اگزما، خشکی و خارش پوست بدن و صورت است که برای از بین بردن این مشکل نوشیدن مقدارکافی آب درطول روز بسیارمفید است.

حفظ رطوبت و آبرسانی به پوست از طریق استفاده از کرم‌های مرطوب کننده مفید نیز می‌تواند سبب تسکین اگزمای پوستی شود.

استفاده از کرم مرطوب کننده به ویژه پس از استحمام مانع از خشکی، خراش و خارش پوستی می‌شود.

از جمله میوه و سبزی‌های مفید برای سلامت بدن می‌توان کلم، اسفناج، کلم بروکلی، میوه‌های حاوی آنتی اکسیدان و بتاکاروتن، چون مرکبات و انواع توت‌ها را نام برد.

مصرف مواد غذایی حاوی اسید‌های چرب امگا ۳ و امگا ۶ نیز برای سلامت پوست و شادابی آن بسیار مفید است.

نوشیدن چای سبز و خودداری از مصرف قهوه به میزان زیاد نیز می‌تواند سبب دریافت مواد مغذی به بدن و تقویت پوست و فولیکول‌های موی سر شود.

قهوه در شب نیز به ترمیم بافت‌ها و تولید فولیکول‌های جدید مو کمک می‌کند.

ریزش موی سر و بروز چین و چروک پوستی می‌تواند سبب ناراحتی، کاهش اعتماد به نفس و آسیب به سلامت روحی افراد شود به همین دلیل کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند مراقبت لازم را از پوست و موی خود انجام دهند.

از جمله دیگر موادغذایی مفید برای حفظ سلامتی پوست و مو خوردن میان وعده‌های سالم شامل انجیر، خرما، کشمش، فرنی، آب پرتقال طبیعی و تازه، تخم مرغ، ماء الشعیر، برنج قهوه‌ای و مواد لبنی است.

حمله‌های آسم و آلرژی نیز در فصول سرد سال به دلیل خشکی هوا، بارش باران و برف و نیز کاهش تابش نور خورشید افزایش می‌یابد که با اصلاح الگوی تغذیه، قرارگرفتن در معرض نور خورشید و مصرف مکمل‌های ویتامین D این مشکل تا ۳۷ درصد در مبتلایان کاهش پیدا می‌کند.

افرادی که دچار کابوس‌های شبانه می‌شوند نیز با مصرف مواد غذایی مفید، انجام ورزش یوگا و مدیتیشن، خوردن میزان بیشتر پنیر در وعده صبحانه، خوردن مکمل روغن ماهی حاوی امگا سه و مصرف جگر گوسفندی مشکل کابوس شبانه در آنها برطرف می‌شود.

با رعایت این راهکار‌ها افزون بر حفظ زیبایی و سلامت پوست و مو دچار بیماری‌های فصلی شایع از جمله آنفولانزا نیز نمی‌شوید.

بعضی از فاکتورهای رایج که باعث ریزش مو می شود:

۱- کمبود آهن : فقر آهن می تواند منجر به ریزش مو شود. ولی بهتر است قبل از اینکه خودسرانه از قرص های آهن مکمل استفاده کنید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید تا از در صورت تشخیص نیاز توسط پزشک از مکمل ها استفاده کنید. زیرا آهن بیش از اندازه در بدن نیز منجر به بروز بعضی مشکلات می شود.

همچنین بخوانید:  سرطان سلول بازال - علایم، علت، عوامل، تشخیص و درمان آن

۲- اختلالات غده تیروئید: در هر دو حالت کم کاری یا پرکاری غده تیروئید ریزش مو اتفاق می افتد.

۳- کاهش مقدار استروژن: خیلی از زنان ، ریزش مو را در دوران یائسگی و بعد از آن زمانیکه ترشح مقدار استروژن در بدن کاهش می یابد تجربه می کنند.

تغییرات هورمونی بعد از حاملگی : مادرانی که تازه کودکان خود را متولد کرده اند از ابتدا تا بعد از ۶ ماه نیز ریزش مو را تجربه می کنند و این زمانی است که مقدار استروژن در خون در حال برگشت به مقدار نورمال است.

نهاوندی بیان کرد: یکی از عوامل موثر در کاهش ریزش موی بانوان بارداری خانم ها است.

متاسفانه سن ازدواج در ایران بالا رفته و خانم ها خیلی زود به کیست تخمدان مبتلا می شوند، که طبق مطالعات علمی با یک بار بارداری بسیاری از مشکلات بانوان در زمینه مشکلات زنان حل می شود.

این متخصص پوست اشاره کرد: ۳۰ درصد از بانوان که دچار مشکل ریزش موی ارثی هستند با داروهای آنتی آنتروژن تا قبل از یائسگی قابل درمان هستند و پس از می توان از کاشت مو استفاده کرد.

