آیا سحر و جادو واقعیت دارد ؟ بیان مسئله با استفاده از آیات قرآن کریم

قرآن کریم ۷ دیدگاه
 • آیا سحر و جادو واقعیت دارد ؟

  این سوالیست که شاید خیلی وقت ها شده از خودتان بپرسید. خیلی از افراد سحر و جادو رو نهی کرده و آن را دروغی بیش نمی دانند.

  در این مطلب از وبسایت تاروت رنگی می خواهیم با استفاده از یکی از آیات قرآن مجید و بیان تفسیر آن، این موضوع را برای شما دوستان عزیز روشن کنیم.

  خوب سوال اصلی اینست. کدام آیه از قرآن کریم به سحر و جادو اشاره کرده است؟

  آیه ۱۰۲ سوره بقره به صورت واضح به این موضوع اشاره کرده است.

  وَاتَّبَعُوا مَا تَتْلُو الشَّیَاطِینُ عَلَىٰ مُلْکِ سُلَیْمَانَ ۖ وَمَا کَفَرَ سُلَیْمَانُ وَلَٰکِنَّ الشَّیَاطِینَ کَفَرُوا یُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَمَا أُنْزِلَ عَلَى الْمَلَکَیْنِ بِبَابِلَ هَارُوتَ وَمَارُوتَ ۚ وَمَا یُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّىٰ یَقُولَا إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَهٌ فَلَا تَکْفُرْ ۖ فَیَتَعَلَّمُونَ مِنْهُمَا مَا یُفَرِّقُونَ بِهِ بَیْنَ الْمَرْءِ وَزَوْجِهِ ۚ وَمَا هُمْ بِضَارِّینَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ ۚ وَیَتَعَلَّمُونَ مَا یَضُرُّهُمْ وَلَا یَنْفَعُهُمْ ۚ وَلَقَدْ عَلِمُوا لَمَنِ اشْتَرَاهُ مَا لَهُ فِی الْآخِرَهِ مِنْ خَلَاقٍ ۚ وَلَبِئْسَ مَا شَرَوْا بِهِ أَنْفُسَهُمْ ۚ لَوْ کَانُوا یَعْلَمُونَ

  ترجمه الهی قمشه ای:

  و پیروی کردند سخنانی را که (دیوان و) شیاطین در ملک سلیمان (به افسون و جادوگری) می‌خواندند، و هرگز سلیمان (با به کار بردن سحر به خدا) کافر نگشت و لکن شیاطین کافر شدند که سحر به مردم می‌آموختند. و آنچه را که بر دو فرشته هاروت و ماروت در بابل نازل شده بود پیروی کردند، در صورتی که آن دو ملک به هیچ کس چیزی نمی‌آموختند مگر آنکه بدو می‌گفتند که کار ما فتنه و امتحان است، مبادا کافر شوی! اما مردم از آن دو ملک چیزی را که ما بین زن و شوهر جدایی افکند می‌آموختند، البته به کسی زیان نمی‌رسانیدند مگر آنکه خدا بخواهد، و چیزی که می‌آموختند به خلق زیان می‌رسانید و سود نمی‌بخشید، و محققا می‌دانستند که هر که چنین کند در عالم آخرت هرگز بهره‌ای نخواهد یافت، و آنان به بهای بدی خود را فروختند، اگر می‌دانستند.

  محل نزول این آیه، شهر مدینه بوده و در شان نزول این آیه بیان شده است:

  «شیخ طوسی» گوید: ابن اسحق گوید: بعضى از احبار یهود مى گفتند: آیا از محمد تعجب نمى کنید که پنداشت سلیمان پیامبر است؟ در صورتى که ساحر و جادوگرى بیش نبوده است سپس این آیه نازل گردید. (منبع: محمدباقر محقق،‌ نمونه بینات در شأن نزول آیات از نظر شیخ طوسی و سایر مفسرین خاصه و عامه، ص ۲۴٫)

  حال در اینجا می خواهیم به تفسیر این آیه در تفسیر نور نگاهی بیندازیم:

  آنچه از روایات استفاده مى‌شود آن است که حضرت سلیمان علیه السلام براى جلوگیرى از انحراف یا سوء استفاده، دستور داد اوراق ساحران را جمع‌آورى و نگهدارى کنند. ولى گروهى به آن نوشته‌ها دست یافته و مشغول تعلیم و اشاعه سحر «۱» در میان مردم شدند. آنان حتّى معجزات حضرت سلیمان را سحر معرّفى کرده و پیامبرى او را منکر شدند. و برخى از بنى‌اسرائیل نیز به جاى پیروى از تورات به سراغ سحر و جادو رفتند. این کار چنان شهرت و گسترش یافت که یهود زمان پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله نیز سلیمان را ساحرى زبردست مى‌دانستند و او را به عنوان پیامبر نمى‌شناختند!

