فال تاروت و تاریخچه کلی آن

تاروت یک دیدگاه
 • تاروت چیست؟

  تاروت (/ ˈtæroʊ /؛ برای اولین بار به عنوان trionfi و بعداً به عنوان تاروچی یا تاروک شناخته شد) یک بسته کارت بازی است که از اواسط قرن پانزدهم در مناطق مختلف اروپا برای انجام بازی هایی مانند تاروچینی ایتالیایی، تاروت فرانسوی و Königrufen اتریشی استفاده می شد، که بسیاری از آن ها هنوز هم بازی می شوند.

  در اواخر قرن ۱۸ میلادی، برخی از انواع تاروت، به عنوان روشی برای پیشگویی و دست یابی به اهداف غیبی و اسرار آمیز، از طریق خواندن کارت ها و فال گیری با ورق مورد استفاده قرار گرفت.

  مانند تمام بازی های کارتی، تاروت نیز ۴ دسته کارت (خال) دارد که از لحاظ منطقه ای با هم متفاوت بوده و عبارتند از:

  • کارت فرانسه در اروپای شمالی
  • کارت لاتین در اروپای جنوبی
  • کارت آلمانی در اروپای مرکزی

  هر خال، شامل ۱۴ کارت است که ۱۰ عدد از آن ها، با استفاده از اعداد ۱ (آس) تا ۱۰ شماره گذاری شده و ۴ کارت دیگر، بر اساس عکس ها (شاه، بیبی، شوالیه و سرباز یا جک) نام گذاری می شوند.

  ملکه غارها در کارت های فال تاروت

  علاوه بر این، تاروت دارای ۲۱ کارت به نام خال آتو (suit trump) و یک کارت تک، به نام دلقک نیز هست.

  بسته به بازی، دلقک ممکن است به عنوان برترین خال آتو عمل کرده یا از پیروی خال قبلی جلوگیری کند.

  این دسته از کارت های تاروت، هنوز در سراسر اروپا برای کارت بازی معمولی (بدون فال گیری) مورد استفاده قرار می گیرد.

  در بین کشورهای انگلیسی زبان که این بازی به طور مداوم استفاده نمی شود، کارت های تاروت در درجه اول برای اهداف جدید و طالع بینی مورد استفاده بوده و معمولاً بسته های مخصوص و طراحی شده دارند.

  برخی از علاقه مندان به طالع بینی ادعا می کنند که تاروت ریشه در مصر باستان، کابالا، تانترا هند، ای چینگ یا بسیاری موارد دیگر دارد، با این حال، هیچ گونه مدارک مستندی، استفاده از تاروت، قبل از قرن ۱۸، در این مناطق، برای پیشگویی را به صورت علمی و استاندارد ثابت نکرده است.

  ریشه یابی کلمه تاروت

  تاروت ویسکانتی اسفورزا

  کلمه تاروت (Tarot) و تاروک آلمانی (German Tarock)، از واژه ایتالیایی تاروکی (Tarocchi) نشات گرفته شده که منشأ آن نامشخص است، اما تاروک (taroch) به عنوان مترادف حماقت، در اواخر قرن ۱۵ و اوایل قرن ۱۶ مورد استفاده قرار گرفت.

  این کارت ها، در طول قرن پانزدهم، به عنوان تریونفی (Trionfi) شناخته می شدند.

  عنوان جدید تاروکو (Tarocho)، برای اولین بار، در شهر برشا به کار برده شد.

  در طول قرن شانزدهم، بازی جدیدی با استفاده از کارت های استاندارد انجام شد که به دلیل استفاده از عنوانی بسیار مشابه (Trionfa) به سرعت مورد علاقه مردم قرار گرفت.

  این اتفاق با بازی قدیمی تری همزمان شده و به عنوان تاروکی (tarocchi) تغییر نام داد.

  تاروکو (Tarocco) از نظر دستور زبان نوعی اسم بوده و به معنی پرتقال خونی (blood orange) می باشد.

  تاریخچه کارت تاروت

  تاریخچه کارت های فال تاروت

  کارت های بازی برای اولین بار در اواخر قرن ۱۴ وارد اروپا شده و محققان منشا آن را مملوک مصر می دانند.