وی تاکید کرد: وجود برخی بیماری های پوستی مانند لیکن پلان که در کشور بسیار شایع است، باعث ریزش مو می شود، همچنین کمبود شدید آهن در خانم های ایرانی و مشکلات تیروئید از دیگر علل ریزش مو در بانوان است و باید یادآور شد که انجام چکاپ در رابطه با بیماری های زنان و کاهش مشکلات پوست و مو ناشی از آن بسیار حائز اهمیت است.


جلوگیری از ریزش مو با این خوراکی ها

جلوگیری از ریزش مو

اهمیت رژیم غذایی را در حفظ سلامتی بدن به خصوص مو ، نمی توان نادیده گرفت.

تحقیقات اخیر ژاپنی ها بعد از جنگ جهانی دوم این امر را تایید می کند؛ چرا که استفاده از رژیم غذایی غربی ها به وسیله ی ژاپنی ها باعث اضافه وزن توام با ریزش مو در اکثر مردم شد.

شایع ترین دلیل ریزش مو در زنان کمبودهای غذایی است، زیرا معمولاً برای کاهش وزن خود رژیم های غیر اصولی را به کار می برند که نتیجه ی آن بروز این مشکل است.

همچنین کسانی که مواد غذایی حیوانی مصرف نمی کنند و به اصطلاح گیاهخوار هستند، به دلیل عدم اطلاع کافی در زمینه چگونگی مصرف غذاهای گیاهی، دچار کمبود پروتئین ، روی ، آهن ، اسیدهای آمینه ی ضروری ، ویتامین های گروه B و … می گردند.

در زیر منابع برخی از عناصر مهم و موثر در سلامت مو ذکر شده است :

ریزش مو، جلوگیری از ریزش مو، درمان ریزش مو، تقویت مو، ریزش موی فصلی، خوراکی های مفید برای جلوگیری و درمان ریزش مو، ماسک خانگی برای ریزش مو

ریزش مو، جلوگیری از ریزش مو، درمان ریزش مو، تقویت مو، ریزش موی فصلی، خوراکی های مفید برای جلوگیری و درمان ریزش مو، ماسک خانگی برای ریزش مو

پروتئین :

اساس و پایه ی نیاز بافت های بدن مانند مو، ناخن ، پوست و … می باشد و در موادی مانند انواع گوشت ( مرغ ، ماهی و گوشت قرمز ) ، تخم مرغ ، لبنیات و حبوبات به میزان فراوان وجود دارد.

در مواد نشاسته ای مثل نان ، برنج ، ماکارونی و سبزی ها نیز به مقدار کمی وجود دارد.

اسیدهای آمینه اجزای تشکیل دهنده پروتئین ها هستند که در مواد ذکر شده در بالا وجود دارند.

کلسیم و منیزیم :

گروه شیر و لبنیات منابع غنی کلسیم و منیزیم و نیز پروتئین هستند.

اگر فردی دچار عدم تحمل لاکتوز ( قند موجود در شیر ) باشد و از سایر مشتقات لبنیاتی نیز برای تامین نیازهای بدن خود استفاده نکند، باید به طور روزانه مکمل کلسیم مصرف کند و مصرف سایر غذاهای غنی از پروتئین را نیز افزایش دهد.

ویتامین های گروه B:

یکی از راههای درمان ریزش مو مصرف مواد مغذی حاوی ویتامین B زیاد است که در گروه ویتامین های B ، ویتامین B6 و بیوتین اهمیت خاصی دارند.

بیوتین ویتامینی است که دربسیاری از محصولات آرایشی به عنوان مکمل بهبود دهنده وضعیت مو اضافه می شود، زیرا عارضه مشخص کمبود بیوتین، ریزش مو است.

منابع غذایی غنی از ویتامین B6 و بیوتین را برایتان ذکرمی کنم.

منابع غنی از B6 : جگر، موز ، دانه آفتابگردان، ماهی ، مرغ، جوانه گندم ، آلوی خشک ، گوشت ، غلات سبوس دار ، مخمر و زرده تخم مرغ ( به ترتیب) و منابع غنی بیوتین : جگر و گوشت مرغ، جوانه گندم، سبوس گندم، تخم مرغ و بادام زمینی است .

آنتی اکسیدان ها

شامل ویتامین E ، ویتامین C ، بتاکاروتن ( پیش ساز ویتامین A که در سیب زمینی شیرین، هویج ، اسفناج پخته، کدو حلوایی ، طالبی ، زرد آلو ، کلم بروکلی ، گریپ فروت قرمز وجود دارد ) ، روی و سلنیوم می باشد.