  همچنین بخوانید:  شرایط و آداب انواع استخاره

  این آیه، گناه و انحراف رها کردن تورات و پیروى از شیاطین سحرآموز را بیان مى‌کند که یهود به جاى تورات از آنچه شیاطین در زمان سلیمان بر مردم مى‌خواندند، پیروى مى‌کردند. آنان براى توجیه کار خویش، نسبت سحر به سلیمان نیز مى‌دادند، در حالى که سلیمان مرد خدا بود و کارش معجزه، و شیاطین در جهت مخالف او و کارشان سحر بود.

  علاوه بر آنچه گذشت، یهود از منبع دیگرى نیز به سحر دست یافتند. بدین طریق که خداوند دو فرشته را به نام «هاروت» و «ماروت» به صورت انسان در شهر «بابل» «۲» در میان مردم قرار داد که روش ابطال و خنثى سازى سحر و جادو را به آنان بیاموزند. امّا براى اینکار لازم بود ابتدا آنان را با سحر آشنا سازند. چون انسان تا فرمول ترکیبى چیزى را نداند، نمى‌تواند آنرا خنثى نماید. لذا فرشته‌ها، ابتدا طریق سحر و سپس طریقه ابطال آن را مى‌آموختند و قبل از آموزش با شاگردان خود شرط مى‌کردند که از آن سوء استفاده نکنند ومى‌گفتند: این کار مایه‌ى فتنه و آزمایش است، مبادا در مسیر خلاف بکار گیرید. امّا یهود از آن آموزش سوء استفاده نموده و از آن براى مقاصد ناشایست بهره بردند و حتّى براى جدایى میان مرد و همسرش بکار گرفتند.

  «۱». سحر، به فن ظریف و دقیقى گفته مى‌شود که امور را از مسیر عادّى خود منحرف مى‌سازد. وگاهى سحر به معنى خدعه، و باطل را در شکل و قالب حقّ آوردن، آمده است.

  «۲». «بابل» نام منطقه‌اى حدود نجف و کربلاى فعلى بوده است.

  منبع: جلد ۱ تفسیر نور – صفحه ۱۷۱ و ۱۷۲

  همچنین بخوانید:  نحوه انجام انواع استخاره

  قرآن در اینجا نکته‌اى را یادآور مى‌شود که جاى دقت و تأمل است. مى‌فرماید:

  ساحر با داشتن علمِ سحر، از دایره‌ى قدرت الهى خارج نیست و بدون اراده‌ى خدا قادر به انجام کارى نیست و به کسى نمى‌تواند ضررى برساند، ولى از آنجایى که خداوند براى هر چیز اثرى قرار داده است، سحر و جادو نیز مى‌تواند اثرات سویى داشته باشد که از آن جمله تأثیر آن بر روابط زناشویى و خانوادگى است.

  چه نکاتی از این آیه می توان آموخت؟

  نکاتی که می توان از این آیه آموخت به شرح زیر می باشد:

  ۱- تعلیم و تعلّم و اعمال سحر، در ردیف کفر است. «کَفَرُوا یُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ»

  ۲- تفرقه انداختن میان زن و شوهر، کارى شیاطینى و در حدّ کفر است. «فَلا تَکْفُرْ فَیَتَعَلَّمُونَ مِنْهُما ما یُفَرِّقُونَ بِهِ بَیْنَ الْمَرْءِ …»

  ۳- سحر و جادو واقعیّت دارد و در زندگى انسان مؤثّر است. «یُفَرِّقُونَ بِهِ …»

  ۴- ساحر دست به کارهایى مى‌زند، ولى تمام تأثیر و تأثرات زیر نظر خداست. مى‌توان از طریق پناه بردن به خداوند و استعاذه و توکّل و دعا و صدقه از توطئه‌ها نجات یافت. «وَ ما هُمْ بِضارِّینَ»

  ۵- ساحران شاید به پول و شهرتى برسند، ولى در قیامت بهره‌اى ندارند. «ما لَهُ فِی الْآخِرَهِ مِنْ خَلاقٍ»

  ۶- کسى که به سراغ تفرقه اندازى و سحر مى‌رود، انسانیّت خود را از دست مى‌دهد. «لَبِئْسَ ما شَرَوْا بِهِ أَنْفُسَهُمْ»

  سحر و جادو

  اگر مطمئن هستید که سحر و جادو شده اید، آیا به دنبال باطل کردن سحر بریم؟

  اگر احساس می کنید که جادو شده اید و با سحر مشکلی در زندگی شما افتاده است، نیاز نیست که به دنبال فرد خاصی بگردید. آن فرد خاص خود شما هستید.