  این کارت ها دارای ۴ خال به نام عصا یا چوب چوگان (در پیشگویی از طریق تاروت، به عنوان چوب دستی در نظر گرفته می شوند)، سکه (که به عنوان دایره یا ستاره پنج پر در طالع بینی شناخته می شود)، شمشیر و فنجان می باشد.

  این خال ها، بسیار شبیه کارت های تاروت امروزی برای پیشگویی بوده و هنوز هم در ایتالیا سنتی، اسپانیا و پرتقال مورد استفاده هستند.

  اولین دسته از کارت های تاروت ثبت شده در تاریخ، مربوط به سال ۱۴۴۰ تا ۱۴۵۰ در میلان، فرارا، فلورانس و بولونیا بوده و در آن زمان، کارت های حکم (خال آتو) فرعی با تصاویر نمادین، به ۴ خال اصلی اضافه شدند.

  همچنین بخوانید:  فال تاروت امروز فردا

  این کارت های جدید به نام های carte da trionfi یا کارت های پیروزی نامیده شده و کارت های فرعی به عنوان trionfi یا به انگلیسی خال آتو (حکم) شناخته شدند.

  مدارک

  اولین مدارک مربوط به trionfi در بیانیه کتبی در پرونده های دادگاه فلورانس، در سال ۱۴۴۰، در مورد انتقال دو خال به سیگیسموندو پاندولفو مالاتستا یافت می شود.

  قدیمی ترین کارت های تاروت به جامانده، مربوط به ۱۵ کارت تاروت ویسکانتی اسفورزا (Visconti-Sforza tarot) بوده که در اواسط قرن ۱۵، برای دوک های میلان نقاشی شده است.

  بسته تاروت گم شده که توسط فیلیپو ماریا ویسکانتی سفارش داده شده را مارتیانو دا تورتونا، مربوط به سال های ۱۴۱۸ یا ۱۴۲۵ می داند، اما جالب است بدانید نقاشی که او می گوید، میشلینو دا بوسوتزو در سال ۱۴۱۸ به میلان بازگشته و خود مارتیانو در سال ۱۴۲۵ فوت کرده است.

  این بسته کارت ۶۰ تایی، دارای ۱۶ کارت با تصویر خدایان رومی و  ۴ نوع پرنده می باشد.

  این ۱۶ کارت به عنوان خال آتو (حکم یا برگ برنده) در نظر گرفته می شدند و سخنان جاکوبو آنتونیو مارسلو در سال ۱۴۴۹، که می گفت دوک فوت شده نوعی پیروزی جدید و نفیس (a novum quoddam et exquisitum triumphorum genus) به وجود آورده، گواه این مسئله است.

  سایر کارت های اولیه که نقوش کلاسیک را نیز به نمایش می گذارند شامل کارت های Sola-Busca و Boiardo-Viti از دهه ۱۴۹۰ می باشد.

  در فلورانس از کارت هایی به نام Minchiate استفاده شد.

  این بسته شامل ۹۷ کارت با نمادهای نجوم (طالع بینی از طریق ستارگان)، چهار عنصر و همچنین نقوش سنتی تاروت است.

  اگرچه یک واعظ دومینیکنی در خطبه ای در قرن پانزدهم علیه خطرات و یا حتی حضور شیطان در کارت ها (عمدتا به دلیل استفاده از آن ها در قماربازی) صحبت کرد، در اوایل تاریخ پیدایش آن، هیچ نوع محکومیتی علیه تاروت پیدا و ثبت نشد.

  از آن جایی که اولین کارت های تاروت به صورت دستی نقاشی می شدند، تعداد کمی از آن ها در دسترس بود، اما بعد از اختراع دستگاه چاپ، این کارت ها به صورت انبوه تولید شدند.

  در طول جنگ های ایتالیا، تاروت به خارج از مرز های آن ها گسترش یافته و در ابتدا به فرانسه و سوییس رفت.

  مهم ترین الگوی تاروت مورد استفاده در این دو کشور، مربوط به تاروت منطقه مارسی میلان بود.

  کارت های بازی

  بازی تاروت در فرانسه

  هدف اصلی تولید کارت های تاروت، بازی کردن بود.