رژیم های غذایی نامناسب توام با سیگار کشیدن و آلودگی هوا باعث فعال شدن رادیکال های آزاد و به خطر افتادن سلامت فرد می شود.

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که می توانند اثر رادیکال های آزاد را خنثی کنند.

همچنین باعث ساخته شدن موی جدید و استحکام آن می شوند.

به هر حال رفتار تغذیه ای صحیح که همیشه مورد تاکید می باشد، میزان رشد و استحکام فولیکول مو را بهبود می بخشد.

طبق نظر کارشناسان تغذیه می توان گفت ویتامین ها به خصوص ویتامین های گروه B مانند بیوتین، اسید فولیک ، پانتوتنیک اسید و برخی املاح مانند روی، آهن، گوگرد، سیلیس و مس اثرات مثبت زیادی بر روی مو دارند.

آزمایش ها حاکی از آن است که مصرف بیوتین به صورت مکمل باعث تقویت و بهبود پوست به خصوص فولیکول های مو می شود.

در ضمن در مورد کاهش مصرف نمک و اثر آن در توقف ریزش مو نظریه هایی ارائه شده است، اما در صحت این نظریه ها تردید وجود دارد .

ولی در هر حال کاهش مصرف نمک برای سلامت عمومی بدن مفید است.

دانشمندان ژاپنی بر اساس تحقیقات خود معتقدند که وجود چربی زیاد در رژیم غذایی مردان، مکانیسم طاسی را سرعت می بخشد.

به این ترتیب که قسمتی از پوست سر آنزیمی به نام گاما- آلفا- رداکتاز تولید می کند.

این آنزیم باعث تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) می شود که این ترکیب باعث ریزش مو می شود.

غدد چربی مجاور هر فولیکول مو نیز این آنزیم را تولید می کنند.

وجود چربی زیاد در غذا باعث تحریک غدد چربی و افزایش فعالیت این غدد برای تولید آنزیم نام برده می شود.

بهترین توصیه این است که غذاهای مفید و خوشمزه اما کم چرب مصرف نمایید.

البته این عمل باعث رویش موی جدید نمی شود، اما می تواند از ریزش سایر موها جلوگیری کند.

به طور کلی باعث سلامت جسم نیز می شود.

همچنین مصرف مقداری مخمر همراه یک لیوان آب پرتقال در صبح بسیار سودمند می باشد؛ زیرا مخمر منبع مناسبی از ویتامین های گروه B و املاح کمیاب ( املاحی که بدن به میزان خیلی کم به آن ها نیاز دارد) و اسیدهای آمینه است.

به علاوه مصرف روغن ماهی و گردو که دارای اسیدهای چرب اُمگا- ۳ و تخمه آفتابگردان که دارای اسیدهای چرب اُمگا-۶ است ، مفید می باشد.

برخی از مردم برای تامین مواد مغذی مورد نیاز خود تمایل دارند از قرص و دارو استفاده کنند و کمتر سراغ مواد غذایی مفید می روند.

متخصصان تغذیه معتقدند که تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد از مواد مغذی این قرص ها جذب می شوند و هنوز عوامل ناشناخته ی زیادی در غذاها وجود دارد که هنوز به شکل شیمیایی در داروها ساخته نشده اند، در نتیجه قرص و دارو هرگز نمی تواند جانشین غذا شود و فقط در مواقع ضروری از مکمل های غذایی می توان استفاده کرد.

بررسی ها نشان می دهند که اسیدهای چرب اُمگا- ۳ و اُمگا-۶ با سلامت مو در ارتباط هستند؛ زیرا اغلب مردم وقتی منابع این نوع اسیدهای چرب را کمتر مصرف می کنند و یا اصلاً مصرف نمی کنند، دچار خشکی و شکنندگی مو ، خارش و شوره پوست سر و در نهایت ریزش مو می شوند.

منابع اسیدهای چرب اُمگا-۳ و اُمگا-۶

اسیدهای چرب اُمگا-۳ شامل آلفا- لینولنیک اسید و ایکوزا پنتانوئیک اسید (EPA) است در ماهی های آب سرد مانند ماهی سالمون و ساردین، روغن سویا و کانولا، جوانه گندم ، روغن گردو ، روغن تخم کتان یا پنبه و روغن ماهی یافت می شود.

اسیدهای چرب اُمگا-۶ شامل اسید لینولئیک و اُمگا- لینولئیک اسید می باشد و در روغن های غیر اشباع گیاهی مانند روغن ذرت، روغن کانولا، روغن سویا، روغن بادام زمینی و روغن آفتابگردان یافت می شوند.