  همچنین بخوانید:  نظر مراجع تقلید درباره استخاره اینترنتی

  همانگونه که در نکات این آیه شریفه بیان شد، بهترین و موثرترین راه برای باطل کردن سحر و جادو، پناه بردن به خداوند و استعاذه و توکّل و دعا و صدقه می باشد.

  در دور و برمان افراد بسیار زیادی هستند که این ادعا را دارند که سحر و جادو را باطل می کنند. بهتر است در دام این افراد شیاد نیفتید زیرا ۹۹% این افراد شیاد بوده و هیچ کاری برای شما نخواهند کرد.

  تنها قدرت مطلق خداوند متعال بوده و شما می توانید با توکل به او تمامی مشکلات خود را حل کنید.

  هیچ وقت این آیه شریفه را از یاد نبرید که:

  «الَّذِینَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِکْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ، همان کسانى که ایمان آورده ‏اند و دلهایشان به یاد خدا آرام می‌گیرد آگاه باش که با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابد»

  منبع: سایت اهل البیت

  برای از بین بردن احساس افسردگی چه کاری انجام دهیم؟

  در افسردگی غم به لایه های عمیق زندگی شما نفوذ میکند و اختلالاتی در احساسات و رفتار شما بوجود می اورد. اگر احساس می کنید دچار افسردگی هستید حتما مشکلات خود را برای یک روانشناس متخصص شرح دهید، با کمک او مشکل را ریشه یابی کنید و برای عبور از چالش‌هایتان از مشاور راهکار بگیرید، برای ارتباط با مشاور متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.

  در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  تلگرام واتس آپ فیس بوک پیامک
  اشتراک
  اطلاع از
  7 دیدگاه
  بازخورد برخط
  مشاهده تمامی دیدگاه ها
  اعلی
  ۲۰ تیر ۱۴۰۱ ساعت: ۱۶:۵۴

  جادو و سحر کاملا واقعیا فقط اینکه انسان باید درست و غلطشو از هم جدا کنه.
  سحر، به جادویی گفته میشود که فاصد شده و انسان فقط میتونه از ظعیف ترین حالتش استفاده کنن که اون هم خطرناکه.
  کهانت، به عملی گفته میشود که از اجنه های خبیث استفاده میکنن تا کارهای عجیب غریبی انجام میدن.
  جادو، نیروی ماورایی هست که میتونه قوانین این دنیا نقص کنه اما فقط موجودات قوی مثل جن و عفریت میتونن استفادش کنن اما انسان فقط از سحر میتونه استفاده کنه (بخاطر اینکه که ضعیفه.)

  سهیلا
  ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ ساعت: ۱۶:۲۱

  سلام دوستان خوبم راست می گوید که اگر سحر را باطل کنیم مشکلی دیگر ‌پیش می آید یا دعا بگیریم مشکلی دیگر اتفاق می افتاد

  الی
  ۱۱ تیر ۱۴۰۰ ساعت: ۲۳:۱۶

  مطلب جالبی بود. من با اینکه اصلا به خرافات اعتقاد ندارم، ولی به دلیل اینکه به عینه دیدم و به سرم اومده و هنوزم اثرش باقیه به دعا اعتقاد دارم. و خیلی بده که این روزا کار همه شده بهم زدن زندگی همدیگه با دعا و جادو. و یه سری دلال هم وجود دارن که بابت مثلا باز کردن این دعاها میلیونی پول میگیرن.
  کاش یه راهنمایی میدادین خودمون دست به کار میشدیم بازش میکردیم.

  ماری
  پاسخ به  ادمین سایت
  ۲۷ دی ۱۴۰۰ ساعت: ۱۰:۳۱

  سلام. غسل باطل کردن سحر کدوم قسمت هست؟ من پیدا نمیکنم

  Hakimeh
  پاسخ به  الی
  ۳۰ آبان ۱۴۰۱ ساعت: ۱۳:۵۲

  جادوگرها با استفاده از اجنه دعا و طلسم مینویسن هیچ دعا و طلسمی به واسطه خود اجنه باز نمیشه و اگر کسی این را بهتون گفته داره گمراهتون میکنه فقط خدا و ملائکه قرآن میتونن بازش کنن

  روشن
  تاریک