  توضیحات مختصری درباره قوانین بازی در دست نوشته های مارتیانو دا تورتونا قبل از سال ۱۴۲۵ آورده شده است.

  این توصیفات مبهم تا دو قرن بعد مورد استفاده بود، تا این که در سال ۱۶۳۷ توضیحات دقیقی برای بازی تاروت فرانسوی منتشر شد.

  بازی تاروت در هر منطقه ای متفاوت است.

  تاروچینی همچنان در بولونیا، پیمونت و سیسیلی بازی می شود، اما در ایتالیا، نسبت به مناطق دیگر، از محبوبیت کمتری برخوردار است.

  در قرن ۱۸ تاروت به شدت احیا و به یکی از محبوب ترین بازی های کارتی در اروپا تبدیل گشت و در همه جا به جز ایرلند و انگلیس، شبه جزیره ایبری و بالکان عثمانی بازی می شد.

  در دهه ۱۹۷۰، تاروت فرانسه مجددا رواج یافته و فرانسه دارای بزرگ ترین انجمن تاروت گردید.

  بازی های منطقه ای تاروت، که اغلب تاروک (tarock, tarok, tarokk) نام دارند، در اروپای مرکزی و در مرزهای امپراتوری سابق اتریش – مجارستان به طور گسترده ای بازی می شوند.

  کارت های ایتالیایی بازی تاروت

  کارت احمق در تاروت ایتالیایی

  این ها قدیمی ترین شکل ورق های تاروت بودند، که اولین بار در قرن پانزدهم در شمال ایتالیا ساخته شد.

  همچنین بخوانید:  فال تاروت چهار کارتی | تاروت ۴ کارتی

  کارت های تاروت برای پیشگویی نیز مبتنی بر این ورق ها تولید گردیدند.

  سه دسته از کارت های این گروه، هنوز برای بازی های خاصی استفاده می شود که عبارتند از:

  • تاروکو پیمونتی از ۴ خال به نام شمشیر، عصا یا چوب دستی، فنجان و سکه تشکیل شده است که هر کدام دارای کارت عکسی به نام پادشاه، ملکه (بیبی)، شوالیه و جک (سرباز) هستند و با ورق های شماره دار، در کل ۷۸ کارت می شوند. برگ برنده در اکثر بازی ها ۲۱ بوده و دلقک، هیچ وقت خال برنده نبوده و صفر در نظر گرفته خواهد شد.
  • تاروت سوئیسی ۱JJ مشابه مورد قبلی بوده اما پاپ را با مشتری (ژوپیتر)، پاپ زن با جونو (خواهر یا زن ژوپیتر) و فرشته (سکه فرشته نشان) با داوری جایگزین می شود. خال های حکم به ترتیب عددی رتبه بندی شده و برج (قلعه) به عنوان خانه خدا شناخته می شود. کارت هایی مانند تاروکو پیمونتی دورو نیستند.
  • در تاروکو بولونیایی کارت های شماره دار دو تا پنج، در خال های ساده حذف شده و تعداد ورق ها به ۶۲ رسیده است، همچنین تا حدی ورق های حکم (خال آتو) متفاوت بوده، همه عدد نیستند و چهار کارت از نظر امتیاز با هم مساوی می باشند. طراحی گرافیکی این کارت ها با دو دسته بالا متفاوت بوده و از تاروت مارسی گرفته نشده است.

  کارت های تاروت ایتالیایی – پرتغالی

  کارت های تاروت سیسیلیایی تنها دسته ای هستند که از سیستم کارت های پرتغالی، که از خال های اسپانیایی نشات گرفته شده اند،  استفاده می کند، اما مانند خال های ایتالیایی تقسیم بندی می شوند.

  برخی از برگ های برنده، مانند پایین ترین برگ برنده (خال آتو) به نام Miseria (محرومیت)، با هم متفاوت هستند.

  در این حالت، کارت شماره دو و سه از خال سکه و شماره یک تا چهار از خاج (گشنیز)، شمشیر و فنجان حذف می گردد.

  تاروت فرانسوی

  بنابراین، بازی دارای ۶۴ کارت است، اما از برگ آس سکه استفاده نشده و به عنوان تمبر مالیاتی در نظر گرفته می شود.