آموزش تهیه ماسک خانگی ضد ریزش مو

ماسک ضد ریزش مو

سلامت مو و زیبایی آن همیشه مورد توجه بوده و این موضوع موجب شده برخی افراد به خصوص خانم‌ها هزینه‌های زیادی برای زیبایی و سلامت آن صرف کنند.

مو ساختار ضعیفی داشته و بسیار شکننده است و تحت تاثیر عوامل محیطی متعدد قرار دارد و در صورت آسیب دیدگی قدرت بازسازی ندارد و به همین دلیل نیاز به مراقبت بیشتری دارد، به منظور حفظ سلامت و زیبایی مو باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشیم و با مصرف غذای مناسب تعادل هورمونی در بدن ایجاد کنیم.

ریزش مو، جلوگیری از ریزش مو، درمان ریزش مو، تقویت مو، ریزش موی فصلی، خوراکی های مفید برای جلوگیری و درمان ریزش مو، ماسک خانگی برای ریزش مو

ریزش مو، جلوگیری از ریزش مو، درمان ریزش مو، تقویت مو، ریزش موی فصلی، خوراکی های مفید برای جلوگیری و درمان ریزش مو، ماسک خانگی برای ریزش مو

برخی از ترفند‌های طبیعی وجود دارند که فولیکول‌های مو را تغذیه کرده و مو‌های آسیب دیده را زیبا و سالم می‌کنند.

عنصر اصلی در این درمان طبیعی زنجبیل است که برای سلامتی بسیار مفید بوده و می‌تواند با تغذیه مو رشد و فولیکول‌های آن را تحریک کند، علاوه بر بهبود ظاهر وزیبایی مو‌ها می‌توان در این روش درمانی شوره سر را از بین برد.

مواد لازم برای ماسک ضد ریزش مو

 • مقداری کمی زنجبیل
 • ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • ۱ قاشق غذاخوری عسل

طرز تهیه ماسک خانگی ضد ریزش مو

زنجبیل را رنده کرده و آن را به همراه روغن زیتون و عسل خوب مخلوط کنید، این مقدار مواد برای یک استفاده کافی است و دارو را روی مو‌های مرطوب بمالید و کلاه پلاستیکی روی سرتان قرار داده و سپس ۴۰ دقیقه اجازه دهید بر روی مو باقی بماند و پس از این مدت آن را بشویید، از این دستور العمل طبیعی یک بار در هفته می‌توانید استفاده کنید.

فواید ماسک ضد ریزش مو

استفاده از این روش درمان طبیعی به طور منظم مزایای متعددی را برای مو‌های شما دارد، زنجبیل جریان خون را در پوست سر افزایش می‌دهد و رشد مو را تسریع می‌کند و در کاهش ریزش مو موثر است، علاوه بر این تار‌های مو ضخیم شده و و شوره سر از بین می‌رود.

یک روش عالی برای مبارزه با ریزش مو

ریزش مو یک مشکل فراگیر در دنیا است اما یک راه ساده برای مبارزه با آن وجود دارد.

آب پیاز یک ماده طبیعی و مطمئن برای مبارزه با ریزش مو است که نه واکنش آلرژیکی در پی دارد و نه عوارض جانبی؛ تنها مشکلی که ایجاد می‌کند، بوی بد آن است.

پیاز حاوی ترکیبات متعددی است که برای رشد مو مناسب هستند، از جمله سولفور؛ که مالیدن آن به سر جریان خون را بهتر می‌کند و در نتیجه شرایط برای رشد دسته‌های مو بهتر می‌شود.

کافی است ۲ یا ۳ پیاز را پوست بکنید و آب بگیرید، سپس آن را به پوست سر بمالید؛ یا یک پارچه کتان را با آن خیس کنید و روی سرتان بگذارید.

آب پیاز باید نیم ساعت روی سر بماند و برای این که راحت تر باشید، می‌توانید سر را با پلاستیک یا کلاه بپوشانید.

سپس موها را با آب گرم آب بکشید و بعد با شامپویی که مواد شیمیایی ندارد، بشویید.

این کار را ۳ بار در هفته انجام دهید؛ اثرش بعد از ۲ ماه مشخص می‌شود.

البته مراقب بوی قوی پیاز باشید و به همین دلیل می‌توانید به سرتان عطر بزنید یا این کار را آخر شب انجام دهید.

به یاد داشته باشید که آب پیاز معجزه نمی‌کند؛‌ کمک می‌کند اما برای درمان ریزش مو، باید دلیل اصلی آن را هم کشف کنید و از بین ببرید که می‌تواند رژیم غذایی بد، استرس و بدخوابی شبانه باشد.

رای
مطلبو دوست داشتی؟
در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد برخط
مشاهده تمامی دیدگاه ها