  این کارت ها تا حدی کوچک بوده و دورو نیستند.

  کارت های تاروت فرانسوی

  تاروت فرانسوی

  تصاویر برگ های حکم تاروت فرانسوی، از طرح های قدیمی تاروت ایتالیایی فاصله گرفته و نقوش تمثیلی رنسانس را رها می کند.

  تاروت فرانسوی

  به استثنای کارت های جدید، ورق های تاروت فرانسه تقریباً فقط برای کارت بازی استفاده می شوند.

  اولین نسل تاروت های فرانسوی، روی برگ های حکم تصاویر حیوانات ترسیم می کردند، از این رو، Tiertarock (“Tier” به زبان آلمانی به معنی حیوانات است) در حدود سال ۱۷۴۰ پدید آمد.

  تاروت فرانسوی

  در حدود سال ۱۸۰۰، با استفاده از هنر ژانر یا ویتوتا (منظره ای با جزییات) کارت های بیشتری ها تولید شد.

  دسته های ورق تاروت فرانسه اخیر از الگوهای زیر پیروی می کردند:

  • کارت های تاروت صنعت و شانس (The Industrie und Glück) در اروپای مرکزی، با استفاده از هنر ژانر، از اعداد رومی برای نمایش برگ های حکم استفاده می کنند. این دسته از کارت ها دارای ۵۴ ورق بوده و کارت های ۵ تا ۱۰ خال قرمز و ۱ تا ۶ خال سیاه حذف شده اند.
  • تاروت حیوانات Adler-Cego که در جنگل سیاه آلمان استفاده می شود، دارای ۵۴ کارت بوده و به همان شیوه تاروت صنعت و شانس سازماندهی شده است. برگ های حکم با اعداد عربی، در شاخص های محوری، شماره گذاری شده اند.
  • تاروت نوو ۷۸ کارت دارد و معمولاً در فرانسه بازی می شود. ورق های حکم با استفاده از هنر ژانر و اعداد عربی در گوشه شماره بندی شده اند.

  ورق های تاروت آلمانی

  تاروت آلمانی

  کارت های تاروت آلمانی مانند بائرن تاروک، وورتمبرگ تاروک و تاروک باواریایی با هم متفاوت هستند.

  همچنین بخوانید:  فال تاروت روز سریع

  این کارت ها تاروت واقعی نیستند، اما تاروت باواریایی و وورتمبرگ با توجه به استاندارد های تاروت آلمانی بوده و ۳۶ کارت دارند؛ کارت های عددی از ۶ تا ۱۰، سرباز (Unter)، بیبی (Ober)، شاه و آس.

  تاروت آلمانی

  در این بازی از رده بندی بازی کلاورجاس (Klaverjas) استفاده شده و در آن آس بالاترین امتیاز یعنی ۱۰ را داشته و شاه، بیبی و سرباز امتیاز ۹ تا ۶ را می گیرند.

  خال دل، به صورت قراردادی به عنوان خال حکم در نظر گرفته می شود.

  تاروت باواریایی برای بازی Schafkopf، به جز Sixes، نیز مورد استفاده است.

  تفسیر کارت ها

  اولین شواهد استفاده از کارت های تاروت برای فال گیری، از دست نوشته های گمنامی بدست آمده که در آن، اصول اولیه پیشگویی و معانی کارت های تاروکو بولونیایی ذکر شده است.

  تاروت محرمانه، با استفاده از تاروت مارسی، توسط آنتونی کرت و ژان باپتیست آلیته (اتیلا)، در دهه ۱۷۸۰، در پاریس محبوب شد.

  بازیکنان تاروت فرانسوی، حدود سال ۱۹۰۰، تاروت مارسی را به نفع تاروت نووو کنار گذاشتند، در نتیجه، الگوهای تاروت مارسی اکنون بیشتر توسط پیش گویان مورد استفاده قرار می گیرد.

  کارت های فال و طالع بینی

  کارت عدالت تاروت در قرن ۱۶

  اتیلا اولین کسی بود که در حدود سال ۱۷۸۹، کارت های مخصوصی را برای طالع بینی طراحی کرد.

  مطابق با این باور غلط مبنی بر این که چنین کارت هایی از کتاب توت (خدای عقل و دانش مصر) برگرفته شده است، تاروت اتیلا حاوی مضامینی مربوط به مصر باستان بود.

  این بسته ۷۸ تایی از کارت های تاروت، توسط طالع بینان استفاده شده و دارای ۲ بخش مجزا است که عبارتند از:

  1. Major Arcana (اسرار بیشتر) یا کارت های حکم، که شامل ۲۲ کارت بدون خال است:
  • جادوگر، کاهن (زن) اعظم، امپراطور، ملکه، کاهن معبد (یونان)، عاقان، ارابه، نیرو (نیکویی)، راهب، چرخ بخت و اقبال، عدالت، مرد به دار آویخته، مرگ، اعتدال، برج، ستاره، ماه، خورشید، داوری، جهان و دلقک. کارت های جادوگر تا جهان با اعداد رومی از I تا XXI شماره گذاری می شوند، در حالی که دلقک تنها کارت بدون شماره است، که گاهی اوقات در ابتدای ورق ها به صورت ۰ یا در انتهای آن ها، با عدد XXII قرار می گیرد.
  1. Minor Arcana (اسرار کمتر) از ۵۶ کارت تشکیل شده که به ۴ خال اصلی، که هر یک دارای ۱۴ کارت است، تقسیم می شود.
  • ۱۰ کارت شماره دار و ۴ کارت تصویر که شاه، بیبی، شوالیه و سرباز هستند، در هر خال تاروت وجود دارد. خال های تاروت سنتی ایتالیایی شمشیر، عصا، سکه و فنجان می باشد، با این حال، در کارت های پیش گویی تاروت مدرن، خال عصا، چوب دستی، میله یا چماق و خال سکه، ستاره پنج پر یا دایره (دیسک یا سکه) نامیده می شود.

  اصطلاحات “Major Arcana” و “Minor Arcana” ابتدا توسط ژان باپتیست پیتیوس (همچنین به عنوان پاول مسیحی شناخته می شود) مورد استفاده قرار گرفت و هرگز برای کارت بازی های استفاده نشد.

  برخی از کارت ها، در درجه اول به عنوان اثر هنری بوده و فقط شامل ۲۲ کارت Major Arcana است.

  سه دسته کارت متداول مورد استفاده در طالع بینی با این کارت ها، تاروت مارسی، تاروت Rider-Waite-Smith و تاروت توت می باشد.

  آلیستر کرولی، که به همراه لیدی فریدا هریس تاروت توت را ابداع کرده است، در مورد تاروت می گوید:

  “منشا این بسته کارت ها بسیار مبهم است، برخی معتقدند این کارت ها ریشه در اسرار  مصری داشته و عده ای دیگر، آن را هم دوره اواخر قرن ۱۵ یا ۱۶ می دانند، اما تنها نظریه نهایی در مورد تاروت این است که این کارت ها یک تصویر نمادین و تحسین برانگیز از جهان، بر اساس داده های قبله مقدس، می باشد.”

  منبع: ویکی پدیا

  برای از بین بردن احساس افسردگی چه کاری انجام دهیم؟

  در افسردگی غم به لایه های عمیق زندگی شما نفوذ میکند و اختلالاتی در احساسات و رفتار شما بوجود می اورد. اگر احساس می کنید دچار افسردگی هستید حتما مشکلات خود را برای یک روانشناس متخصص شرح دهید، با کمک او مشکل را ریشه یابی کنید و برای عبور از چالش‌هایتان از مشاور راهکار بگیرید، برای ارتباط با مشاور متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.

  کاربر گرامی طبق قوانین کشور، اعتقاد به فال چیزی جز جهل و خرافه پرستی نیست. از اینکه فقط جهت سرگرمی از فالها استفاده می کنید سپاسگزاریم و اوقات خوشی را برای شما آرزو می کنیم. همچنین وب سایت تاروت رنگی هیچ گونه فعالیتی در زمینه انجام فال های حضوری یا تلفنی ندارد.

  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  اشتراک
  اطلاع از
  1 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  نگار
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۴۸

  باید ببینم تا برج ۱۲ جواب نیتم درست در میاد یا نه

  روشن
  تاریک